Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor dla domowych potrzeb.

07 Maj 2011 09:21 9215 18
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Pawelmalinowski
    Poziom 9  
    Jak do pompowania kół to na bazarze można kupić za mniej niż 50 zł taki z 12V i 230V i o wiele mniejszy.
    edenlubawa
    Poziom 15  
    A jak długo wytrzyma ci taki z bazaru?
    jumpee
    Poziom 12  
    Kolego dami1234 ile czasu potrzeba no osiągnięcie max. ciśnienia w butli i jaka jest jej pojemność ??
    przemek.opalski
    Poziom 11  
    Nie wszędzie ekonomia musi decydować o wszystkim. Może służy tylko do pompowania kół ale wydaje mi się, że nie tylko o to chodzi na elektrodzie, żeby wszystko miało sensowne zastosowanie, ale też zrobić coś samemu dla samej ideii zabicia czasu i sadysfkacji, że zrobiło się to przez siebie a nie przez chińskie rączki.

Pozdrawiam.
    Naimad_86
    Poziom 16  
    Pawelmalinowski napisał:
    jak do pompowania kół to na bazarze można kupić za mniej niż 50 zł taki z 12V i 230V i o wiele mniejszy

Tak jasne, ja kiedyś taki testowałem (trzy sztuki dla pewności). Za tą cenę to możesz koło ale rowerowe napompować tylko albo jakieś piłki. Autor projektu zrobił coś o wiele lepszego i na pewno mniej zawodnego od tych chińskich "kompresorów" na 12V:D Jak dla mnie "fajne". Pozdrawiam
    Jakant
    Poziom 35  
    Jak ma służyć do pompowania kół to musisz jeszcze zastosować jakiś odolejacz ponieważ powietrze z tego kompresora posiada opary oleju ze sprężarki a to źle wpływa na gumę opony. Po pewnym czasie możesz stwierdzić sparciałość opony. Do użytku domowego w celu wykonania zaprawek, nawet jeżeli zwiększysz ciśnienie, lub przedmuchanie czyszczące bez odolejacza jest raczej nie wskazane. Druga sprawa to czas napełnienia butli, im większe ciśnienie jakie chcesz osiągnąć i większa pojemność butli, zwiększa czas pracy sprężarki, grzanie się jej a co za tym idzie więcej par oleju będzie wydalane z powietrzem i po pewnym czasie tego oleju może zabraknąć w urządzeniu a ponieważ te sprężarki są bez pierścieni tylko szczelnośc uzyskiwana jest poprzez warstewkę oleju na tłoczku, nastąpi zatarcie sprężarki. Popieram tylko ideę samodzielnej budowy, natomiast przydatność tego urządzenia jest znikoma.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    expert242
    Poziom 12  
    Powiem w ten sposób, że w przypadku rozszczelnienia butli wystarczy sprawdzić gdzie leci za pomocą wody i mydła zrobiwszy pianę:), stara ale jak najbardziej skuteczna metoda. Konstrukcja schludna i estetyczna, martwi mnie takie małe ciśnienie :) 4bar. Kolego autorze spokojnie pod kręć presostat do 8 bar. pozdrawiam.
    Dj MaTii
    Poziom 15  
    Witam. Mam parę pytań. Ile litrowa jest ta butla ? Co to za sprężarka ? I ile max ciśnienia można z tego kompresora "wyciągnąć" ?

A co do wykonania to wygląda to estetycznie :)
    expert242
    Poziom 12  
    Dj MaTii napisał:
    Ile litrowa jest ta butla ? Co to za sprężarka ? I ile max ciśnienia można z tego kompresora "wyciągnąć" ?

A co do wykonania to wygląda to estetycznie :)

ja myślę że chyba z 10 litrów lub 15 na moje oko. Maksymalne ciśnienie jakie może ta sprężarka hermetyczna wyciągnąć to około 20 bar. Natomiast presostat w zależności jakie ciśnienie maksymalne, to znaczy ile producent wyłącznika ciśnieniowego przewidział. Na moje to ten wyłącznik zakres regulacji od 1 do 5 bar może 6 bar. Prawdopodobnie pochodzi z hydroforu gdzie ciśnienia rzędu 1,4 , 3, 4 bary w zupełności wystarczają, a do pompowania kół optymalne ciśnienie według mnie to 5 bar.
    A co do sprężarki to wygląda na to że jest zasilana prądem trójfazowym o napięciu 380 V lub 400 V. Sprężarka chyba pochodzi z jakiegoś agregatu chłodniczego:). A tak przy okazji, do czego kolega dj matii by chciał ją zastosować??

Bo jak do malowania to się nie nadaje, ponieważ pluje olejem, który jest w środku.
    jak do aerografu może, ale polecam wtedy kupić separator oleju lub filtr z odwadniaczem żeby powietrze było suche nie mokre ani nie tłuste. A jak do przedmuchiwania małych rzeczy to wystarczy w domowym zaciszu nawet ze zwykłej lodówki mały hermetyk. Pozdrawiam.

Jak ktoś ma pytania odnośnie takich urządzeń proszę pisać do mnie:)
    Dj MaTii
    Poziom 15  
    No dzięki za odpowiedź. Ja już właśnie mam kompresor. Tylko mam większą butlę od ciebie i nie wiem na ile bar odkręcić zabezpieczenie (tzn. ile sprężarka ma wdmuchiwać do butli) żeby jej nie rozsadziło.
    jumpee
    Poziom 12  
    Ja może napisze o innym problemie z tymi sprężarkami nim koledzy zapędzicie się do budowy, a mianowicie ja posiadam kilka agregatów od różnych lodówek "domowych 1-fazowe" i każda ma ten sam problem polegający na starcie w podwyższonym ciśnieniem w butli w praktyce powyżej 4,5 bara agregat potrafi nie wystartować i muszę upuścić ciśnienia aby nastąpił rozruch .
    Tak więc o dużych ciśnieniach w zbiorniku można zapomnieć :).
    szympek;)
    Poziom 20  
    jumpee napisał:
    może napisze o innym problemie z tymi sprężarkami nim koledzy zapędzicie się do budowy, a mianowicie ja posiadam kilka agregatów od różnych lodówek "domowych 1-fazowe" i każda ma ten sam problem polegający na starcie w podwyższonym ciśnieniem w butli w praktyce powyżej 4,5 bara agregat potrafi nie wystartować i muszę upuścić ciśnienia aby nastąpił rozruch .
    Tak więc o dużych ciśnieniach w zbiorniku można zapomnieć .

Cześć.
    Jest taka magiczna część która nazywa się "zawór zwrotny". To rozwiąże Twoje problemy...
    expert242
    Poziom 12  
    szympek;) napisał:
    jumpee napisał:
    może napisze o innym problemie z tymi sprężarkami nim koledzy zapędzicie się do budowy, a mianowicie ja posiadam kilka agregatów od różnych lodówek "domowych 1-fazowe" i każda ma ten sam problem polegający na starcie w podwyższonym ciśnieniem w butli w praktyce powyżej 4,5 bara agregat potrafi nie wystartować i muszę upuścić ciśnienia aby nastąpił rozruch .
    Tak więc o dużych ciśnieniach w zbiorniku można zapomnieć .

Cześć.
    Jest taka magiczna część która nazywa się "zawór zwrotny". To rozwiąże Twoje problemy...

Ale oprócz zaworu zwrotnego, należy podłączyć wężyk od wyłącznika ciśnieniowego i wmontować przed zaworem zwrotnym, chodzi o wyłączniki typowe do sprężarek z czerwonym grzybkiem. Po prostu trzeba wmontować ponieważ sprężarka będzie miała łatwiejszy start.
    szympek;)
    Poziom 20  
    expert242 napisał:
    Ale oprócz zaworu zwrotnego, należy podłączyć wężyk od wyłącznika ciśnieniowego i wmontować przed zaworem zwrotnym, chodzi o wyłączniki typowe do sprężarek z czerwonym grzybkiem. Po prostu trzeba wmontować ponieważ sprężarka będzie miała łatwiejszy start.

Chwila, Chwila... Ale tak na chłopski rozum jeżeli podłączysz wyłącznik przed zaworem (jeżeli jest sprężarka--->ten wyłącznik--->zawór zwrotny--->butla) to przecież wyłącznik nie będzie "znał" ciśnienia panującego w butli. Ja to widzę tak: sprężarka---> zawór zwrotny---> wyłącznik---> butla.

Jeżeli to ja coś źle zrozumiałem to sorki...

pozdrawiam szympek;)
    expert242
    Poziom 12  
    szympek;) napisał:
    Chwila, Chwila... Ale tak na chłopski rozum jeżeli podłączysz wyłącznik przed zaworem (jeżeli jest sprężarka--->ten wyłącznik--->zawór zwrotny--->butla) to przecierz wyłącznik nie będzie "znał" ciśnienia panującego w butli. Ja to widzę tak: sprężarka---> zawór zwrotny---> wyłącznik---> butla.

Jeżeli to ja coś źle zrozumiałem to sorki...

pozdrawiam szympek;)
    Chodzi mi żeby przed zaworem zwrotnym dać coś w rodzaju zaworka odpowietrzającego, który jest wbudowany w wyłącznik ciśnienia by sprężarka miała łatwy start. Jak jest za duże ciśnienie, które opiera się i blokuje tłok w sprężarce, to on po prostu spuszcza ciśnienie panujące tam.
    Kompresor dla domowych potrzeb. Kompresor dla domowych potrzeb.
    szympek;)
    Poziom 20  
    Sorki. Wiedziałem że coś mi tu nie pasuje ;)
    Już rozumiem o co chodziło.

Pozdrawiam szympek;)