Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup miernika: cęgowy czy multimetr?

07 Maj 2011 11:42 16623 29
  • #1 07 Maj 2011 11:42
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 07 Maj 2011 11:47
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Tak jeden jak i drugi ma pewne uzasadnienie. Cęgi moim zdaniem są bardziej potrzebne praktykowi.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Maj 2011 12:42
    piter244
    Poziom 23  

Raczej cęgi. Bez tego ani rusz pracować. A dobre cęgi zawierają w sobie prawie kompletny multimetr. Tylko radzę poświecić około 300 zł. Jak Ci tego nikt w terenie nie ukradnie to dobry miernik służy długie lata.

0
  • #4 07 Maj 2011 13:22
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

A co chcesz nimi mierzyć? Używać jako elektronik czy elektryk ?
    Jako elektronik to multimetr ful wypas :D a jako elektryk to zwykły najtańszy multimetr bo tylko będziesz mierzył napięcie i przedzwaniał przewody w celu zidentyfikowania który skąd idzie. ( Do tego patent 20cm przewodu linki i dwa krokodylki jako ułatwienie )
    Bardzo cenię sobie podczas pracy wskaźnik napięcia dwubiegunowy http://www.meraserw.szczecin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=56 zastępuje mi multimetr i jest bardzo bardzo wygodny w użyciu.
    Jako iż pytasz o miernik cęgowy to powiem tak jak kupowałem swój to chciałem by miał opcje przydatne elektrykowi pomiar mocy, pomiar prądów rozruchowych, i ma opcję identyfikacji faz, prąd AC/DC do 600A kosztował niecałe 500zł i co z tego jak leży pod biurkiem w futerale nie używany.

1
  • #5 07 Maj 2011 14:21
    piter244
    Poziom 23  

Kolego zdzisiek1979 elektryk to nie tylko elektryk domowo, mieszkaniowo ,biurowy. Ja pracowałem na zakładzie gdzie było bardzo dużo silników i oczywiście przekładni za które odpowiedzialny był mechanik. Tenże mechanik stale wmawiał mi że usterki dotyczą silników elektrycznych a ja mu niemalże w każdy dzień za pomocą również cęgów udowadniałem że usterka po jego stronie. Chłop znienawidził ten miernik , bo wcześniejszy elektryk go nie miał.A to znaczy że był przydatny.

1
  • #6 07 Maj 2011 14:39
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #7 07 Maj 2011 15:32
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Patent? Bo jak muszę zidentyfikować przewody to mam ów kabelek z krokodylkami spinam sobie dwa np.niebieski i brązowy w pomieszczeniu i przechodzę do rozdzielni i zaczynam przedzwaniać przewody miedzy niebieskim i brązowym i ten na którym mi zabrzęczy brzęczek w mierniku to ten szukany przewód. Można powiedzieć po co taki kabelek jak można sobie skręcić dwie żyły razem i będzie to samo, ale ja wole tak ładnie się bawić :D
    Są specjalne przystawki cęgowe do multimetrów, ale zakup takiej jest nieopłacalny gdyż cenowo można kupić dobre cęgi w tej cenie.
    Jak widzisz że będziesz miał zastosowanie dla cęgów to kup, ale bym przejrzał oferty i wybrał coś z wyższej półki by prócz pomiarów dużych prądów cęgami mieć dodatkowo wiele funkcji pomiarowych jak w standardowym multimetrze ( pomiar pojemności, duży zakres rezystancji,temperaturę sondą ( extech produkuje cęgi z pirometrem ) napięcie, częstotliwość, test diod, zatrzymanie wyniku na ekranie, podświetlenie ) a i by mierzył prąd cęgami AC i DC a pomiar napięcia z True RMS. I taki bym miał jako precyzyjny zaawansowany przyrząd pomiarowy a do byle jakiej roboty w terenie to zwykły tani multimetr za 20-30zł i to wszystko w tym. Jak coś się mu stanie to niema powodów do lamentu idziesz i kupujesz nowy.
    Sam kształt cęgów też jest istotny dla wygody pomiarów bo może okazać się że będzie utrudnienie w uchwyceniu przewodu.

1
  • #8 07 Maj 2011 16:38
    piter244
    Poziom 23  

Mierzenie prądów multimetrem to lekkie nieporozumienie. Powiedz mi jak zmierzysz równomierność rozłożenia obciążenia faz powiedzmy na złączu kablowym gdzie kabel będziesz miał 120mm2 ? Pomijając konieczność odpinania to większość multimetrów przyjmuje obciążenie do 20A. I powiedz mi kolego zdzisiek jak się ma do tego podłączenie multimetru linką i krokodylkami? A dobry elektryk powinien móc wszystko ( A,V, rezystancję) pomierzyć w terenie. To podstawa diagnozowania usterek. Polecałbym miernik z tej firmy, niekoniecznie ten. Mam,wcześniejszy model , służy już kilka lat i wszystko oki.
    http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=03948

1
  • #9 07 Maj 2011 20:14
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Nie pisałem by wybrał multimetr i nim próbował mierzyć prądy tylko zaznaczyłem by miał zastosowanie dla miernika bo chęć kupna to jedno a możliwość wykorzystania to dwa. To że u mnie leży w biurku to nie znaczy, że jest mi niepotrzebny tylko nie używam bo nie mam akurat takiej potrzeby, ale jak będzie potrzeba to jest i zaraz się przyda. W odniesieniu do multimetru to podtrzymuje swoje zdanie by kupić tani zwykły do zwykłych zajęć jak trzeba zainstalować domofon to nie potrzeba drogiego miernika z ful opcją lub cęgów tylko zwykły. Nie wyobrażam sobie by do błahej sprawy brać drogi sprzęt bo jak go strzeli co to żal będzie d... ściskał.

0
  • #10 07 Maj 2011 21:21
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 07 Maj 2011 23:53
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

lordpakernik napisał:
    120mm2 przekrój kabla czy przewodu?

Tu chodzi o pojedynczą żyłę!
    Miernikiem cęgowym nie zmierzysz prądu, zakleszczając go na kablu czy przewodzie wielożyłowym.

0
  • #12 08 Maj 2011 01:11
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 08 Maj 2011 01:40
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Producent miernika podaje średnicę na jaki przekrój możesz zacisnąć szczęki miernika.
    Kolega piter244 wyraźnie napisał o złączu kablowym, więc chyba wiadomo o jaki "kabel" i o co chodzi. Przecież nie o wielożyłowy... ale skoro wiesz, to poco pytasz :)
    Czepiasz się niuansów a nie zawracasz uwagi na podstawy :D

Nie wiem jaki miernik Tobie polecić na dzień dzisiejszy. Najpierw zacznij być elektrykiem i miej konkretne zlecenia, a sam stwierdzisz jaki miernik jest Tobie potrzebny. Kupowanie na zaś, jest niepotrzebnym wydatkiem. Wspominał o tym bodajże zdzisiek1979

0
  • #14 08 Maj 2011 05:04
    piter244
    Poziom 23  

Przekrój przewodu nie zależy od napięcia tylko od obciążenia. Będąc elektrykiem do 1kV natrafisz i na grubsze przewody. Zwykły pion WLZ w kamienicy 4-piętrowej gdzie ostatnio pracowałem miał żyłę 50mm2 ze względu na ogrzewanie elektryczne.

0
  • #15 08 Maj 2011 09:28
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #16 08 Maj 2011 10:16
    piter244
    Poziom 23  

Tym który Ci poleciłem zmierzysz wszystkie wypisane przez Ciebie wartości. Multimetr za 30 zł nie będzie Ci potrzebny. Mierzy to samo. Oczywiście bez pomiaru cęgami. ;-)

0
  • #17 08 Maj 2011 17:57
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 08 Maj 2011 18:05
    retrofood
    Moderator

Są jeszcze jakieś konkrety na ten temat? Bo wydaje mi się, że temat zmierza w stronę kosza.

0
  • #19 09 Maj 2011 13:51
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 09 Maj 2011 14:20
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Jak dla mnie to samo ``chiny`` więc niema co tu wybierać tylko jakie ma zakresy:
    Prąd stały - zmienny AC/DC by miał chociaż 400A zakresu.
    Napięcie AC/DC 600V najlepiej jak mierzy napięcie zmienne z True RMS
    Rezystancja to by miał zakres kilku MΩ ( czasem mają mały, mój ma do bodaj 20kΩ )
    Test ciągłości obwodu czyli po prostu brzęczyk
    Pomiar diod
    To jak dla mnie minimum. Ważny jest kształt cęgów i to jak szeroko się rozwierają.
    Jak określisz sobie jaki cie model interesuje to zerknij w jego parametry i zobacz jaką ma dokładność pomiarów.
    Dobrze jak by był też termometr i dodana sonda pomiarowa.
    Pomiar pojemności.
    W tej cenie to niema dużego wyboru wiele to to samo tylko inny producent i kolor obudowy tak to kształt taki sam i parametry a kraj produkcji Chiny lub CE ( chiński eksport )
    Przewertuj dział ``warsztat elektronika`` i `` warsztat co kupić? `` może coś znajdziesz ciekawego.

0
  • #21 09 Maj 2011 18:21
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 09 Maj 2011 19:32
    larson04
    Poziom 14  

Z doświadczenia mogę polecić ci mierniki METEX,których notabene już nie produkują,trwałość,jakość,dokładność jest niepodważalna.Trochę szybko baterię zjada ale to chyba jedyny minus.Oczywiście polecam też FLUKE ,ale to inny przedział cenowy.Używanego METEXA kupisz za 400stówki,na prawdę warto są nie do zajechania w normalnych warunkach.Mój przeżywa co róż upadki z wysokości,2 razy został zalany wodą tak,że się wyłączył i nadal działa,a ma ok10lat.Do tego przewody silikonowe FLUKE i holster i masz extra zestaw.Osobiście posiadam też miernik cęgowy Kyoritsu (japoński),którego używam w pracy,prądy do 300A,dokładność sprawdzałem z 3 multimetrami i zasilaczem labo. Amrel (USA) i pokazuje identyczną wartość przy prądach do ok 20A.Cęgowy też jest podstawowym miernikiem jeśli chcesz pracować.

Przepraszam ale umknęło mi ,że mają być do 150zł.W tym przedziale cenowym mastechy i uni-ty bedą podobne.Zwróć uwagę na to aby miałe TrueRMS.W domu mam Unit-ta UT60E -jest OK

0
  • #23 09 Maj 2011 20:03
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 09 Maj 2011 20:22
    larson04
    Poziom 14  

Trzeba sprawdzić w dokumentacji konkretnego modelu,albo porównać pomiar z miernikiem mającym TrueRMS .inaczej chyba się nie uda

0
  • #25 09 Maj 2011 20:29
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 10 Maj 2011 00:13
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Ja tam mam 2 multi i jeden uniwersalny z cęgami, do tego próbniki 2-biegunowe. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie pracy tylko z jednym miernikiem, ale ja rozdarty jestem na dwoje, między elektryką i elektroniką :) bo w jednym i drugim siedzę :)

Cęgowy mam UT-203. Jak nie siedzisz na GPZecie albo na laboratorium, gdzie szalona dokładność do 10 cyfr po przecinku jest ważna, to zakresy pomiarowe wystarczą. Na zakresie AC ma trueRMS.

Metexy fajne były, ale teraz tylko w muzeum idzie je obejrzeć. Na pracowni elektroniki w technikum prawie cały sprzęt pomiarowy był Metex'a.

1
  • #27 10 Maj 2011 22:08
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 12 Maj 2011 15:50
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 12 Maj 2011 16:30
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Mierzy napięcie stałe i zmienne więc jest OK
    Mierzy prąd stały i zmienny więc jest OK
    Ma pomiar rezystancji więc jest OK
    Ma test ciągłości obwodów więc jest OK
    Cóż więcej potrzeba? Te cztery zakresy ci wystarczą w zupełności a on je ma dokładność jego... no przecież nie pracujesz w NASA. :D

0
  • #30 12 Maj 2011 16:33
    1079413
    Użytkownik usunął konto