Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIR sterowanie stycznikiem

07 Maj 2011 12:12 3184 2
  • Poziom 2  
    Witam Forumowiczów. Mam prośbę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu. Chciałbym, aby czujka PIR w momencie wykrycia ruchu wyłączała zasilanie odbiornika, którym jest zasilacz urządzenia o całkowitym poborze prądu max 500 mA (schemat poniżej). Do tego celu zastosowany został stycznik Firmy ABB Z+R, który pozwala na realizację połączenia w trybie spoczynku. Czujnik PIR (ORNO JQ30) ustawiony jest tak aby zwłoka wyłączenia po zaniku ruchu wynosiła ok 1 minutę. Niestety w momencie kiedy czujnik odcina zasilanie stycznika, następuje automatyczne jego załączenie i tak w kółko. Problem znika, jeżeli od gniazdka odłączę zasilacz, lub równolegle z podłączonym zasilaczem podłączę żarówkę np 25 W. Wersja czujnika PIR którą posiadam może być obciążana od 1 W, więc podłączenie np. dodatkowego obciążenia w postaci żarówki w obwodzie zasilania stycznika nie jest wymagane i nie rozwiązuje problemu. Podłączenie gniazdka (zasilacza) bezpośrednio do wyjścia czujnika nie generuje takiego problemu ale czujnik nie posiada przekaźnika Z+R. Czytałem na forum o układach RC (gasik) ale nie wiem jak to zbudować i czy w tym przypadku rozwiąże problem. Proszę o poradę jak rozwiązać problem.
    PIR sterowanie stycznikiem

Zasady dodawania zdjęć są tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1491634.html
    [retrofood]
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 2  
    Dziękuję za poradę, po instalacji napiszę czy udało się rozwiązać problem.