Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydyzacja wagi mechanicznej, AD7730

ziggi87 07 Maj 2011 15:03 2504 9
  • #1 07 Maj 2011 15:03
    ziggi87
    Poziom 12  

Witam,
    pracuję właśnie nad przerobieniem kolejnej 50 T wagi mechanicznej na elektroniczną. Wymieniłem cięgno wagowskazu na zawierające przetwornik tensometryczny rozciągany 500 kg (H3G firmy Zemic). Do tego zbudowałem układ wagowy na AD7730 + AVR + wyświetlacz. Podłączyłem na próbę do małej wagi tensometrycznej i badałem kilka tygodni. Wszystko ok. Wczoraj zamontowałem na docelowej wadze, wynik poniżej krytyki. Na zakresie +-10 mV AD7730 pokazuje ciągle "zero", na +- 20 mV wyniki strasznie jeżdżą. Przy 28 tonach gubię jakieś 200 kg, do tego wynik najpierw pokazywany jest "z górką", a potem powoli opada do stabilnej wartości. Nie bardzo wiem co może być przyczyną niedziałania AD7730 na zakresie 10mV oraz niestabilności osiąganych wyników. Po ponownym podłączeniu do małej wagi wszystkie zakresy działają bez zarzutu. Czy spotkał się ktoś z was z takim zachowaniem układu AD7730, albo potrafi wskazać możliwy słaby punkt??

Dane wagi modernizowanej:
    - przetwornik H3G 3mV/V 500 kg, pracujący na 1/5 zakresu (przełożenie wagi
    mechanicznej 1:500),
    - zasilanie przetwornika 10 V DC,
    - długość przewodu czujnik<>elektronika - 5 m,

Dane wagi na której działa bez zarzutu:
    - przetwornik TEDEA 1022 2mV/V 5 kg, pracujący na 1/5 zakresu (stawiam 1000 g przy kalibracji na 50 000 działek odczytowych),
    - zasilanie przetwornika 10 V DC,
    - długość przewodu od czujnik<>elektronika - 1 m

0 9
  • #2 07 Maj 2011 16:26
    andrjalo
    Poziom 18  

Na jakim tensometrze sprawdzałeś układ.

0
  • #4 07 Maj 2011 22:00
    andrjalo
    Poziom 18  

Tensometry są liniowe ale wchodzą błędy i mechaniki. Kalibrowałem i naprawiałem urządzenia pomiarowe do sprawdzania opon tzw. optymizery i wyważarki. Z tego co ty opisujesz wynika mi ze układ pomiarowy jest nieliniowy chyba że przeciągnąłeś tensometr. Sprawdź do którego momentu układ jest liniowy.

0
  • #5 07 Maj 2011 22:39
    ziggi87
    Poziom 12  

Nieliniowy układ pomiarowy? W sensie, że mechanizm dźwigniowy wagi ma nieliniową charakterystykę? Co do przeciążenia tensometru - przy nieobciążonej wadze na wyjściu było jakieś 7 mV, przy pełnym obciążeniu wzrosło o 6 mV, więc nie wydaje mi się aby przetwornik został przeciążony - przy max obciążeniu byłoby 30 mV.

0
  • #6 07 Maj 2011 23:12
    andrjalo
    Poziom 18  

To masz niedopasowanie tensometru do układu pomiarowego lub faktycznie zacina się waga mechanicznie.

0
  • #7 09 Maj 2011 16:23
    mawi2
    Poziom 25  

Hybrydyzacja to przede wszystkim mechanika. Najpierw musisz wykonać wadze porządny remont mechaniczny, regeneracja wszystkich noży i panewek - do tego potrzeba trochę ciężkiego sprzętu i fachowca od tego typu wag. On wszystko naostrzy, wyczyści i ustawi. Dopiero po takim zabiegu można brać się za elektronikę. Instalacja przetwornika też na jakichś panewkach. Dodatkowo elektronika: producenci wag elektronikę testują w różnych warunkach. AD7730 jest trochę wrażliwy na zmiany temperatury trochę na zasilanie itp. Szczegóły, które trzeba uwzględnić projektując elektronikę. I pytanie dodatkowe: Skoro modernizujesz wagę do 50 Mg to chyba nie dla własnej przyjemności i sprawdzenia własnych możliwości tylko w celu zarobienia kasy i wykonania usługi dla kogoś - co jest jak najbardziej OK. I tu pojawia się problem - legalizacja wagi. W przypadku wykonania własnej elektroniki też jest to możliwe - ale koszty urzędowe. tu już gorzej. Proponuję rozwiązanie: Kup gotową elektronikę u dostawcy, który posiada zatwierdzenie typu do legalizacji wag w Twojej konfiguracji (pomost wagowy, przetwornik, elektronika). Skontaktuj się z wagarzem mechanikiem niech wykona remont spodu, potem tylko wzorce masy w dużej ilości (oficjalnie min 25 Mg) i dodatkowe obciążenie do Max czyli 50 Mg, kalibracja, sprawdzenie i wizyta w urzędzie miar w celu przeprowadzenia legalizacji. Gdybyś miał pytania lub potrzebował jakieś namiary to kilka takich przerobiłem. Pozdrawiam.

0
  • #8 11 Maj 2011 14:37
    Snickers
    Poziom 11  

Piszesz, że zamontowałeś przetwornik tensometryczny rozciągany w cięgno - ja nie uważam takiego sposobu montażu. Czujnik powinien być solidnie przytwierdzony do czegoś stabilnego np do podłoża. Cięgno jest elementem ruchomym i niestabilnym co może powodować opisane problemy. Pozdrawiam.

0
  • #9 11 Maj 2011 21:12
    ziggi87
    Poziom 12  

Znalazłem przyczynę problemu, choć była w zupełnie innym miejscu niż się spodziewałem. Układ pomiarowy (budowany w ramach pracy magisterskiej, która też polegała na hybrydyzacji wagi) zasilał przetwornik tensometryczny z napięcia +5V, na wejście AD7730 wchodził wtedy sygnał ze składową stałą o wartości ok. 2,5 V. W obecnie modernizowanej wadze użyłem +10V jako zasilanie przetwornika - w efekcie na wejściu AD7730 trafiało 5V składowej stałej, z czym układ sobie nie radził. Nie działał zakres +-10mV, a na pozostałych wyniki z ADC szalały. Zmniejszyłem zasilanie przetwornika do 7,5 V i teraz wszystko chodzi miód malina. Na przyszłość przygotuje układ z symetrycznym zasilaniem tensometru. Co do montowania przetwornika tensometrycznego na cięgnie to było to jedno z wymagań w ramach pracy magisterskiej - umożliwienie ważenia sposobem mechanicznym w przypadku zaniku zasilania. Trochę nieżyciowe, ale skoro w magisterce się sprawdziło to postanowiłem użyć go i tym razem z tego samego powodu. Dokładność tak zmodyfikowanej wagi zadziwia mnie samego - operator zmodernizowanej wcześniej wagi przyznał, że zgadza się co do 5-10 kg w zależności od warunków pogodowych (zauważyliśmy, że podmuchy wiatru wpływają nieznacznie na wskazanie).

0
  • #10 12 Maj 2011 13:31
    mawi2
    Poziom 25  

Witam. Potwierdzam, montaż przetwornika na cięgle był stosowany w początkach modernizacji kiedy to nie ufano jeszcze elektronice. I dokładnie w przypadku uszkodzenia elektroniki umożliwiał pomiar w sposób mechaniczny. Proszę przeczytać pierwszy post, jest tam opis iż jest to przetwornik typu "S", który to typ jest przeznaczony do takiego montażu. Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów