Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara instalacja telefoniczna, wymieniać?

07 Maj 2011 15:16 5381 37
 • Poziom 12  
  Witam

  Nurtuje mnie jedno pytanie. Ponieważ mam internet 10 Mbit neostrady, ale czasem potrafi zerwać połączenie.
  Dlatego też zastanawiam się nad przerobieniem instalacji. Otóż do domu prowadzą kable miedziane ( skrętka 2 parowa ) ale instalacja w domu wygląda nieco inaczej, jest jeszcze z czasów liczników telefonicznych w domach. Prehistoria, wiem. Na ścianie są aluminiowe kable, prowadzone po ścianie w której, jak wiadomo, są też kable od prądu, i się krzyżują. Odcinek niby nie wielki, bo około 6 metrów, ale zastanawiam się, czy jakby zmienić kabel, to o ile mógłby poprawić się sygnał?

  I jakiego kabla użyć? Mam skrętki do telefonów 8 żyłowa ( nie FTP ). A mam też 2 żyłowy kabel miedziany telefoniczny, co prawda na nim strasznie trudno coś zamontować, bo jest typowo pod zaciskarkę.

  Za odpowiedzi i pomoc z góry serdecznie dziękuję :)
 • Poziom 9  
  Jeśli zrywa połączenie to powiedz jak masz wpięty modem (router) do kompa? Wejściem USB czy Ethernet?(podobne do telefonicznego tylko szersze).
 • Poziom 12  
  Połączenie TP umiera, jest połączone - Zombie connection XD
  Ethernet, do paru komputerów.
  Router: D-Link DSL-2640B
  Port w Centrali ADSL2+
 • Poziom 9  
  Właściwie to pytasz o instalacje,ale ja miałem podobną sytuacje ze zrywało mi połączenie. Instalacja tel. stara. U mnie było podpięte USB do kompa-kicha przesył USB 2.0 - 480 Mb/s Ethernet - 10 Gb na odcinku 100m. Zmieniłem na Ethernet Nadal nic. Pomógł reset routera i wprowadzenie na nowo parametrów usługodawcy. Przypuszczam ,że masz problem z linią i stąd zrywanie ADSL .Może spróbować wejść w administrację modemu ( zalogować się w ustawienia modemu ) i tam masz parametry spróbuj może to pomoże...
 • Poziom 12  
  Według parametrów, mogę mieć do 18 Mbit - kalkulacje po SNR i Attuneation.

  Cytat:
  Przypuszczam ,że masz problem z linią i stąd zrywanie ADSL

  I o to chodzi, o instalację w domu,czy taki odcinek kabla (starego, utleninego najprawdopobniej w dużej mierze, z gorszym przewodzeniem), nie tworzy zbyt wielkich zakłóceń, albo nie osłabia sygnału. Czy problem na linii nie jest winą własnie instalacji

  Więc pytanie jest takie, czy wymiana tego kabla by pomogła.

  Pytam, bo wymieniać na marne, nie ma sensu - a jeśli pomoc ma, to to zrobię.
 • Poziom 35  
  Taką instalację wymieniać jest zawsze sens. Lepiej zrobić coś na spokojnie w zaplanowanym czasie niż później "na wariata". Ta instalacja może posypać się w każdej chwili, lepiej mieć spokój. Nawet gdyby rwanie internetu niewiele od niej zależało to pierwszy wezwany monter wszystko zwali na jej konto zanim porządnie poszuka przyczyny usterki.
 • Poziom 28  
  Cytat:
  I jakiego kabla użyć? Mam skrętki do telefonów 8 żyłowa ( nie FTP ). A mam też 2 żyłowy kabel miedziany telefoniczny, co prawda na nim strasznie trudno coś zamontować, bo jest typowo pod zaciskarkę.

  Co to znaczy, że jest typowo pod zaciskarkę (czyżby płaski i w środku linka?), a skrętka 8 żyłowa czy 4 parowa (chodzi czy pary mają skręt, czy to są oddzielne żyły).
  Co do instalacji to na pewno nie zaszkodzi wymienić, tym bardziej jeśli nie jesteś pewien co do jej stanu.
  Szkoda, że nie załączyłeś zrzutu parametrów routera.
 • Poziom 12  
  Stara instalacja telefoniczna, wymieniać?

  Już są :)

  Z tego co się orientuję, to kabel ma nieco ponad kilometr (mierzyli w TP), a parametry są na kabel 2 km (rozne kalkulatory DSL itp.).

  Kabel, zaraz sprawdzę dokładnie.
  Edit:

  Stara instalacja telefoniczna, wymieniać? Stara instalacja telefoniczna, wymieniać?

  Skrętkę też mam
  A tamten kabel to taki płaski z 2 sztywnymi żyłkami w środku, nożem tego nie zdejmiesz, łatwo się łamie i jak zdjąć chcesz izolację, to tylko opalić ją.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  10 Mb/s przy tłumieniu 30 dB to już opcja niestabilna wg. danych z TP. W życiu jest jednak różnie, ale z błędów wynika, że coś jest nie tak.
  Może to być 6 m instalacji, padający router lub problem na linii.
  Dwie pierwsze możliwości możesz wykluczyć, problem na linii musisz zgłosić do operatora.
  Jeśli kabel parowany to możesz bez problemu użyć do wymiany.
  Dawniej często używane do podłączenia telefonu płaskie kable elektryczne nie są odporne na zakłócenia szerokiego pasma, dlatego jest teraz tyle problemów.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Ten kabel Link nie ma par więc nie bardzo się nadaje do telefonu, prędzej do jakiegoś domofonu lub sterowania bramy.
  Płaski kabel też nie jest najlepszy, bo spotkałem się, że 10 m kabla robiło 10 dB tłumienia.
  Dobra byłaby skrętka lub telefoniczny YTKSY 2x2x0,5, ale wybór należy do ciebie.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Parametry są graniczne, ale potrafi dzialac stabilnie i na gorszych. Wiem bo jestem akurat monterem w Tp. Najlepiej gdybyś zgłosił to do operatora wtedy powinien "ktoś"(monter) zmierzyć linię stało-prądowo, bo to podstawa. Tłumienność jest spora jak na odległość o której piszesz też do poprawy. W domu lepiej jak sobie wymienisz linie, im mniej łączeń i odczepów wtedy lepsza linia i większe szybkość.(nie pisze ze TP wymienia też instalacje w domu bo być może że jesteś z mojej strefy i ja będę się musiał fatygować:P). Oczywiście tak jak kolega pisał najlepszy kabel YTKSY 2x2x0,5.
 • Poziom 12  
  Cytat:
  nie pisze ze TP wymienia też instalacje w domu bo być może że jesteś z mojej strefy

  :) Ponieważ zgłaszałem awarię wcześniej do TP, to coś tam robili. Wczoraj do mnie gostek zadzwonił że monter stwierdził, że nie powinienem mieć 10MBit tylko 6, ale przez poprzednie 3 miesiące chodziło wszystko ok, bez żadnego zacięcia, nic. A dodatkowo jak powiedziałem że najpierw chce przetestować i ew, wymienić instalację, to wręcz mi zabronił i kazał zamówić montera, że monter przyjedzie i mi zrobi instalacje. Bo, jak stwierdził, za to płącę abonament :).

  Niżej zdjęcie jak wygląda połączenie kabla od słupa do instalacji w domu. Chyba błąd zrobiłem bo żyłki są miedziane, zawsze mi się wydawało, że były alu. (bo w gniazdkach są alu). Mój błąd.

  Stara instalacja telefoniczna, wymieniać?

  Mam router d-linka, który bynajmniej też nie jest bezproblemowy. Liveklocek to już w ogóle masakra była.

  Korzystając z okazji, że jesteś monterem i masz na codzień doczynienia z awariami itp. Mam starego Livebox'a i ostatnio widziałem że znajomy dostała jakieś nowe cacko. z 4 portami eth. Jakie one są w porównaniu ze starszymi LB? Mniej ludzie mają problemów?
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Jeśli instalacja jest wykonana z takich przewodów jak na fotce to kwalifikuje się do wymiany. Monter z tp w ramach abonamentu to najwyżej rzuci ci kawałek kabla przez okno od puszki do gniazdka:cry: Chcesz mieć dobrze to licz na siebie.
  Jeżeli prędkość internetu przy instalowaniu była na granicy stabilności to normalne, że po pewnym czasie mogą być problemy. W kablu nie jesteś sam i nawet nie musi przybywać abonentów internetu, wystarczy że klienci zwiększają prędkość. Rosną szumy w kablu - a żeby utrzymać tych niestabilnych jest zwiększana moc wyjściowa co zaszumia innych a w końcu okazuje się, że stabilnie może pracować opcja niższa.
  Nowy livebox jest "przyszłościowy":D, będzie w stanie obsłużyć opcję 40Mbps. Ma trochę więcej możliwości od starego, można poczytać na stronie tp. Z walorów czysto transmisyjnych - podobno - ma czulszy modem czyli lepiej powinien się spisywać na długich, słabych liniach.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Na zdjęciu widać bardzo dużo i zasadnicze dwie sprawy, które mogą wpłynąć źle na jakość usługi szerokopasmowej.
  Po pierwsze kabel 2 parowy (rozparowany) żyła A kolor i żyła B białe, tak się kiedyś podłączało zwykłego POTS-a dla usługi ADSL niestety należy podłączyć pary(powinna być podłączona para tzn. czerwony-biały 1 para lub niebieski-biały 2 para).
  Po drugie widać podłączony odczep (instalacja równoległa) najlepiej gdy nie ma takich, a jeśli już są to najlepiej wykonane należycie i możliwie jak najkrótsze, zwłaszcza gdy odległość od centrali jest znaczna i liczy się każdy decybel.
 • Poziom 12  
  Cytat:
  Nowy livebox jest "przyszłościowy", będzie w stanie obsłużyć opcję 40Mbps. Ma trochę więcej możliwości od starego, można poczytać na stronie tp. Z walorów czysto transmisyjnych - podobno - ma czulszy modem czyli lepiej powinien się spisywać na długich, słabych liniach.

  Osiwieje, zanim tutaj podprowadzą światłowody.... jak wyjde z domu, to mam po 2giej stronie ulicy ogromny las. Ja na zadupiu mieszmam :-)

  Pary teoretycznie są, ale nie wiedział ktoś która para podłączona to podłączył obie :)

  Dzięki za pomoc ;)
 • Poziom 28  
  Livebox 1.1 to Sagem, 2.0 to ZTE, nowszy ma kilka ciekawych opcji i więcej portów, jak będzie z awaryjnością to jeszcze nie wiem, bo u nas pierwsze dotarły z nowym rokiem i jeszcze nie było problemów, po prostu czas pokaże.
  Szanujący się technik powinien sparować ten kabel i podłączyć prawidłowo, w kablu para to para i tak powinno być od centrali do gniazdka.
 • Poziom 12  
  ajanek9 napisał:
  Livebox 1.1 to Sagem, 2.0 to ZTE, nowszy ma kilka ciekawych opcji i więcej portów, jak będzie z awaryjnością to jeszcze nie wiem, bo u nas pierwsze dotarły z nowym rokiem i jeszcze nie było problemów, po prostu czas pokaże.
  Szanujący się technik powinien sparować ten kabel i podłączyć prawidłowo, w kablu para to para i tak powinno być od centrali do gniazdka.


  Że tak głupio spytam, co masz na myśli przez sparować? To żeby nie były tak podłączone jak wyżej, w sensie, że są rozłożone daleko od siebie i żeby je połączyć z jak najmniej rozwinięte (nie rozdzielone)?

  Mam naprawdę chrapkę teraz na ten LB 2.0, choćby dlatego że ma printserver!! Co mi, jest bardzo potrzebne :>. Jaka szansa że mi wymienią w Punkcie TP na nowy model?

  Dzisiaj w ogóle net mi padł i nie chciał się podłączyć, musiałem zresetować ustawienia modemu żeby się połączyło bo mu się skopsały ustawienia. Mam dość grzejący się router i jeszcze stał dziś akurat nad włączonym kaloryferem, słońce świeciło. Zastanawiam się, czy to nie przypadkiem przez przegrzewanie się tak chrzani to wszystko. Dziś go powiesiłem ładnie na ścianie, zeby był z daleka od kaloryfera (w zimnym kącie - zobaczymy, czy pomoże - to się ździwie :P).
  A instalację, i tak wymienię.

  PS: czy w LB 2.0 działa Automatyczna aktualizacja firmware i Zarządzanie przez Telnet? Bo w 1.0 nawet nie było mowy żeby coś zrobić, nie można wyłączyć Server'a DHCP i paru innych rzeczy.
 • Poziom 12  
  Z racji, że tak rano wstałem to jeszcze dodam, że teraz (@ 6:30) SNR mam 15, a nie 11...
 • Poziom 14  
  niestety w LVB 2.0 nie ma telnetu:(- tez ubolewam. Ale śmiało mogę polecić to urządzenie. Do działania 40mb/s nie będzie światłowód potrzebny, jest juz testowane dłuższy czas i chyba już zaczyna się sprzedaż lub zacznie niebawem. Więcej chyba nie mogę ujawnić :/
 • Poziom 12  
  Może chociaż, w jakiej technologi jak nie w FTTH? :P Bo adsl2+ jest up to 24Mbit.
  Pytam, bo zastanawiam się, czy mój kabel z moimi statystkami zadziała.
  A Update działa?
 • Poziom 28  
  Cytat:
  Że tak głupio spytam, co masz na myśli przez sparować? To żeby nie były tak podłączone jak wyżej, w sensie, że są rozłożone daleko od siebie i żeby je połączyć z jak najmniej rozwinięte (nie rozdzielone)?

  Nie wiem czy masz dostęp do drugiego końca kabla 2 parowego z fotki, być może jest to słup lub słupek do którego dostęp mają tylko technicy, ale o sparowaniu już pisałem, o równoległej sieci też.
  Cytat:
  Po pierwsze kabel 2 parowy (rozparowany) żyła A kolor i żyła B białe, tak się kiedyś podłączało zwykłego POTS-a dla usługi ADSL niestety należy podłączyć pary(powinna być podłączona para tzn. czerwony-biały 1 para lub niebieski-biały 2 para).
  Po drugie widać podłączony odczep (instalacja równoległa) najlepiej gdy nie ma takich, a jeśli już są to najlepiej wykonane należycie i możliwie jak najkrótsze, zwłaszcza gdy odległość od centrali jest znaczna i liczy się każdy decybel.
 • Poziom 12  
  Wymieniłem instalację w domu, położyłem skrętkę komputerową, łączenia ograniczyłem do 1. Jest tylko połączenie tam gdzie kończy się kabel ze słupa, a zaczyna ten w domu. domowy prowadzi jednocześnie od razu do routera (bez gniazdek - wtyczka zaprawiona na końcu kabla)

  I powiem tylko jedno... d**a! Żadnej poprawy jeśli chodzi o SNR i tłumienie. Nic, zero, null.

  A na zrywanie pomogło mi parę dni wcześniej jak router zestawiłem z parapetu nad grzejnikiem i powiesiłem na chłodnej ścianie. Przestał tracić ustawienia i się zacinać.

  A co do parowania to już gorzej.
  Po 1. Kabel idący ze słupa nie jest parowany, tylko 4 żyłowy - ekranowany folią aluminiową i plastikową ;). - więc kolorami czy nie, nie ma w tym momencie znaczenia.
  Po 2. Co do podłączenia, to na słupie ktoś podłączył (nie ktoś, tylko technik) 2 białę jako jedno i 2 kolorowe jako drugie. Musiałbym się wdrapać na słup, żeby to przełączyć ale w tym wypadku nie ma to sensu, poza tym zaraz by jakiś sąsiad "kabel" się znalazł że tam wlazłem - nie daj boże coś by się komuś akurat popsuło :P -- kiedyś było lepiej, bo słup był tylko mój, a teraz podłączyli do niego innych.
 • Poziom 28  
  Cytat:
  A na zrywanie pomogło mi parę dni wcześniej jak router zestawiłem z parapetu nad grzejnikiem i powiesiłem na chłodnej ścianie. Przestał tracić ustawienia i się zacinać.

  A ty lubisz pracować jak jest zbyt ciepło?, tak samo jest z każdym urządzeniem (optymalna nie maksymalna temperatura pracy) tak jest z samochodem, komputerem, routerem i każdym innym urządzeniem.
  Cytat:
  Po 1. Kabel idący ze słupa nie jest parowany, tylko 4 żyłowy - ekranowany folią aluminiową i plastikową . - więc kolorami czy nie, nie ma w tym momencie znaczenia.
  Po 2. Co do podłączenia, to na słupie ktoś podłączył (nie ktoś, tylko technik) 2 białę jako jedno i 2 kolorowe jako drugie. Musiałbym się wdrapać na słup, żeby to przełączyć ale w tym wypadku nie ma to sensu, poza tym zaraz by jakiś sąsiad "kabel" się znalazł że tam wlazłem - nie daj boże coś by się komuś akurat popsuło -- kiedyś było lepiej, bo słup był tylko mój, a teraz podłączyli do niego innych.

  Kabel jest typu 2x2 i ma pary, para 1 to biało-czerwony, para 2 to biało-niebieski, niestety niewidoczny przy zbyt krótko odizolowanych końcówkach kabla (dlatego taki rodzaj podłączenia), "dobrze" powinien to zrobić technik.
  Ty na słupie nie powinieneś niczego szukać, bo tak jak opisałeś możesz być posądzony o coś, o czym nawet nie pomyślałeś
 • Poziom 12  
  Wedłg mnie to one są skręcone, ale chyba nie tak jak trzeba :)

  Stara instalacja telefoniczna, wymieniać? Stara instalacja telefoniczna, wymieniać?
 • Poziom 28  
  Mają skręt i dlatego muszą być podłączone na pary, a nie inaczej, przy każdym innym podłączeniu (rozparowanie) mogą wystąpić problemy.
 • Poziom 12  
  I tak na to Nic nie poradze, już widze, że TP przysyła kogoś, żeby mi kabel prodłączył inaczej. Pozatym, on napewno nie jest skrecany w jedna strone, bo raz jest w prawo a za chwile w lewo. N tym zdjeciu tez. Wiec napewno nie jest tak skrecany jak FTP
 • Poziom 28  
  Cytat:
  I tak na to Nic nie poradze, już widze, że TP przysyła kogoś, żeby mi kabel prodłączył inaczej. Pozatym, on napewno nie jest skrecany w jedna strone, bo raz jest w prawo a za chwile w lewo. N tym zdjeciu tez. Wiec napewno nie jest tak skrecany jak FTP

  Każdy szanujący się technik powinien włączyć w parę na dzień dobry już przy pierwszej wizycie, no chyba że nie sprawdzali w gniazdku z fotki, ale interesuje mnie jak podłączyłeś, bo na fotce widać równolegle podłączone instalacje, odczepy które bardzo źle wpływają na usługi ADSL.
  Kabel na zdjęciu ma całkiem inną budowę niż skrętka, dlatego to o czym piszesz to nic dziwnego i nic nienormalnego, jednak kabel ma pary i bardzo dobrze jeśli jest włączony na pary, a nie inaczej.
 • Poziom 12  
  W sumie, jest pary połączony, ale obie na raz.

  Ja wzialem skrętkę i przeciągnąłem ją od modemu do kabla co bezpośrednio ze słupa przychodzi i podłączyłem do kabla. 2 pary na raz. Jedną bezpośrednio poprowadziłem do routera, a druga para podlaczylem do telefonu. Więc między słupem a routerem jest tylko jedno łączenie. Nawet gniazdko ominąłem :> (chcesz fotki?? :>)

  A możliwe jest że jak 2 pary są podłączone, to sie - pomimo tego samego sygnału - zakłócają?

  PS: A może dobrym pomysłem jakiś czulszy modem było by kupić i wpiąć między linia tel. a routerem?
 • Poziom 12  
  Chyba jednak bedzie z tego jedna wielka kicha. Wpadlem na sprytny pomysl, przenioslem router do kabla ktory prowadzi od slupa, bez zadnych instalacji, bezposrednio wpiety ze slupa do routera. Statystyki identyczne jak w pokoju. Nawet LB odpalilem i podlaczylem, Na LB gorsze statystyki uploadu sa, a download takie same.

  Mendy z TP napewno mi nowego routera nie dadzą. Może czulszy modem w LVB2 by pomógł, ale Ci idioci z pomocy technicznej sie uparli teraz, że nic sie nie da zrobić, bo technik stwierdził że nie moge mieć 10Mbit i max to 6... to teraz do nich nie przemowisz, bo wiedza lepiej...

  Dlaczego TP nie stosuje sie wzmacniaczy do adsl :(