Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baterie w laptopach - użytkowanie.

Krzychu87 07 Maj 2011 16:27 4178 9
  • #1 07 Maj 2011 16:27
    Krzychu87
    Poziom 9  

Witam,
    chciałem zapytać forumowiczów o coś takiego jak użytkowanie laptopa a generalnie chodzi mi o żywotność baterii. Chodzi mi o to, co zrobić gdy ciągle laptop jest ładowany poprzez kabelek prądem sieciowym, a tylko sporadycznie jest używana bateria. Zaś z drugiej strony ładowana bateria sprawia że podczas zaniku napięcia w sieci nagle nie tracimy danych tylko jesteśmy w stanie je zapisać a nawet nadal pracować na laptopie. Czy należy zawsze wyciągać baterie, gdyż takie ładowanie skraca żywotność baterii i czy to nie ma znaczenia? Jak to jest z tymi bateriami?

0 9
  • #2 07 Maj 2011 16:31
    artaa
    Poziom 43  

Ile razy na miesiąc nie masz prądu?
    Bo ja raz na rok. I bateria leży w pudle.
    Akumulatorki w baterii mają swoją trwałość (jak wszystko) i dodatkowo jest chip w baterii który stwierdza, że już się napracowały...
    Jeśli laptop stoi ciągle na stole i służy jako stacjonarka do internetu, bateria mu niepotrzebna. A jak robisz jakieś krytyczne projekty, to oczywiście, że z baterią (przecież nie kosztują tysięcy).

0
  • #3 07 Maj 2011 16:39
    helmud7543
    Poziom 42  

1. Praktycznie wszystkie nowe komputery nie ładują baterii od razu, gdy tylko troszkę spadnie napięcie, tylko gdy spadnie poniżej dziewiećdziesięciu kilku procent. Można spokojnie używać jako UPS.
    2. O ile w instrukcji nie pisze inaczej raz w miesiącu należy rozładować zupełnie baterię i ładować od nowa.
    3. Nawet jak ją wyjmiesz i będziesz trzymał kilkanaście miesięcy to i tak padnie - moim zdaniem wyjmowanie baterii jest bez sensu.
    4. Baterie mają żywotność rzędu kilkuset cykli rozładowanie-ładowanie ale jeżeli nie są używane w ogóle to też padają.

0
  • #4 07 Maj 2011 21:42
    sebo1_30
    Poziom 15  

kolega ma racją . Czy bateria pozostanie w laptopie, jak i zostanie wyjęta to i tak kiedyś przyjdzie na nią czas. Baterie majątku nie kosztują i zawsze można zakupić nową.

0
  • #5 07 Maj 2011 22:16
    czuga
    Poziom 23  

sebo1_30 napisał:
    kolega ma racją . Czy bateria pozostanie w laptopie, jak i zostanie wyjęta to i tak kiedyś przyjdzie na nią czas. Baterie majątku nie kosztują i zawsze można zakupić nową.

Zawsze mozna zakupic, ale lepiej po 2 latach niz po roku.
    Bateria z mojego Della padla nieco po roku (gwarancja 1 rok) - laptop znajduje sie wylacznie na stacji dokujacej (i to ja zalatwilo).

0
  • #6 07 Maj 2011 23:03
    Krzychu87
    Poziom 9  

Wydawało by się że temat prosty, a jednak opinie podzieliły forumowiczów elektrody na tych którzy by baterie wyciągali i tych którzy by ją zostawiali...

0
  • #7 07 Maj 2011 23:36
    czuga
    Poziom 23  

Krzychu87 napisał:
    Wydawało by się że temat prosty, a jednak opinie podzieliły forumowiczów elektrody na tych którzy by baterie wyciągali i tych którzy by ją zostawiali...

Z wlasnego doswiadczenia wychodzi mi, ze jezeli laptop zasilany jest wylacznie z sieci, lepiej baterie wyjac. Pozyje dluzej. Przy litowo-jonowych trzeba pamietac, ze nalezy ja przechowywac przy ~50% naladowaniu.

0
  • #8 07 Maj 2011 23:58
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Temat poruszany już niejednokrotnie.

Przeczytaj sobie FAQ dotyczące regeneracji baterii i pozostałe artykuły tu zamieszczone - tam wszystko jest opisane. Zrobisz jak Ci będzie wygodniej.

0
  • #9 08 Maj 2011 00:20
    sebo1_30
    Poziom 15  

Aja z własnego doświadczenia wiem że w moim acerze po 1.5 roku praktycznie tylko na zasilaczu bez wyciągniętej baterii parę dni temu po odpięciu nie zauważyłem nic niepokojącego w czasie pracy na baterii.

0
  • #10 08 Maj 2011 00:25
    190_Wojciech
    Poziom 20  

Ja baterie w laptopie traktuję jak UPS`a do stacjonarki skoro jest to należy korzystać.

0