m2m2 wrote:Napisałem tylko co sugerował mi mój szwagier tj. spuść wodę i po problemie.
Jest to bardzo dobra sugestia.
m2m2 wrote:... powiadomienia, smsy, zdalne sterowanie to robi duże wrażenie na mnie.
Ja akurat zajmuję się montażem tego typu urządzeń, a dom mam 180km od obecnego miejsca zamieszkania. Poza tym tego typu automatyka to koszt poniżej 1000zł. Dlatego też muszę mieć takie możliwości, żebym nie musiał jeździć kilka razy w tygodniu, a dzieki automatyce dokładnie wiem co się tam dzieje.
m2m2 wrote:Zadałem po prostu pytanie - o BUFOR, i widocznie widzę i mam potrzebę ogrzewania chałupy do dodatnich temperatur. Jak masz i wiesz o lepszym sposobie na bufor (i tylko bufor) to napisz go -
może będzie znacznie lepszy od mojego.
Możesz uzasadnić dlaczego "musisz" grzać powyżej zera stopni Celsjusza?
Najlepszy sposób na bufor to podłogówka.
Beczki plastikowe to średni pomysł z prostego powodu, że trudno jest w nich zamontować wężownice, czy nawet króćce. Poza tym musisz tę solankę przepompowywać. Niestety ale pompka, która nie padnie od solanki po tygodniu to wydatek kilku tysięcy złotych.
Zalewać taki bufor glikolem to duże koszty.
Praca na wodzie z solarami może zakończyć się zamarznięciem wody.
Jak więc widzisz tworzysz sobie drogie problemy.
Za pieniądze, które wydasz na te solary i bufory spokojnie zrobił byś podłogówkę, zalał ją glikolem i podgrzewał dom solarami zamontowanymi na dachu.
Podłogówka me jeszcze tę zaletę, że potrzebuje bardzo małej ilości płynu, czyli koszt glikolu będzie niski, a ponadto raz napełniona nie wymaga spuszczania glikolu.
Układ zamknięty w razie awarii nie "wyrzuca" całego płynu i nawet jak powstanie jakaś nieszczelność to wycieknie bardzo mała ilość. Resztę glikolu można odciągnąć pompą do glikolu. Ponadto w takiej instalacji glikol nie traci swoich właściwości.
m2m2 wrote:Gdybys mi napisał:
CHŁOPIE , kup balchy 3-4mm zatrudnij spawacza w tej piwnicy i pospawaj te bufory bo plastik ma wadę w postaci... Musisz, no musisz wydać na ten bufor.
Jeżeli myślisz o solance to w grę wchodzi tylko i wyłącznie blacha kwasoodporna i do tego odpowiednia technologia obróbki tej blachy, co wiąże się z dużymi kosztami.
Jeżeli użyjesz zwykłej stali to pozostaje tylko i wyłącznie glikol lub czysta woda.
Pomyśl jednak jak duży musiał byś mnieć ten bufor.
m2m2 wrote:CHŁOPIE, rozpocznij od pompy ciepła bo solar nie poradzi dogrzać nawet do +1stC nawet 1 dnia w zimę co wynika z....
Nie można powiedzieć, że solar nie dogrzeje ani jednego dnia zimy. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że będą takie dni, kiedy nie dogrzeje i co wtedy?
Oczywiście pompa ciepła napewno będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, ale kosztownym.
Niestety nie napisałeś jakie masz warunki. Czy jest możliwość wybudowania wymiennika gruntowego lub głebinowego?
Może lepiej pomyśleć o gazie jeżeli masz w pobliżu?
Może kocioł na ekogroszek i ładować raz na tydzień.
m2m2 wrote:CHŁOPIE energia zgromadzona w buforze nie ogrzeje ci chałupy nawet 1 dnia...
Popadasz w skrajności

m2m2 wrote:uznałbym, że masz coś konkretnego do powiedzenia w tej sprawie.
Wybacz, ale jak można pisać o konkretach, kiedy nawet nie odpowiadasz na zadawane Ci pytania. Wielu rzeczy trzeba się domyślać. Zadajesz pytania o pomysły, które z racji mojej wiedzy i doświadczenia są absurdalne, a co najważniejsze nieekonomiczne. Dawkujesz informacje o tym co potrzebujesz osiągnąć i jeszcze masz pretensje, że nikt nie zaproponował Ci super rozwiązania - taniego do granic bólu i jeszcze takiego, które by potwierdzało słuszność Twoich założeń

m2m2 wrote:Spawarkę łukową też mam - wyobraź sobie, gazową mogę pożyczyć od rodziny, a drut spawalniczy mi się przewala w tej szopie pod tym planowanym solarem. Przecież napisałem, że mam sprzęt.
Mieć sprzęt, a mieć sprzęt i umiejętności to dwie sprawy.
Ja dla przykładu posiadam spawarkę MIG oraz TIG i wiele rzeczy sprawam sam włacznie ze stalą nierdzewną i aluminium. Niestety w zeszłym roku robiłem wędzarnię ze stali kwasoodpornej z wodotryskami (w przenośni i dosłownie

Jeżeli jednak czujesz się na siłach to kup blachę i pospawaj bufor.
m2m2 wrote:Tylko czy to dobry pomysł.
Ja akurat bardzo wątpię.
Prostopadłościan to raczej zły pomysł, chyba, że zrobisz wewnątrz poprzeczki, które zabezpieczą ten zbiornik przed rozłażeniem się ścianek pod wpływem wywieranego nacisku na te ścianki, ewentualnie zabezpieczysz go w inny sposób przed rozchodzeniem się ścianek.
Dam Ci takie małe wyobrażenie o tym. Przykładowo, ze jest to dom piętrowy i najwyższy punkt instalacji znajduje się tylko 6m ponad tym zbiornikiem.
Ciśnienie wywołane słupem wody wywiera nacisk 0,6kg/cm2 (na każdy centymetr kwadratowy ścianek) Twojego bufora. Przykłądowo Twój bufor będzie miał kształt sześcianu o wymiarach 1x1x1m czyli pomieści 1m3 wody to nacisk na każdą ze ścianek wyniesie 6000kg czyli 6 ton.
W przypadku zbiornika 2x2x2m czyli o pojemności 8m3 nacisk na każdą ze ścianek wyniesie 24000kg czyli 24 tony.
Twoje spawy muszą być naprawdę mocne, żeby ten zbiornik nie pękł jak balon

Już chyba się domyślasz dlaczego tego typu bufory produkuje się w formie walca z półkolistym dnem i deklem? Po prostu taki walcowy zbiornik wytrzymuje o wiele większe ciśnienia, a ponadto wymaga mniejszej ilości blachy oraz spawów przy tej samej pojemności co sześcian.
Możesz też pomyśleć o buforze parafinowym, który potrafi zgromadzić bardzo duże ilości ciepła przy stosunkowo małej objętości. Warunkiem jest jednak uzyskanie temperatury parafiny powyżej 60stC, dzięki czemu parafina przejdzie ze stanu stałego w ciekły, co pochłania ogromne ilości ciepła - wielokrotnie więcej niż mozna zgromadzić w wodzie. Tylko tu jest właśnie problem, żeby uzyskać taką temperaturę z solarów. Drugim problemem jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Niestetyt taki zbiornik musi być jak najdalej od kotła i ognia.
Niestety nie mam doświadczenia z buforami parafinowymi i nie mam pojęcia jak się to sprawuje. Poszukaj na Elektrodzie i w necie. Wiele było dyskusji na ten temat. Jednak ja osobiście jestem sceptyczny, a niestaty nie znam wiarygodnych źródeł informacji na ten temat.
m2m2 wrote:tak jest:
MÓWIMY O TIRZE ZBIORNIKÓW 600L I SPOSOBIE ICH POŁĄCZENIA (90cm drzwi)
Koszt tira zbiorników i osprzęt buforu szacuję na ok. 7-9 tys.zl.
Za 5000zł na Allegro kupisz gotowy zbiornik ze stali kwsoodpornej z wężownicą o pojemności 2600 litrów.
http://allegro....
Poszukaj też dobrze w internecie. Wiele firm się ogłasza z usługami spawania takich zbiorników w dobrej cenie.
Jak chcesz to nawet ja jestem w stanie Ci załatwić pospawanie takiego zbiornika

Po co więc kombinować z plastikowymi beczkami?
Bez problemu lejesz do takiego zbiornika solankę, a w wężownicę glikol.
m2m2 wrote:ALBO UDOWODNIJ, ŻE TO IDIOTYCZNY POMYSŁ.
Muszę?

Moderated By mirrzo:Usunąłem link do aukcji
3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).