Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł dwufunkcyjny zasila bojler elektryczny.

07 Maj 2011 19:18 7028 12
 • Poziom 2  
  Witam.
  Mam dwufunkcyjnym kocioł Micro Term. Czy można go tak połączyć z bojlerem elektrycznym Atlantic 1600W 50l, aby zasilał go ciepłą wodą?
 • Poziom 18  
  Można choć jeszcze czegoś takiego nie widziałem i nie widzę do końca w tym sensu.
  Wyjście ciepłej wody z kotła podłączasz pod wejście zimnej wody do bojlera oczywiście trzeba pamiętać o zaworze zwrotnym pomiędzy bojlerem a piecem i zaworze bezpieczeństwa i jak zajdzie potrzeba to naczynie wzbiorcze.
 • Poziom 2  
  Został mi bojler elektryczny, a mam trochę za mały kocioł. Chcę zwiększyć pojemność c.w.u.
 • Poziom 10  
  COOLka5 napisał:
  Można choć jeszcze czegoś takiego nie widziałem i nie widzę do końca w tym sensu.
  Wyjście ciepłej wody z kotła podłączasz pod wejście zimnej wody do bojlera oczywiście trzeba pamiętać o zaworze zwrotnym pomiędzy bojlerem a piecem i zaworze bezpieczeństwa i jak zajdzie potrzeba to naczynie wzbiorcze.


  kolega chyba nie o to pyta :),
  podpięcie nic Ci nie da, bo będziesz musiał grzać bojler elektrycznie, kocioł załącza się na c.w.u. w momencie stwierdzenia przepływu. Jak bojlera nie wygrzejesz elektrycznie to żeby doczekać się ciepłej wody będziesz musiał "wylać" objętość bojlera do kanalizacji. Czyli wydłuży Ci się czas czekania na ciepłą wodę w kranie.

  Pewnie można "przerobić" 2-funkcyjny na jedno funkcyjny, ale ja nie wiem jak i powiem szczerze, teoretycznie mnie to interesuje, ale z praktycznego punktu widzenia czyli żeby tak gdzieś zrobić - wcale.
 • Poziom 18  
  bardziej myślałem że chodzi o zasilanie bojlera ciepłą wodą a grzała elektryczna będzie podtrzymywała temperaturę.
  Wygląda to następująco:
  1. zalewamy bojler wodą podgrzaną przez kocioł
  2. grzałka elektryczna tylko utrzymuje zadaną temp. w bojlerze jeżeli np. nie będzie poboru wody
  3. przy odkręceniu kranu następuje przepływ kocioł się odpala i ciepła woda wlatuje znów do bojlera, bo jak już pisałem wyjście ciepłej wody z pieca podłączamy do wejścia zimnej wody do bojlera.
  Oczywiście jak już wcześniej wspomniałem nie widzę sensu takiego podłączenia.

  A jeżeli chodziło o przerobienie kotła 2-funkcyjnego na 1-funkcyjny i przerobienie bojlera elektrycznego bez wężownicy na zasobnik CWU to w ogóle nie ma tematu.
 • Poziom 2  
  Kolega COOLka5 chyba od początku dobrze mnie zrozumiał. Chciałbym uporządkować swoje pytanie. Oba urządzenia osobno są trochę za małe. Chodzi mi o to, aby w miarę potrzeby się wspomagały, jeśli będzie duży lub długotrwały pobór wody. Czy kocioł może podawać już ciepłą wodę do bojlera, a ten jeszcze ją podgrzać, aby na wyjściu woda była dłużej odpowiednia?
 • Poziom 18  
  tak jak pisałem powyżej - można coś takiego zrobić. Należy pamiętać aby na wyjściu ciepłej wody z kotła gazowego zamontować zawór zwrotny i dalej zawór bezpieczeństwa oraz zostawić trójnik na podłączenie naczynia wzbiorczego jak zawór bezpieczeństwa będzie popuszczał.
 • Poziom 15  
  Proponuję podłączenie odwrotne to znaczy wyjście ciepłej wody z bojlera podłączyć pod wejście zimnej wody w piecu, Bojler ma zbyt małą grzałkę 1,6 kw żeby podgrzać wodę w czasie poboru, natomiast piec 14 kw z łatwością podgrzeje już ciepłą wodę do żądanej temperatury. Pozdrawiam
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Niektóre kotły 2-funkcyjne mogą zasilać zewnętrzny zasobnik.
  W przypadku braku takiej możliwości w danym kotle, można podłączyć każdy kocioł jako kocioł 1-funkcyjny, ale wtedy zasobnik musi mieć wężownicę lub płaszcz.
 • Poziom 2  
  Mam to co mam i nic więcej.
 • Poziom 19  
  A ja chcę zrobić dokładnie jak timpik. Nawet temat chciałem założyć, ale mnie wyprzedził.
  Podobnie jak on mam już bojler (został mi jeszcze z czasów gdy nie miałem gazu).

  Jaki jest sens? - moim zdaniem podniesienie komfortu użytkowania CWU. Teraz zanim temperatura się ustabilizuje chwilę to potrwa.
  Dzięki temu, że woda zanim trafi do bojlera będzie już wstępnie podgrzana przez kocioł - zużycie prądu nie powinno być wielkie.
  Efekt dodatkowy - bufor ciepłej wody (u mnie jak nie ma prądu - piec się nie załączy).
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Takie kombinowanie nie ma sensu.
  Po pierwsze kupowanie kotła 2-funkcyjnego i podłączanie go tak, żeby ładował bojler jest niepotrzebnym dodatkowym wydatkiem kasy. Kotły 2-funkcyjne są droższe od kotłów 1-funkcyjnych.
  Lepiej od razu zdecydować się na zakup kotła 1-funkcyjnego i zastosować zasobnik CWU z wbudowaną grzałką.
  Timpik kombinuje tylko dlatego, że kupił kocioł 2-funkcyjny, który jak sie okazało jest zbyt mało wydajny, a bojler elektryczny już ma i chce go wykorzystać.
  Niestety kotły 2-funkcyjne nie nadają się dla większych rodzin, w których dokonuje się rozbioru wody w więcej jak 1 punkcie. Są dobrym rozwiązaniem dla dodzin 1-3 osobowych. Przy większej ilości osób, zwłąszcza jak są 2 łazienki są totalnym niewypałem. Tu się sprawdzają tylko i wyłącznie zasobniki i to odpowiednio duże w zalezności od ilości osób.
 • Poziom 19  
  Plumpi napisał:
  Takie kombinowanie nie ma sensu.
  Po pierwsze kupowanie kotła 2-funkcyjnego i podłączanie go tak, żeby ładował bojler jest niepotrzebnym dodatkowym wydatkiem kasy. Kotły 2-funkcyjne są droższe od kotłów 1-funkcyjnych...
  ...Timpik kombinuje tylko dlatego, że kupił kocioł 2-funkcyjny...

  Plumpi - ja też mam już kocioł 2 funkcyjny. I podobnie jak on mam bojler.
  Dlatego uważam, że w naszej sytuacji taka konfiguracja ma sens.
  Do bojlera podepnę podlicznik (też mi został po budowie) i wkrótce się dowiem ile mnie to kosztuje.

  Kiedyś z pewnością zmienię kocioł, na pewno będzie z zamkniętą komorą spalania - być może właśnie 1-funkcyjny.Mam jednak nadzieję, że będzie to raczej później niż wcześniej - technika idzie na przód a ceny na szczęście spadają.

  Plumpi napisał:
  Lepiej od razu zdecydować się na zakup kotła 1-funkcyjnego i zastosować zasobnik CWU z wbudowaną grzałką.
  Timpik kombinuje tylko dlatego, że kupił kocioł 2-funkcyjny, który jak sie okazało jest zbyt mało wydajny, a bojler elektryczny już ma i chce go wykorzystać.Niestety kotły 2-funkcyjne nie nadają się dla większych rodzin, w których dokonuje się rozbioru wody w więcej jak 1 punkcie. Są dobrym rozwiązaniem dla dodzin 1-3 osobowych. Przy większej ilości osób, zwłąszcza jak są 2 łazienki są totalnym niewypałem. Tu się sprawdzają tylko i wyłącznie zasobniki i to odpowiednio duże w zalezności od ilości osób.

  Tu też w większości mogę się zgodzić z Tobą.
  Dodam jeszcze, że po prostu apetyt rośnie w miarę jedzenia. W blokach miałem zwykły przepływowy podgrzewacz wody zwany popularnie też termą (prawie wszyscy mówili na to Junkers, choć chyba większość miała Termeta.