Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner z EDACS - czy warto?

07 Maj 2011 23:07 9029 12
  • Poziom 28  
    Hi
    Szukam opinii na temat skanerów z EDACS. Czy warto inwestować w te skanery mieszkając / poruszając się w okolicy Świdnica / Wałbrzych na Dolnym Śląsku? Od kilku tygodni nasłuchuję z zamontowanego w samochodzie skanera pasmo 460 - 463MHz. Słyszę stację matki (kk) ale ani razu nie udało mi się jeszcze usłyszeć rozmowy. Czy przyszłością nie jest teraz TETRA?

Czy ma ktoś doświadczenia ze skanowaniem EDACS za pomocą skanera bez Trunkingu ale z funkcją Data Skip lub Voice Control Squelch (np chwilowo wybrany prze ze mnie ICOM R20) - tj funkcji załączania squelcha w momencie wykrycia modulacji, a przy pustych nośnych jak i modulowanych sygnałem cyfrowym squelch jest cały czas zamknięty. Czy to sprawdzi się w EDACSie? Wyczytałem, że na kanałach używanych do komunikacji także pojawiają się na jakiś czas dane cyfrowe.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 32  
    ...
    Przyszłością jest wszystko co tylko umożliwia przesył sygnału audio cyfrowo - Apco, Tetra, MotoTRBO, NexEdge, i kilka mniej znanych systemów.
  • Poziom 34  
    Jap napisał:
    Od kilku tygodni nasłuchuję z zamontowanego w samochodzie skanera pasmo 460 - 463MHz. Słyszę stację matki (kk) ale ani razu nie udało mi się jeszcze usłyszeć rozmowy

Czy te kanały kontrolne słyszysz jedynie w pasmie 460-462,5 czy też wyżej?

Cytat:
    Czy przyszłością nie jest teraz TETRA?

Nie ma skanera pod TETRĘ. Jest jednak dekoder programowy za kilka tysięcy Euro - http://www.wavecom.ch/PDF/WP-TETRA.pdf

= = - E D i T - = =

Tutaj też jest jakiś projekt dekodowania popularnych systemów cyfrowych: http://draf.asso.fr/index.php?post/2010/06/27...3A-Le-projet-OpenDV-XSystem-de-xReflector.net
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 28  
    Nasłuchiwałem 460-462,5 ze względu na interesujące mnie informacje na tym zakresie. MPK czy Energetyka nie jest dla mnie interesujące...
    Chcę kupić jakiś nowy skaner i mam dylemat - UBC780XLT lub lepiej 9000 (+ to szybkość skanowania, fajna obsługa bo urządzenie mobilno stacjonarne, trunktraking) czy też ICOM R20 (wszystko w jednym, 150kHz - 3,3GHz, USB, 2 VFO, ale bez trunkingu). I jak na razie jestem skłonny zakupić R20 i zastanawia mnie czy jeśli ewentualnie EDACS rozwinie się w okolicy Wałbrzycha to VSC w R20 umożliwi mi także komfortowy nasłuch tegoż systemu. Na razie z tego co czytam po sieci EDACS działa tylko w dużych miastach.
  • Poziom 34  
    Z tego co wiem to w EDACS pracuje:

* MSWiA Warszawa

* Tramwaje katowickie

* MPK Kraków

* MPK Łódź

* Łódzki Zakład Energetyczny

* Okęcie Warszawa

Popatrz czy jesteś w zasięgu ich działania (80-100 km). Odebranie korespondencji z takich odległości nie może odbywać się przy pomocy anteny teleskopowej z zestawu tylko musisz zaopatrzyć się w coś konkretnego zawieszonego wysoko nad terenem.

Co do samych sprzętów:

UBC-780XLT przerasta starego UBC-9000XLT chociażby z czterech powodów. W drugim: brak obsługi EDACS; brak dowolności przy ustawiania kroku syntezy, np. w paśmie 172-174 masz 5 kHz, więc niekoniecznie to u nas się sprawdzi ; brak CTCSS; brak możliwości podpisywania kanałów, itp., itd.

Instrukcje (niestety angielskie):

http://www.uniden.com.au/resources_main/pdfs/UBC9000XLT.PDF

http://inradio.pl/dodatki/pliki/ubc780xlt.pdf
  • Poziom 28  
    Dzięki za info. Jestem z Dolnego Śląska, więc nie za bardzo mam szansę usłyszeć powyższe. Tak czy siak, słyszę tu bramki kk ale niestety nic poza tym. A z tego co wyczytałem powinienem słyszeć przekaz analogowy na f bliskich kk. Kiedyś odbierałem Zakład Energetyczny Wałbrzych, a we Wrocławiu MPK. Smerfów niestety nigdy.

Dzięki za info co do UBCków. Manuala do UBC780 przeczytałem. Wydaje się zacny, ale jeśli z tym EDACsem bida w moim obszarze to skuszę się cna ICOM R20. Wahałem się właśnie przez przydatność EDACsa.
  • Poziom 20  
    Podpowiem tylko że Edacs na dolnym śląsku jest aktywny w Jeleniej Górze ( łączność prowadzona w "analogu") oraz we Wrocławiu ( łączność realizowana w cyfrowym trybie Aegis. )

Pozdrawiam B.
  • Poziom 28  
    Czyli jak smerfy zaczną coś więcej inwestować to chyba już nie w Edka / Motorolkę?

baskom, ty mieszkasz blisko mnie - warto zatem inwestować w Truntrackera w naszych okolicach?
  • Poziom 35  
    mantoch napisał:
    Z tego co wiem to w EDACS pracuje:

* MSWiA Warszawa

* Tramwaje katowickie

* MPK Kraków

* MPK Łódź

* Łódzki Zakład Energetyczny

* Okęcie Warszawa

Popatrz czy jesteś w zasięgu ich działania (80-100 km). Odebranie korespondencji z takich odległości nie może odbywać się przy pomocy anteny teleskopowej z zestawu tylko musisz zaopatrzyć się w coś konkretnego zawieszonego wysoko nad terenem.

Co do samych sprzętów:

UBC-780XLT przerasta starego UBC-9000XLT chociażby z czterech powodów. W drugim: brak obsługi EDACS; brak dowolności przy ustawiania kroku syntezy, np. w paśmie 172-174 masz 5 kHz, więc niekoniecznie to u nas się sprawdzi ; brak CTCSS; brak możliwości podpisywania kanałów, itp., itd.

Instrukcje (niestety angielskie):

http://www.uniden.com.au/resources_main/pdfs/UBC9000XLT.PDF

http://inradio.pl/dodatki/pliki/ubc780xlt.pdf

Ja dodał bym jeszcze Straż Miejską w Krakowie . W każdym bądź razie w EDACS'ie pracowali :) .
  • Poziom 20  
    Jap napisał:
    Czyli jak smerfy zaczną coś więcej inwestować to chyba już nie w Edka / Motorolkę?

baskom, ty mieszkasz blisko mnie - warto zatem inwestować w Truntrackera w naszych okolicach?

Szczerzę na twoim miejscu wybrałbym Icom-a. Jeżeli chodzi o "Smurfy" Za jakiś czas powinna nastąpić cyfryzacja. I będzie to Mototrbo. Wystarczy prześledzić przetargi MSWiA z ostatnich 2 lat i wsio stanie się jasne. Skaner z "Edkiem" Nadał by się w naszej okolicy z 8 Lat temu , kiedy Edacs pracował pełną parą. W Wałbrzychu , Jelonce, Legnicy, Wrocławiu i Zgorzelcu. Pozdrawiam B.
  • Poziom 35  
    W MSWiA na razie panuje TETRA i nie prędko się coś zmieni . Jeśli chodzi o Mototrbo to zostało już "złamane" więc dla "smerfów" się nie nada :) .
    Cytat:
    Nie ma skanera pod TETRĘ. Jest jednak dekoder programowy za kilka tysięcy Euro - http://www.wavecom.ch/PDF/WP-TETRA.pdf

Niestety na tym nie posłuchasz , a więc sam system kodowania (ACELP) póki co jest bezpieczny :) .
  • Poziom 20  
    Witam Robercie :)

Owszem Tetra działa w dużych miastach. Także u Ciebie w stolicy. Lecz u mnie na Dolnym Śląsku poza Strefą Cywilną oraz MSWiA (Ż.W) ,która mieści się we Wrocławiu Tetry nie uświadczysz:)

Za to coraz więcej słychać "ripiterów" Mototrbo w Polsce południowo-zachodniej w paśmie MSW. Na temat tego czy "TROBO" Zostało złamane czy też nie można poczytać na różnych forach (głównie zagranicznych). Fakt jest faktem , że w biuletynach ( w każdym jednym województwie ) są bardzo duże ilości radiotelefonów DP/DM3600 ,3601. Więc wygląda na to że cyfryzacja "pójdzie" w kierunku "tańszych" Terminali Mototrbo.

Pozdrawiam B.
  • Poziom 28  
    Ok, super. Dzięki za informację. Z moich wieloletnich nasłuchów i tak wynika że Smurfy w krytycznych sytuacjach komunikują się via telefony GSM także ta technika pozwala zapewnić im tajność. Oczywiście ja nie potrzebuję znać tych informacji - chodzi jak wiadomo o to, aby gonić zajączka a nie go złapać bo zabawa się skończy :)
    Dzięki za uświadczeniu mnie w wyborze - zamawiam zatem ICOMA R20.