Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naziemna telewizja cyfrowa

08 Maj 2011 08:37 2901 3
  • Poziom 13  
    Witajcie
    Napisałem taki mały artykuł o Naziemnej Telewizji Cyfrowej www.matnis.pl/dvbt1 . Sam wykonałem tą instalacje napisałem artykuł. Od nadajnika jest 109 km zapraszam do lektury i opinii o nim.

Tytuł przed linkiem i sam link - poprawiłem . [SP5ANJ]
  • Specjalista Sieci, Internet
    matnis napisał:
    Sam wykonałem tą instalacje napisałem artykuł. Od nadajnika jest 109 km zapraszam do lektury i opinii o nim.
    kilka uwag:

Cytat:
    Dla sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z modulacją QPSK oraz FEC=2/3 wartość minimalna współczynnika MER 14dB a typowa 17 dB.
    przede wszystkim Śrem (Link) ma zupełnie inne parametry nadawania DVB-T, w tym FEC 3/4, więc i wartości graniczne MER, S/N czy BER na gniazdach abonenckich będą inne od przyjmowanych przez Ciebie, przynajmniej wg.: Link

Cytat:
    Więc sygnał został wzmocniony przedwzmacniaczem 13dB (...) Wracając do tematu, na kanale 28 poziom sygnału wyniósł 47dB i CBER 9.7E-4 MER 23.2dB
    zauważ jedną niepokojącą rzecz. Na Foto1., a więc przed dodaniem wzmacniacza, na kanale k28 mamy S/N = 25.1dB, zaś na Foto3, po dodaniu wzmacniacza, S/N = 27.5dB. Ponieważ, dodanie wzmacniacza, zawsze pogarsza stosunek S/N, oznacza to błąd pomiarowy. Sprawdziłem w dokumentacji H45 - pomiary w reżimie cyfrowym ma specyfikowane >40dBµV. Na Foto1. poziom sygnał jest <40dBµV, więc wartości pomiarów parametrów cyfrowych są / mogą być przekłamywane. Warto zwrócić na to uwagę przy następnych pracach.

Dalej wygląda już na prawidłowo, albowiem wszędzie poziomy sygnału były większe >40dBµV.

# Kabel antenowy powinien być w osłonie z PE, czyli standardowo w kolorze czarnym. Jest biały.

# AZART-y co do zasady powinny być budowane na przemiennikach kanałowych lub choćby na wzmacniaczach kanałowych , w obu przypadkach z funkcją ARW, aby zapewnić stałość poziomu sygnału w gniazdkach antenowych. Takie rozwiązanie, z bezpośrednim szerokopasmowym wzmocnieniem, też w ogólności zadziała w DVB-T, zwłaszcza przy takich odległościach od nadajników i dobrych kablach, ale miejmy świadomość, że to low-cost i na gniazdach abonenckich, w długim okresie, może być różnie.

# na k28 jest trochę przy mało sygnału z anteny i tam w zasadzie chyba jest minimalny margines na stabilny odbiór w długim okresie. Czas pokaże. W zasadzie w takich warunkach powinno się raczej użyć dwu anten pasmowych i wzmacniaczy kanałowych, to pozwoliłoby na znaczną poprawę w parametrach k28. Ale oczywiście, byłoby trochę drożej.

# ochrona odgromowa. Jak widać ze zdjęć, instalacja nie ma żadnej ochrony odgromowej. Co więcej, jest umocowana do komina ze szpicą, ale niższą od anteny. Kable też nie mają żadnej ochrony. Nie wydaje mi się być ta sytuacja bezpieczną, jak dla mnie, to jest proszenie się o wyładowanie i kłopoty. Zauważ, że uderzenie w antenę spowoduje przejście wyładowania potencjalnie do 60 odbiorców. Podobnie, gdyby wyładowanie trafiło w szpicę - napięcie indukowane w tym momencie w antenie i kablach również dostałoby się do wnętrza budynku.

Szpica, aby chronić obiekt, powinna mieć taką wysokość, aby obiekt był w stożku o nachyleniu 45º, licząc od czubka szpilki. Dodatkowo ekrany kabli w miejscu wejścia do budynku chronione są w takich przypadkach poprzez łączenie ich ekranów do zwodu.

Ale w sumie to gratulacje.
  • Poziom 26  
    No i antena zamocowana do komina - a jak nie każdy wie (ale za to każdy kominiarz) na kominie nic nie można wieszać ani montować.
  • Poziom 13  
    Brencik wiem o tym ale i tak żaden kominiarz się tego nie czepia jak nie zabuża ciągu.

_cheetah_ co do punktów które wymieniłeś to masz racje. Zawsze daje wzmacniacz WWK-1062. Co do kabla czarnego to masz racje ale zawsze wytrzyma jakieś 4 lata i i później będzie co robić :). Co do kanału 28 to masz rację było trochę słabo ale zważając na uwarunkowanie terenu na drodze do Śremu jest nieźle. Co do instalacji odgromowej to jest brocha wykonawcy ja tam tylko przybyłem ostawiłem i wyregulowałem instalacje antenową a w 100% masz rację.

W zanadrzu mam już następny artykuł będzie was interesował tez tak daleko ale inna antena i inne sygnały lepsze bo i lepsza droga nadajnik antena. Instalacja też na kominie.
    Dzięki za opinie i czekam na następne.