Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stukanie głosnika niskotonowego w Altus 140

08 Maj 2011 12:03 2395 10
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.

Mam problem z głośnikiem niskotonowy (GDN 30/60/1) w jednej kolumnie, który dziwnie "pyka" (stuka) w rytm uderzenia basem, jak podkręcę na ok. 2/3 mocy.
    Co może być tego przyczyną?

Altusy napędzam Yamahą A-720. Druga kolumna gra pięknie (nic nie stuka).
    Wykluczyłem już mozliwość jakiejś usterki we wzmaku - zamieniłem kolumny miejscami. Jak stukał (głośnik) na jednym kanale, tak stuka na drugim.

Pomóżcie proszę.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Takie objawy występują najczęściej przy uszkodzeniu karkasu cewki, lub dostaniu się do szczeliny magnesy jakiegoś zanieczyszczenia - często po wcześniejszym uszkodzeniu gumowego zawieszenia. Można to potwierdzić delikatnym wciśnięciem membrany - pojawi się szmer. Uwaga! To wymaga delikatności, bo można pogorszyć sprawę. Samodzielna naprawa dla niefachowca jest niemożliwa. Liczne zakłady audio naprawiają głośniki znacznie taniej, niż wynosi cena głosnika. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzięki za zainteresowanie problemem i odpowiedź, ale to raczej nie to o czym mówisz..

Nie wiedziałem czy to coś z głośnikiem jest nie tak, czy może ze zwrotnicą, kablami lub jeszcze czym innym, więc zrobiłem mały eksperyment - zamieniłem GDN-y z kolumnami. Teraz jak zaczyna coś pykać, to pyka w obydwu głośnikach. Ale to (jak sądzę) z powodu dość dużo podkręconego basu (no i odpowiednio wysokiej głośności).
    Sprawdzałem tez te "szmery" przy naciskaniu z wyczuciem na membrane - cisza, chodzi płynnie i nic tam nie zaczepia. Tak więc problem zasadniczo rozwiązany, ale niestety pojawił się drugi.

Przy "przesadzaniu" głośników troche się zdziwiłem. W jednej kolumnie wytłumenie jest w postaci jakichś bardzo drobno poszarpanych materiałów, a w drugiej - stara wata szklana w folii, coś w rodzaju trzech połączonych ze sobą "paczek".
    Tych nitek i skrawków jest w takiej ilości i w taki sposób są poprzyklejane, że tworzą tak jakby gniazdo dla głośnika. Ale głośnik "nie siedzi" bezpośrednio w tym gnieździe - z każdej strony jest po kilka centymetrów luzu.
    Wydaje mi się, że takie gniazdko stanowi jakąś tam poduszkę powietrzną, bo właśnie w tej kolumnie nie pykało, tylko w tej drugiej z watą szklaną, w której te paczki leżały poprostu na dnie. Ale "postarałem się" żeby i one też w jakis sposób przypominały gniazdo.

Teraz pytanie moje: czym możnaby było (ale tak profesjonalnie) wytłumic te kolumny?
    Zastanawiałem się nad matą akustyczną - mini piramidki. Co Wy na to?

... a zamiast tych świszczących siatek dać porządne wyloty bass-reflex?
  • Poziom 43  
    Ten temat będzie Ci pomocny: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic968837.html można troche poprawić brzmienie tych kolumn.
    Co to tego stukania GDNa podejrzewam że przesadzasz z podbiciem basu, ten głośnik lubi czasem uderzyć cewką o nabiegunnik.
    Może jak pokombinujesz z ,,tuningiem'' tych kolumn to bas się powinien poprawić i nie trzeba będzie go podkręcać.
  • Poziom 10  
    Ok, dzięki za odpowiedź.
    A czy można byłoby np. zatkać otwory br, tak żeby uzyskać obudowę typu closed? Na czym zyskam, a na czym stracę?

..aha, jeszcze jedno pytanko.
    Ponieważ nie chcę zakładać nowego tematu - zapytam odrazu: Czy można do tych kolumn zrobić diodowe wskaźniki mocy? I jak je wogóle zrobić?
    Czy dużo stracę na jakości dźwięku?
  • Poziom 43  
    Możesz zatkać całkowicie jednak jest pewne ale o którym napisze niżej, możesz zyskać na odpowiedzi impulsowej, szybkości basu, i będzie wydawać się względnie głośniejszy. Stracić można jedynie głębokość basu - jednak w przypadku tych kolumn to i tak bez znaczenia bo one nisko nie schodzą.

Te GDNy czują się najlepiej w ok 55L closed a standardowa obudowa Altusa ma ok 70-75L. Przydałoby się czymś zapełnić miejsce aby zmniejszyć litraż, np dodatkowe wzmocnienia lub cegły/butelki z wodą na sam dół. Pokombinuj.
  • Poziom 10  
    Ok, tak zrobie (czyt. pokombinuje).

A czy mógłbyś mi objaśnić w jaki sposób poprzez zastosowanie materiałów tłumiących zwiększa się pojemność obudowy z punktu widzenia ogłośnika (że tak to nazwę). Czyżby przez to, że ten materiał poprostu "chłonie" dźwięk?

Czy w przypadku obudów closed obecność wytłumien lub ich brak wpływa na dźwięk? I jesli tak to w jaki sposób, tzn. jaki rezultat?

ps.
    Przepraszam, że tak co raz zadaje kolejne to nowe pytania, ale wydajemi się, że lepiej jest zapytać odrazu w jednym temacie niz po kolei zakładac nowe. A poza tym chyba sam przyznasz, że te wszystkie pytania są ze sobą ściśle powiązane.
  • Poziom 43  
    Moreno napisał:
    A czy mógłbyś mi objaśnić w jaki sposób poprzez zastosowanie materiałów tłumiących zwiększa się pojemność obudowy z punktu widzenia ogłośnika (że tak to nazwę). Czyżby przez to, że ten materiał poprostu "chłonie" dźwięk?

Czy w przypadku obudów closed obecność wytłumien lub ich brak wpływa na dźwięk? I jesli tak to w jaki sposób, tzn. jaki rezultat?

Dlatego że podczas pracy głośnika (najczęściej niskotonowca) powietrze które wpada w wytłumienie zmniejsza swoją prędkość a głośnik ,,odbiera'' to jako większą obudowę.
    Np przy całkowitym wyłożeniu obudowy materiałem tłumiącym, obudowa może ,,zwiększyć'' się o ok 15% (powołuję się tu na specjalistę)

To czy wpływa na dźwięk pozytywnie czy negatywnie to już pojęcie względne. Jednemu dobrze gra bez jakiegokolwiek wytłumienia, drugiemu lepiej jak jest całkowicie wypełniona obudowa a trzeciemu w 50%. Nie można jednoznacznie stwierdzić że np musi być wytłumiona albo nie bo tak jest najlepiej. Kwestia słuchu i wrażeń odsłuchowych.
  • Poziom 10  
    Ok, ale czegoś tu nie rozumiem.
    Skoro ten GDN 30/60/1 najlepiej sie czuje w zamknietych 55 litrach, a całkowite wytłumienie obudowy może zwiększyć litraż o ok. 15%, to w takim razie po co producent zamontował go w ponad 70-cio litrowej obudowie i z otworami bass reflex r, a w temacie o ulepszaniu brzmienia altusów piszą o wytłumieniu 5-ciu ścianek?
    Reasumując - nie dość, że obudowa i tak jest za duża i jeszcze z otworami, to wytłumienie jeszcze bardziej ją powieksza. Po co to?

Proszę objaśnij mi to bo ja juz się pogubiłem w tym wszystkim.
  • Poziom 43  
    W temacie piszą o wygłuszaniu, bo zastosowali zapewne rurki BR zamiast tych siateczek (otworów stratnych) - bo altusy oryginalnie jak wiesz nie mają BR tylko otwór stratny.
    Poza tym jeśli nawet ktoś robi closed to przecież nikt nie każe mu całkowicie jej wytłumiać.
    W sumie Altusy to jakiś szatański wytwór i tam nie można się w niczym połapać :D
  • Użytkownik usunął konto