Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać połączenie instalacji w układzie TT

08 Maj 2011 12:10 3162 6
  • Poziom 8  
    Czy w sieci typu TT przy zasilaniu napowietrznym przydzielonej mocy 10 KW wymagane jest połączenie przewodu Neutralnego z uziomem i od tego miejsca rozprowadzenie przewodu ochronnego-PE ?.
    Czy zainstalowanie tzw przepięciówek musi być przed urządzeniem pomiarowym , a jeżeli tak to gdzie czy w złączu gdzie jest zamontowane zabezpieczenie główne, czy w skrzynce pomiarowej wraz z zabezpieczeniem przeciążeniowym ?.
    czy zabezpieczenie przeciążenowe ma być trójfazowe czy czterosekcyjne zespolone i jakiego typu- A B C ? Czy tzw przepięciówki podłączane są poprzez zabezpieczenie obwodów czy też muszą mieć swoje zabezpieczenie ?.
    Tzw.WLZ czyli od zacisków przy haku do zabezpieczenia głównego przewód musi mieć przekrój taki sam jak przewód zasilający od słupa do budynku , jakiego typu to ma być przewód ?.
    Czy konstrukcja stalowa umocowana w trudno dostępnej części budynku do której doprowadzono przyłącze przewodem izolowanym musi być podłączona do uziemienia ?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Stosowanie aparatów przepięciowych tu jest pokazane jak w TT użyć: http://www.moeller.pl/Documentation/Katalogi/Katalog_EATON_opp_2010_PL.pdf
    A co to jest TT to masz tu najprościej wytłumaczone i prosty schemacik poglądowy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sieciowy
    W sieci TT przewód N to N i nie rozdziela się go i nie uziemia. Musisz wykonać oddzielny uziom i do niego podpiąć szynę PE w rozdzielni i pod nią przewody PE. Musisz także zastosować ochronę RCD by czuć się bezpiecznie i żyć bezpiecznie.
    Przewodu N nie uziemia się tylko przewód PEN ( PEN jest w sieci TN-C ) :D
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Przewodu N nie uziemia się...
    Koledze zdzisiek1979 również kłania się zrozumienie znaczenia poszczególnych liter w nazwie układu.
    Może nawet bardziej niż autorowi ponieważ próbuje udzielać rad.
  • Poziom 37  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Cytat:
    Przewodu N nie uziemia się...
    Koledze zdzisiek1979 również kłania się zrozumienie znaczenia poszczególnych liter w nazwie układu.
    Może nawet bardziej niż autorowi ponieważ próbuje udzielać rad.

W odpowiedzi odniosłem się do instalacji w budynku że przewód N nie łączy się z uziemieniem wykonanym dla przewodu PE mają być odseparowane. I by zwiększyć bezpieczeństwo w takim budynku to stosuje się aparat RCD chroniący przed porażeniem. To że N jest uziemione na trafostacji to mi wiadomo, ale przyznam się że nie wiem czy jest jeszcze gdzieś po drodze do uziemiony cały czas żyłem w przekonaniu, że tylko na trafo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    Pytasz Kolego o takie podstawy, które być może utrzymałyby się w dziale dla początkujących, ale nie tu. I raportujesz posty, które każą Ci ruszyć rzyć.
    Pkt 3.1.17 regulaminu.
    Temat zamykam.