Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224

08 Maj 2011 12:52 8478 13
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 08 Maj 2011 13:10
    jajeco
    Poziom 15  

Nie bardzo wiem czym tu się chwalić;/ Procesor kupiłeś już zaprogramowany, płytki zrobiła firma, obudowa nie dokończona;/ Nie uważasz że nie bardzo jest czym się chwalić na razie?
    Wykończ ładnie obudowę to będzie wtedy można coś ewentualnie oceniać.

Pozdrawiam

Po pierwsze. Jeżeli chcesz pokazać własną konstrukcję, to otwórz nowy temat w DIY, a nie zaśmiecasz kogoś temat.
    Po drugie. Zdjęcia nie dodajemy jako załącznik, tylko jako "dodaj obrazek"
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    [DJpopak;)]

• #3 08 Maj 2011 14:23
    1733398
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 08 Maj 2011 16:03
    Paolo1976
    Poziom 24  

Obudowa do dopracowania, ale zegarek prezentuje się świetnie. Zrezygnowałbym na miejscu kolegi z tej czarnej maskownicy z przodu, bo nie wygląda zbyt estetycznie. Może prostokąt z laminatu z otworami na lampy i z polerowaną na wysoki połysk warstwą miedzi zabezpieczoną lakierem bezbarwnym? To taka moja sugestia.

• #5 08 Maj 2011 16:31
    1733398
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 08 Maj 2011 18:42
    Chroost
    Poziom 13  

Czy kolega sprawdzał jaka jest wstępnie dokładność tego zegarka? - bo nie widzę w nim żadnej możliwości dostrojenia go poza wymienianiem kondensatorów przy kwarcu (jestem prawie pewien, że w programie też nie ma możliwości regulacji - widziałem aukcje, na których był sprzedawany ten mikrokontroler z gotowym programem). Ja w swojej konstrukcji, którą prezentowałem na forum jakiś czas temu dołożyłem trymer i jak się okazało po przekręceniu go w jedno skrajne położenie zegar przybierał aż 45 sekund na tydzień, po wstępnych regulacjach jest +/- 2 sekundy na tydzień, więc myślę że warto to sprawdzić i ewentualnie dokonać korekty.

Druga sprawa to wpływ przetwornicy na stabilność pracy generatora kwarcowego. Widziałem konstrukcje, których autorzy przyznawali, że dokładność jest słaba, że względu na zakłócenia pochodzące od przetwornicy, która znajdowała się dość blisko kwarcu. Myślę, że tu też warto by było na to zwrócić uwagę jeśli okazałoby się, że zegar znacznie się późni lub spieszy.

• #7 09 Maj 2011 10:57
    luxus19
    Poziom 15  

Jak zamawiałeś PCB to mogli Ci zrobić od razu maskę z opisem, strasznie nie estetycznie wyglądają te napisy cienkopisem. Co do obudowy ta tak jak wyżej koledzy piszą.

• #8 11 Maj 2011 20:20
    1733398
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 12 Maj 2011 00:15
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam,
    gratuluję koledze udanego i działającego projektu na TYM konkretnym "PIC-u",
    a kwestię tej wręcz tragicznej zabudowy milczeniem pomijam :).
    Notabene jest on w pewnym sensie dość "oklepany" (źródła i przeróżne wykonania są od dawna na Elektrodzie i w Internecie), co wcale nie znaczy, że do końca taki zły, jak co niektórzy zarzucają - zaletą jest, że jest dość prosty w aplikacji, uruchomieniu i w miarę ekonomiczny. Ideą tego i potomnych projektów nie było zbudowanie zegara o dokładności zegara atomowego. Nie wiem o co przysłowiowe "kopie kruszyć"? Z uwagi, iż sam wykonałem już chyba z ponad 10-15 niekomercyjnych egzemplarzy podobnego zegara na różnych lampach NIXIE - nikt jakoś nie narzeka, łącznie ze mną :), co więcej właśnie dobrze przemyślana i dopracowana obudowa jest "kropką nad i" podkreślającą niepowtarzalny charakter takiego zegara.
    Oczywiście na pewnym etapie, też kupiłem, wypróbowałem i zastosowałem soft od akurat tej osoby (sic!), i muszę szczerze stwierdzić, że został on dopracowany wg mnie perfekcyjnie, co do funkcji i max. wykorzystania możliwości tego mikro-kontrolera, łącznie z funkcją automatycznego odświeżania wszystkich katod co godzinę (anti-poisoning).
    Życzę sukcesów i pozdrawiam - Mariusz P.

• #10 12 Maj 2011 23:12
    Pittt
    Poziom 31  

Mariopi: możesz coś więcej powiedzieć o anti-poisoningu ? Co to robi i jak działa ? Jak to zrobić ?

• #13 22 Wrz 2011 22:15
    1733398
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 09 Mar 2012 21:37
    1733398
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów