Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224

tomek242242 08 Maj 2011 12:52 8280 13
  • Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224

Witam.

Chciałbym i ja zaznaczyć swoją obecność na forum Elektroda :)

Swojego czasu wpadł mi w ręce projekt zegara NIXIE na lampach LC513, ponieważ posiadałem ich odpowiedniki, czyli wspomniane w tytule Burrougs'y, postanowiłem zbudować takowy zegar.

Jak wspomniano w tytule, zegar używa do sterowania mikroprocesora PIC16F84A. Programu do procka nie podaję, ponieważ go nie mam. Zaprogramowany procek kupiłem na jednym z portali aukcyjnych.

Płytki wykonałem w zakładzie specjalizującym się w sitodruku. Wiercenia również tam wykonano, ja osobiście próbowałem robić to metodą fototransferu, ale nie bardzo chciały przylepiać się ścieżki do laminatu. Postanowiłem zatem skorzystać z pomocy profesjonalnego zakładu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że taka firma potrafi od razu sprawdzić poprawność połączeń na płytce :D

Obudowa i ogólnie zegar są jeszcze niedokończone, niemniej jednak z czasem nabiorą odpowiedniego wyglądu.

Zegarek zasila mały zasilacz gniazdkowy wielkości ładowarki o parametrach 12 V, 1,2 A. Dla tego zegarka robiłem też próby z ogniwem fotowoltaicznym i akumulatorem żelowym. Efekt był zadowalający.

Akumulator podtrzymujący ustawienia mikrokontrolera wystarcza w moim przypadku na około dwa tygodnie nieobecności!!!

No cóż, na razie tyle o tym zlepku. Poniżej kilka fotek z okresu budowy zegarka.

Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224 Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224 Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224

Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224 Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224 Zegar NIXIE na PIC16F84A i lampach Burroughs USA 122P224

Czekam na Wasze opnie i oczywiście KONSTRUKTYWNĄ krytykę :D

Fajne!
  • #2 08 Maj 2011 13:10
    jajeco
    Poziom 15  

Nie bardzo wiem czym tu się chwalić;/ Procesor kupiłeś już zaprogramowany, płytki zrobiła firma, obudowa nie dokończona;/ Nie uważasz że nie bardzo jest czym się chwalić na razie?
    Wykończ ładnie obudowę to będzie wtedy można coś ewentualnie oceniać.

Pozdrawiam

Po pierwsze. Jeżeli chcesz pokazać własną konstrukcję, to otwórz nowy temat w DIY, a nie zaśmiecasz kogoś temat.
    Po drugie. Zdjęcia nie dodajemy jako załącznik, tylko jako "dodaj obrazek"
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    [DJpopak;)]

• #3 08 Maj 2011 14:23
    tomek242242
    Poziom 12  

Zaraz, miałem przerwę w dostawie Internetu. :P Czasem tak bywa przy infrastrukturze w Polsce:)

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Nie chodzi mi o chwalenie się.

Po pierwsze gdybym był programistą (a nie jestem) zaprogramowałbym scalak sam, po drugie jak wspomniałem w przypadku płytki chodziło o sprawdzenie poprawności połączeń no i po trzecie jak pisałem nie mam możliwości wykonywania płytek termotransferem w domu to jednak nie to samo co na sitach.

No i ta nieszczęsna obudowa... mam ambitny plan jej dokończenia (czołowa płyta z plexi, lakier szlifowanie itp.)

• #4 08 Maj 2011 16:03
    Paolo1976
    Poziom 24  

Obudowa do dopracowania, ale zegarek prezentuje się świetnie. Zrezygnowałbym na miejscu kolegi z tej czarnej maskownicy z przodu, bo nie wygląda zbyt estetycznie. Może prostokąt z laminatu z otworami na lampy i z polerowaną na wysoki połysk warstwą miedzi zabezpieczoną lakierem bezbarwnym? To taka moja sugestia.

• #5 08 Maj 2011 16:31
    tomek242242
    Poziom 12  

Rzeczywiście obudowa wymaga jeszcze sporo pracy. Czarna maskownica wykonana jest tymczasowo z tektury aby nie było z "czoła" widać wnętrzności:)

• #6 08 Maj 2011 18:42
    Chroost
    Poziom 13  

Czy kolega sprawdzał jaka jest wstępnie dokładność tego zegarka? - bo nie widzę w nim żadnej możliwości dostrojenia go poza wymienianiem kondensatorów przy kwarcu (jestem prawie pewien, że w programie też nie ma możliwości regulacji - widziałem aukcje, na których był sprzedawany ten mikrokontroler z gotowym programem). Ja w swojej konstrukcji, którą prezentowałem na forum jakiś czas temu dołożyłem trymer i jak się okazało po przekręceniu go w jedno skrajne położenie zegar przybierał aż 45 sekund na tydzień, po wstępnych regulacjach jest +/- 2 sekundy na tydzień, więc myślę że warto to sprawdzić i ewentualnie dokonać korekty.

Druga sprawa to wpływ przetwornicy na stabilność pracy generatora kwarcowego. Widziałem konstrukcje, których autorzy przyznawali, że dokładność jest słaba, że względu na zakłócenia pochodzące od przetwornicy, która znajdowała się dość blisko kwarcu. Myślę, że tu też warto by było na to zwrócić uwagę jeśli okazałoby się, że zegar znacznie się późni lub spieszy.

• #7 09 Maj 2011 10:57
    luxus19
    Poziom 15  

Jak zamawiałeś PCB to mogli Ci zrobić od razu maskę z opisem, strasznie nie estetycznie wyglądają te napisy cienkopisem. Co do obudowy ta tak jak wyżej koledzy piszą.

• #8 11 Maj 2011 20:20
    tomek242242
    Poziom 12  

Chroost napisał:
    Czy kolega sprawdzał jaka jest wstępnie dokładność tego zegarka? - bo nie widzę w nim żadnej możliwości dostrojenia go poza wymienianiem kondensatorów przy kwarcu (jestem prawie pewien, że w programie też nie ma możliwości regulacji - widziałem aukcje, na których był sprzedawany ten mikrokontroler z gotowym programem). Ja w swojej konstrukcji, którą prezentowałem na forum jakiś czas temu dołożyłem trymer i jak się okazało po przekręceniu go w jedno skrajne położenie zegar przybierał aż 45 sekund na tydzień, po wstępnych regulacjach jest +/- 2 sekundy na tydzień, więc myślę że warto to sprawdzić i ewentualnie dokonać korekty.

Hmmm właściwie to nie wiem czy coś można zmieniać w sofcie i napiszę szczerze, że nie będę tego czynił bo jest to czyjaś praca do której ingerować nie mam prawa, pozatym nie znam się na programowaniu mikrokontrolerów. Co do dokładności to powiem tak, ustawiłem polutowałem z części na gotowo i ustawiłem wg czasu z Internetu, jak do tej pory zegar "późni" o około 20 sek po dwóch miesiącach od daty uruchomienia, zatem zdecydowanie mniej niż u kolegi. Nawet jakbym dodał trymer to nie posiadając częstościomierza nie mam jak dokładnie wymierzyć częstotliwości. Widocznie przypadkiem dałem dobre kondensatory i tak po prostu jest:)

Chroost napisał:

Druga sprawa to wpływ przetwornicy na stabilność pracy generatora kwarcowego. Widziałem konstrukcje, których autorzy przyznawali, że dokładność jest słaba, że względu na zakłócenia pochodzące od przetwornicy, która znajdowała się dość blisko kwarcu. Myślę, że tu też warto by było na to zwrócić uwagę jeśli okazałoby się, że zegar znacznie się późni lub spieszy.

Jak wcześniej niczego takiego nie zauważyłem. Przynajmniej w okresie wspomnianych dwu mies.

Dodano po 2 [minuty]:

luxus19 napisał:
    Jak zamawiałeś PCB to mogli Ci zrobić od razu maskę z opisem, strasznie nie estetycznie wyglądają te napisy cienkopisem. Co do obudowy ta tak jak wyżej koledzy piszą.

Ehhh człowiek oszczędza na każdym kroku. Maska z opisem to też dodatkowy koszt zwłaszcza przy zamawianiu 1 szt. Co innego gdybym zamówił np 10000. Wtedy koszt maski z opisem maleje drastycznie.

• #9 12 Maj 2011 00:15
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam,
    gratuluję koledze udanego i działającego projektu na TYM konkretnym "PIC-u",
    a kwestię tej wręcz tragicznej zabudowy milczeniem pomijam :).
    Notabene jest on w pewnym sensie dość "oklepany" (źródła i przeróżne wykonania są od dawna na Elektrodzie i w Internecie), co wcale nie znaczy, że do końca taki zły, jak co niektórzy zarzucają - zaletą jest, że jest dość prosty w aplikacji, uruchomieniu i w miarę ekonomiczny. Ideą tego i potomnych projektów nie było zbudowanie zegara o dokładności zegara atomowego. Nie wiem o co przysłowiowe "kopie kruszyć"? Z uwagi, iż sam wykonałem już chyba z ponad 10-15 niekomercyjnych egzemplarzy podobnego zegara na różnych lampach NIXIE - nikt jakoś nie narzeka, łącznie ze mną :), co więcej właśnie dobrze przemyślana i dopracowana obudowa jest "kropką nad i" podkreślającą niepowtarzalny charakter takiego zegara.
    Oczywiście na pewnym etapie, też kupiłem, wypróbowałem i zastosowałem soft od akurat tej osoby (sic!), i muszę szczerze stwierdzić, że został on dopracowany wg mnie perfekcyjnie, co do funkcji i max. wykorzystania możliwości tego mikro-kontrolera, łącznie z funkcją automatycznego odświeżania wszystkich katod co godzinę (anti-poisoning).
    Życzę sukcesów i pozdrawiam - Mariusz P.

• #10 12 Maj 2011 23:12
    Pittt
    Poziom 29  

Mariopi: możesz coś więcej powiedzieć o anti-poisoningu ? Co to robi i jak działa ? Jak to zrobić ?

• #12 14 Maj 2011 21:39
    bullla
    Poziom 13  

A jaki jest koszt takiego zegara?

• #13 22 Wrz 2011 22:15
    tomek242242
    Poziom 12  

Witam po dość długiej nieobecności. Ponieważ zamawiałem niektóre elementy koszt razem z lampkami wyniósł około 150 może 160 pln. Co do dokładności o której mowa powyżej to źle napisałem (jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy) kompletną bzdurę o tym, że późni 20 sek na dwa mies (cirka). Chodziło o 2 sek :( Zainteresowanych przepraszam za pomyłkę.

• #14 09 Mar 2012 21:37
    tomek242242
    Poziom 12  

Witam ponownie w tym temacie. Przeto, że pierwsza wersja zegara a zwłaszcza jego obudowa wzbudziła uzasadnione ale, przedstawiam tenże sam projekt po lekkiej zmianie. Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem lampek serii Z566M w dobrym stanie, podstawek pod te lampki oraz nieszczelnego akwarium do rozmnażania... czegoś, zatem postanowiłem przebudować nieco zegar a oto efekt:

do połączenia użyłem taśmy do połączenia dysku HDD z płytą główną starego typu ata33 bodajże plus koszulek termokurczliwych.

Mam nadzieję, że teraz lepiej można na niego spojrzeć.

Pozdrawiam.

Post Scriptum.

A oto wersja zegara w nowej odsłonie i obudowie z giętej blachy: góra i dół stal przód, tył "amelinium" :D polerowane i matowane papierem wodnym.
    W tym akurat przypadku Zastosowałem inną płytkę (tę już wykonałem sam) i lampki użyte na początku czyli LC 513. W obudowie brakuje jeszcze pleksiglasu jako szyby osłaniającej lampki.

Poniżej kilka zdjęć:

Pozdrawiam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo