Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepalające się transformatory do halogenów 12V

08 Maj 2011 12:55 6871 5
 • Poziom 2  
  Witam,

  Posiadam oprawę sufitową na dwa halogeny odbłyśnikowe 12V QR70 50W. Podłączyłem je równolegle do transformatora 12V 105W. Takich zestawów posiadam w suficie 6. Z jednym mam problem. Pewnego razu strzelił bezpiecznik od oświetlenia. Podniosłem go i okazało się, że jedna oprawa nie świeci. Jako, że nie działały na raz dwie żarówki wywnioskowałem, że przepalił się transformator. Kupiłem najtańsze transformatory jakie znalazłem na Allegro, więc uznałem, że coś takiego mogło się stać. Kupiłem więc nowy transformator lepszej klasy Bemko JQ-ET 105. Podłączyłem wszystko na nowo i żarówki zaświeciły. Po ok. godzinie oprawa zgasła. Tym razem po cichu - nic nie strzeliło, bezpiecznik nie wyskoczył. Gdy parę godzin później włączyłem światło w obwodzie do którego był podłączony uszkodzony transformator - bezpiecznik wyskoczył. Gdy wymontowałem transformator okazało się, że był spalony - obudowa się wybrzuszyła, a w środku był mocno osmalony.

  Co powoduje taką sytuację? Czy któraś z żarówek może być uszkodzona w taki sposób, że powoduje przepalenie się transformatora? Wymienię teraz pewnie cały zestaw - transformator i dwie żarówki - niestety najtańsze żarówki QR70 jakie znalazłem w internecie kosztują 38 zł. Obydwie żarówki, które mam po podłączeniu do transformatora świeciły normalnie. Jeżeli, któraś z nich przepala transformator to czy jest jakiś sposób aby sprawdzić która?

  Pozdrawiam i proszę o poradę.
  Michał Gałuszka
 • Poziom 13  
  Z twojego opisu usterki podejrzewam że mialeś za słaby transformator do tych żarowek. Jedynym sposobem na nie powtarzanie się usterki jest wymiana trafa na większe (mocniejsze) bądź tez wymiana żarówek na mniejszej mocy.


  Pozdrawiam Kamil!
 • Poziom 16  
  Witam. A czy te transformatory mają jakąś cyrkulację powietrza, Powinny być troszkę chłodzone przez obieg powietrza. Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  Witam,

  Transformator ma moc 105W i są do niego podłączone dwie żarówki po 50W także moc transformatora jest minimalnie większa niż moc żarówek.

  Transformatory mają dobrą temperaturę o pracy, jest tam przewiew.
 • Poziom 43  
  Kup dobry pożądny a nie najtańszy i bedzie chodzić. Najtańszy z Allegro ma tylko naklejkę 105W rzeczywistość jest inna.