Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat? - symbole i wartości ?

08 Lis 2004 19:48 1369 5
  • Poziom 17  
    Mam takie pytanie w schemacie jest sybol cewki ale przy tym symbolu pisze "Dł. 1-10 uH
    I co to ma byc czy to jest cewka i trzeba dobrac doswiadczalnie ja od 1 d0 10
    I co to jest za jednostka uH lub nH ??
    I w tym schemacie niektóre elementy sa wyprowadzone pod mase i teraz mam to polanczyc i podpiac pod to " - " z zasilacz ???
    Tu zamieszczam link do schematu prosze o interpretacje !!
    http://www.elektroda.net/video/antenowy_przed.html
  • Poziom 29  
    Dł - to jest dławik o indukcyjności z zakresu od 1 do 10 mH (H to jest jednostka indukcyjności).
    Służy on do filtracji zasilania i najprościej powiedziawszy stanowi on barierę dla sygnałów w.cz. w tym układzie. Zasilanie układu przedwzmacniacza masz "puszczone" po przewodzie sygnałowym - brak tych dławików spowodowałby całkowite wycięcie wzmacnianego sygnału z powodu pojemności w układzie zasilania.
    Dlatego się rysuje symbol masy na niektórych elementach (oczywiście tych co są do niej przyłączone) aby nie rysować drugiego przewodu - przez to schemat jest czytelniejszy.
    Najczęsciej "masa" jest łaczona z "-" zasilania.

Powodzenia !
  • Poziom 22  
    ad.1
    Masz napisane jak zwinac cewki:
    Cewki L1, L2 nawija się drutem DNE 0,5 na średnicy 5mm o długościach nawinięcia 10mm. Liczby zwojów zależą od indukcyjności jakie chcemy osiągnąć:

320nH-14zw.
    270nH-12zw.
    90nH-7zw.
    80nH-6,5zw.
    36nH-4,5zw.
    27nH-4zw.
    16nH-3zw.
    10nH-2zw.
    7nH-1,5zw.
    ad2.
    1H to 1Henr-podstawowa jednostka indukcyjnosci.
    µ-to mikro oznacza 10^-6
    n-to nano oznacza 10^-9
    ad.3
    Tak.Masa oznacza potecjal "podstawowy" ukladu.Tu jest to - zasilacza.
  • Poziom 17  
    Dzięki juz duzo wiem ale mam problem nikt niema drutu tego DNE 0,5 i nie wiedza nawet co to jest skąd można taki drut wziąśc to jest miedziany drut ? mozna go wziasc z jakiegos uzwojenia albo trafa starego ??
    I jeszcze jeden mnie spotkał incydent mówie ze chce dławik 10uH a on mi daje cewke jakąs wielka za 20zł :) :P
    Dziwny gosciu
    I na koncu jaka jest kolejność przy robieniu płytek najpierw sie wierta dziurki i potem trawi czy najpierw dziurki pod elementy ??
  • Poziom 29  
    Spokojnie możesz używać drutu ze starych uzwojeń - aby tylko nie był uszkodzony.
    Proponuję się najlepiej przejść do pierwszego punktu, gdzie przezwajają silniki elektryczne - tam powinieneś dośtać taki drut (tym bardziej, że przecież niewiele go potrzebujesz).
    Co do otworów w płytkach drukowanych to ... każdy robi jak uważa ale uważam, że lepiej jest otwory wiercić już w wytrawionej płytce. Tym bardziej, że jest to prosta płytka.

Pozdrawiam !
  • Poziom 22  
    Popieram mkosa1 co do drutu,ale co do otworow to mam inne zdanie,ale nie robi to wiekszej roznicy czy nawiercisz przed czy po trawieniu.
    Jesli chodzi o ten dlawik to zalezy gdzie zapytales.Pewnie poszedles do pierwszego sklepu elektrycznego i koles dla Ci dlawik do jazeniowek.