Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uzyskać audio kablem z mini-jackiem mając sygnał idący HDMI

ism 08 Maj 2011 16:33 4755 16
  • #1 08 Maj 2011 16:33
    ism
    Poziom 7  

Cześć,

nie wiem czy to dobry dział, ale mam nadzieję, że ktoś zna odpowiedź, lub skieruje mnie do odpowiedniego.

W jaki sposób jestem w stanie uzyskać dźwięk podążający standardowym kablem z mini-jackiem kiedy mam go jako sygnał podążający kablem HDMI.

Kontekst:

Audio + Video idzie mi do pomieszczenia kablem HDMI, w pewnym momencie stawiam splitter/wzmacniacz HDMI i jeden sygnał wyjsciowy idzie dalej jako HDMI do TV, a do drugiego wyjścia podłączam kabel HDMI -> DVI i podłączam do małego monitora z głośnikami. W ten sposób nie będę miał jednak w monitorze dźwięku.

Wiem, że mogę zainwestować w monitor z wejściem HDMI, z tym, że:
    - posiadają one wtedy zbędny mi tuner TV
    - jest ich znacznie mniejszy wybór
    - są droższe :-)

Nie widziałem niestety urządzenia które oferowałoby rozdzielanie sygnału HDMI na HDMI + Audio. A może źle szukałem? Help!

• #2 08 Maj 2011 18:12
    elektrodom
    Poziom 20  

Sygnał lecący po HDMI to sygnał cyfrowy, audio to analog- potrzebowałbyś odpowiedni przetwornik lub wzmacniacz ze stosownymi wejściami/wyjściami, co raczej na pewno nie wyjdzie Cię taniej niż monitor z HDMI. A z ich wyborem nie przesadzaj, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
    Pozdrawiam

• #3 23 Wrz 2011 07:50
    kuczol
    Poziom 11  

Podłączę się do tematu.
    Czy istnieje możliwość rozdzielenia sygnału HDMI tak aby HDMI szło dalej do TV (może być sam obraz), a Audio cyfrowo do amplitunera. Amplituner nie ma wejścia HDMI, a oglądając film HD z laptopa też przydałby się dźwięk 5.1 czego nie ma przy cinchach.

• #4 23 Wrz 2011 08:46
    hojlo1
    Poziom 35  

Tanie rozwiązanie to zakup karty audio na USB.
    Wtedy jest nadzieja ze będą osobno 2 tory audio(niezależne).

Przed zakupem skonsultować ze sprzedawcą, bo pamiętam że nie każda karta równolegle pracowała ze sterownikiem "HDMI" (by nie odcinało sygnał).
    Raz instalowałem "Xonara" i wiem ze dźwięk szedł równolegle.
    Jednak wcale to nie oznacza że na każdym notebooku tak będzie (może kwestia sterowników).

--------------
    Generalnie warto sprawdzić wyjście audio notebooka (cyfrowe często jest) przez przelotkę , bo może się okazać ze nadal tam sygnał jest ("specjalny" np. minijack) choć uaktywnione HDMI.

• #5 23 Wrz 2011 09:02
    kuczol
    Poziom 11  

No ja bym nawet wolał aby do TV przez HDMI nie było dźwięku, tylko aby do amplitunera poszedł dźwięk Dolby Digital.

• #6 23 Wrz 2011 09:26
    hojlo1
    Poziom 35  

kuczol napisał:
    No ja bym nawet wolał aby do TV przez HDMI nie było dźwięku, tylko aby do amplitunera poszedł dźwięk Dolby Digital.

No to akuratnie Ty nie masz problemu - zerknij tylko w instrukcję notebooka.
    (dźwięk przestrzenny wypuszczasz "tradycyjnie" jak notebook to potrafi)

• #7 24 Wrz 2011 11:53
    kuczol
    Poziom 11  

Niestety dźwięk z jacka jest tylko stereo, gniazdo nie jest uniwersalne. Więc problem nadal pozostaje - jak podpiąć TV i Kino domowe mając 1 wyjście HDMI, a kino domowe nie ma HDMI, tylko optical lub coaxial z cyfrowych.

• #8 26 Wrz 2011 08:38
    hojlo1
    Poziom 35  

kuczol - a może podasz wreszcie symbol tego "tajnego" notebooka? ;)

• #9 26 Wrz 2011 09:52
    kuczol
    Poziom 11  

A widzisz nie wpadłem na to. Jest to ACER 7750G I5 2410. Zaglądałem w gniazdo jack - żadne światełko nie świeci w tunelu, a w opcji karty muzycznej mam tylko analog out i mic in. Myślę nad rozbebeszeniem kabla HDMI i wyciągnięcie tego dźwięku, tylko czy to coś da?

• #10 26 Wrz 2011 11:22
    hojlo1
    Poziom 35  

Nie grzeb nic w kablach (to sygnały cyfrowe).

Przeszukaj instrukcję - sygnał nie musi być optyczny , tylko przez specjalnie zbudowane wyjście słuchawkowe.
    (wkładasz słuchawki = masz stereo, wkładasz inny kabelek = masz wyjście cyfrowe "coaxial").
    Oczywiście to do sprawdzenia. ;)

• #11 26 Wrz 2011 11:43
    kuczol
    Poziom 11  

Tak też robiłem i nic się nie zmienia a do amplitunera tylko idzie sygnał stereo, digital nie idzie.

• #12 26 Wrz 2011 21:22
    hojlo1
    Poziom 35  

Przejrzyj papiery od notebooka (jak nowy, musi je mieć).
    Może znajdziesz małym drukiem coś o dźwięku przestrzennym.

Jak znajdziesz - może problem (oprócz kabelka) jest także w sterowniku.

Zapewne masz Win7 - zerknij w opcje Audio czy jest możliwość wyboru dźwięku.
    (jak masz zdeklarowane stereo - to nawet szans nie ma...)

• #13 26 Wrz 2011 22:00
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zakładając, że ten "tajny" TV ma wyjście S/PDIF - można podłączyć do wejścia cyfrowego amplitunera.

• #14 26 Wrz 2011 22:13
    kuczol
    Poziom 11  

To by było zbyt łatwe i bardzo by mnie cieszyło (TV ma prawie 4 lata - wtedy takich udogodnień nie było). Ten laptop po prostu nie ma innego cyfrowego wyjścia jak HDMI. Z gniazdami jack już na wszelkie sposoby próbowałem.

• #15 27 Wrz 2011 08:28
    hojlo1
    Poziom 35  

Byś zrozumiał że...chcę pomóc.

Trochę to dziwne że tak mocny notebook nie ma wyjścia przestrzennego Audio.

Masz chyba dźwiekówkę Realteka - masz zainstalowany program Realteka do tej karty?
    Jak tak, czy są tam możliwości wyboru?
    Zerknij na dół tej strony:
    Link

• #16 27 Wrz 2011 10:27
    kuczol
    Poziom 11  

Nie no rozumie. Mnie też to dziwi że taki lapek ma taki obciach z dźwiękiem. Instalowałem już sterowniki nie dedykowane do tego laptopa ze strony realteka, ale dalej bez zmian co bym nie włożył do "dziury" efekt jest ten sam jak na zrzucie z ekranu - tylko analog.
    Jak uzyskać audio kablem z mini-jackiem mając sygnał idący HDMI

Żeby był przynajmniej jakiś konwerter sygnału co by z HDMI robił HDMI i Digital audio. Ale takiego nie znalazłem.

• #17 27 Wrz 2011 12:44
    hojlo1
    Poziom 35  

Chyba "ten typ tak ma".

Co do konwerterów , to są (ale drogie):

Masz przykład:
    Link
    czy krajowy link:
    Link

Ps - generalnie bym popytał sprzedawców (np. z allegro) o karty na USB.
    Na mój gust sporo powinno chodzić równolegle z HDMI (dźwięk pobierają z innego miejsca niż np. zintegrowana karta w notebooku) a i ceny są rozsądne.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME