Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojazd (robot) z netbooka poprzez wifi

Verona 17 Maj 2011 21:29 5437 34
 • #31 17 Maj 2011 21:29
  joker77a
  Poziom 9  

  Ja może dorzucę swoje trzy gorsze,
  Spokojnie możesz użyć routera : tp-link mr3420
  Ma on wifi n, USB, można podpiąć się pod wyjścia cyfrowe na płycie głównej.
  a kosztuje około 100 zł
  Do tego routerka wgrywasz openwrt, dzięki temu masz możliwość podłączenia prawie dowolnej kamerki na usb (wszelkie które obsługiwane są przez linux), modem 3g (jak byś chciał odjechać po za zasięg wifi), kartę wejścia - wyjścia.

  Zużycie prądu około 5W.

  Ja też właśnie przymierzam się budowy urządzenia, które będzie w miarę samodzielne, będzie wyposażone w kamerkę, gps, żyroskop, kompas cyfrowy.
  Oczywiście do budowy użyje tego co będę miał pod ręką.

 • #32 18 Maj 2011 22:45
  Verona
  Poziom 23  

  Ten kontroler USB został już zakupiony: http://robodudes.com/sterowniki/113-micro-maestro-6-kanalow-serwokontroler.html

  Koła mam wypatrzone od modelu 1/8 o średnicy 16cm i szerokości 11cm więc nie małe :) Przy takich rozmiarach powinien jechać dość szybko.
  No ale waga znowu się zwiększy, więc potrzeba dobrych serw.

  Czy te będą ok: http://www.gimmik.pl/tower-pro-mg995-p-1763.html tutaj 55zł, ale na allegro są do 40zł. 4 sztuki powinny dać dość mocny uciąg - jedno serwo na jedno koło połączone bezpośrednio przez hex.

  Tylko przyznam się że będę bał się podłączyć mocny akumulator lipo pod ten kontroler który tani nie jest, będzie trzeba mocno skupić się w dokumentacje i tłumaczenie jej :P


  Co do przerabiania tego serwa to w sieci jest kilka projektów z ich użyciem, takie jak roboty sumo, więc powinno dać radę.

  No i jest cyfrowe, pytanie czy kontroler obsługuje i cyfrowe i analogowe?

 • #33 03 Cze 2011 17:54
  Michausz
  Poziom 2  

  Witam,

  Właśnie pracuje nad podobnym projektem. Podobnym o tyle, że będzie to całkowicie sterowany przez wifi quadrocopter z netbookiem (a raczej samą płytą główną) na pokładzie. Do sterowania silnikami, żyroskopami i innymi czujnikami będę też używał kontrolera Maestro podłączonego przez USB (tyle że 18 kanałowej wersji).

  Proponuje wymianę doświadczeń - póki co jestem na etapie kupowania części, ale myślę, że za tydzień będę już wiedział sporo o możliwościach Maestro.

  Co do Twojego pytania to tak - kontroler obsługuje wyjścia i wejścia cyfrowe i analogowe. Zresztą głównym zastosowaniem tego kontrolera jest obsługa cyfrowych serw.

 • #34 03 Cze 2011 20:49
  McRancor
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Michausz napisał:
  Witam,

  Właśnie pracuje nad podobnym projektem. Podobnym o tyle, że będzie to całkowicie sterowany przez wifi quadrocopter z netbookiem (a raczej samą płytą główną) na pokładzie. Do sterowania silnikami, żyroskopami i innymi czujnikami będę też używał kontrolera Maestro podłączonego przez USB (tyle że 18 kanałowej wersji).

  Proponuje wymianę doświadczeń - póki co jestem na etapie kupowania części, ale myślę, że za tydzień będę już wiedział sporo o możliwościach Maestro.

  Co do Twojego pytania to tak - kontroler obsługuje wyjścia i wejścia cyfrowe i analogowe. Zresztą głównym zastosowaniem tego kontrolera jest obsługa cyfrowych serw.  Oj widać że nie masz większego doświadczenia z tymi maszynami. Generalnie, nie zbudujesz quadro w ten sposób - runie na ziemię.

  Quadrocopter musi mieć sterownik, który przetwarzając sygnały z żyroskopów, akcelerometrów i czujników ciśnienia, gpsu (czy co tam jeszcze kto chce) będzie potrafił ustabilizować maszynę w możliwie szybki sposób. Opóźnienia rzędu kilkuset milisekund są niedopuszczalne.

  W Twoim układzie pecet zanim przetworzy dane z czujników, które też musisz jakoś podpiąć - a nie napisałeś jak chcesz to zrobić - i wygeneruje sterowanie przechodzące przez kilka interfejsów quadro będzie już na ziemi - nie wiadomo gdzie.

  Tutaj nie ma miejsca dla linuxów, windowsów, czy innych systemów które nie są systemami czasu rzeczywistego. Musi to być układ, który pracuje w dużych reżimach czasowych, a ani typowe systemy operacyjne, ani interfejsy które chcesz wykorzystać tego nie są w stanie zagwarantować.

  Najczęściej w quadrocopterach wykorzystuje się regulatory które można przerobić na i2c - pozwalają na szybsze reakcje. Serwokontroler w tym układzie nie jest do niczego potrzebny.

  Proponuję zanim zaczniesz wydawać pieniądze na niepotrzebne rzeczy - przestudiuj trochę istniejących opracowań. Zaoszczędzisz czas i pieniądze.

 • #35 04 Cze 2011 21:54
  Michausz
  Poziom 2  

  @up:

  Po pierwsze - ten kontroler serw jest w stanie obsłużyć także żyroskopy i akcelerometry bo ma wejścia i wyjścia analogowe i cyfrowe.

  Po drugie - kontroler serw i PC tak czy inaczej jest mi potrzebny na pokładzie ponieważ będą one sterowały aparatem cyfrowym z podglądem na żywo i pełną obsługą funkcji aparatu na wysięgniku z mozliwością obrotu w dwóch osiach.

  A teraz sedno sprawy, czyli opóźnienia:
  Faktycznie jest to najpoważniejszy problem tego projektu. Nie zamierzam wykonywać na tym quadrocopterze żadnych akrobacji - głównie będzie to latanie z małymi prędkościami więc mam nadzieję że te opóźnienia nie będą aż tak znaczące jak przy mniejszych heli. Dodatkowo staram się zastosować jak najwolniejsze silniki i wirniki o jak największej średnicy oraz duży rozstaw wirników, żeby ułatwić stabilizację.

  Jeżeli to nie wystarczy (a zapewne niestety nie) to istnieją dystrybucje linuxa pracujące w czasie rzeczywistym
  http://en.wikipedia.org/wiki/RTLinux
  lub moduły jak np ten:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/RTAI

  Jeżeli i tak się nie uda zmniejszyć opóźnień do akceptowalnego poziomu to wtedy zastosuję któryś ze standardowych sterowników do quadrocoptera (np. http://ng.uavp.ch/moin/FrontPage) i tak naprawdę nic nie stracę na całej tej próbie bo jak pisałem tak czy siak kontroler serw zostanie przeze mnie wykorzystany.

  Reasumując moim zdaniem gra jest warta świeczki, bo jeżeli wszystko się uda to będzie to dosyć tania alternatywa dla drogich systemów zdalnego przesyłania wideo, czy sterowania cyfrówkami za pomocą serw. Dodatkowo komputer pokładowy z procesorem 1,6 GHz i 1Gb ramu na pokładzie da ogromne możliwości eksperymentowania, które mam nadzieję wykorzystać w pracy magisterskiej.