Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlanie obrazu z kamery IP na telewizorze

Pawel2420 09 May 2011 09:02 22881 9
Optex
 • #1
  Pawel2420
  Level 30  
  Witam !

  W celach edukacyjnych wyświetliłem obraz z kamery IP jednocześnie na ekranie stosunkowo dobrego monitora podłączonego do PC (program VLC) i na telewizorze Samsung LE32C650 (przez LAN). Kamera pracowała w trybie 640x480 pikseli z kompresją H264. Obraz był rozsyłany w sieci LAN multicastowo przez MPEG-TS.
  Wg. mojej subiektywnej oceny obraz na telewizorze w porównaniu z tym co generowało VLC był zdumiewająco dobrej jakości. Wyraźnienie było widać szczegóły, których w przypadku PC nie można było absolutnie dostrzec.
  Zrobiłem również drugi eksperyment. Podłączyłem PC przez złącze VGA do tego telewizora Samsung. Przełączanie obrazu w TV pomiędzy złączami LAN i VGA trwa stosunkowo długo. Trudniej więc tu dokonać porównania jakości. Moim zdaniem tu również było widać wyraźną różnicę. Wniosek jest taki, że gdy dekompresję przeprowadza telewizor jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza niż w przypadku PC i klasycznego programu VLC.
 • Optex
 • #2
  jpl
  Level 34  
  Tak, masz rację, wszystko zależy od kodeków. Bardzo często przy "tanich" rozwiązaniach, kodeki są darmowe i obraz nie wychodzi w dobrej jakości.

  Natomiast taki Samsung :), wiadomo, kodeki najwyższej jakości.
 • #3
  slawekd1501
  Level 2  
  Witam Kolegów.
  Pytanie, jak udalo Ci się uzyskać obraz z kamery na telewizorze. Posiadam ten sam typ telewizora, mam kamery IP w domu, które mogę podglądać na komputerach po sieci wewnętrznej ( kamerę ustawiłem na mode MPEG4) , udostępniam foldery multimedialne z innych komputerów, ale kamery nie widzi.
  Będę wdzięczny za podpowiedź
 • Optex
 • #4
  Pawel2420
  Level 30  
  W telewizorze trzeba zainstalować wiget NetPlayer (http://http://tvwidget.pl/). Pozwala on wyświetlać strumień pobierany on-line z dowolnego adresu URL. Jednak jest pewne ale ...

  Telewizor niestety nie obsługuje najbardziej popularnego w CCTV protokołu RTSP. Jednak potrafi wyświetlać obraz pobierany przez HTTP (MJPEG i MPEG4) lub przesyłany (również multicastowo) przez MPEG-TS pakietami UDP.

  Nieliczne kamery IP udostępniają strumień obrazu przez HTTP (strumień a nie stronę WWW). Z takiej kamery można bezpośrednio wyświetlić obraz na TV. Dla innych trzeba zamienić RTSP na MPEG-TS. Można to zrobić przy pomocy specjalizowanego urządzenia lub np. przez program VLC, W przypadku MPEG-TS należy jednak liczyć się z dużym opóźnieniem. Telewizor standardowo buforuje około 30 sek. obrazu.
 • #5
  slawekd1501
  Level 2  
  Dziękuję za szybka reakcję.
  Rozumiem, że wsród programów na samsungapps jest taka aplikacja. Jak będę miał problemy to pozwolę się nimi podzielić.
  Na razie serdeczne dzięki raz jeszcze.

  Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

  Dobrze, juz doczytałem się na podanej przez Ciebie stronie. Na razie nie wiem o co chodzi z tymi plikami w których podaje się adresy...Ale jak wgram to zobaczę.
  Pozdrawiam.

  Dodano po 5 [godziny] 8 [minuty]:

  Kolego Pawle.
  Program zainstalowałem. Juz widzę o co chodzi. Ale jak podglądnąć kamerę. Czy jest mozliwe po wewnętrznym IP ( czyli w sieci wewnętrznej?). W jakim katalogu przeglądać? TV czy rss czy innym? Czy wpisywać poprzez http czy udp...?
  Będę wdzięczny za podpowiedzi. Ach, czy jest gdzieś podane miejsce w necie, gdzie zebrano fajne adresy dla poszczególnych kategorii?
  Pozdrawiam.
  Sławek
 • #6
  Pawel2420
  Level 30  
  slawekd1501 wrote:
  W jakim katalogu przeglądać? TV czy rss czy innym? Czy wpisywać poprzez http czy udp...?

  W NetPlayerze nie podaje się bezpośrednio adresów URL do strumieni wideo. Widget korzysta z plików XML, w których znajdują się linki do materiałów multimedialnych wraz z krótkimi opisami. Jeden plik XML może zawierać bardzo dużo linków. Może on również zawierać linki do innych plików XML a one do kolejnych itd.
  Wpisz do widgetu taki adres (np. do Wideo):
  http://tvwidget.pl/xml/lista.xml i zobacz jak to działa w praktyce.

  Nie można jednoznacznie podać sposobu wyświetlenia obrazu z dowolniej kamery IP. Z pewnością wymaga to stworzenia własnego pliku XML zawierającego link do obrazu. Zajrzyj na http://tvwidget.pl/demo.html
  Są tam opisy jak tworzyć własne pliki XML

  Niestety w zastosowaniach telewizyjnych i CCTV używa się różnych protokołów przesyłania obrazu. Nie chodzi tu o rodzaj kodeka ale jedynie o sposób przesyłania danych przez sieć. Tak jak już napisałem tylko nieliczne kamery IP potrafią udostępnić obraz w formie akceptowanej przez TV.
  Jeśli dobrze pamiętam to jakieś kamery firmy Vivotek mogą wysłyałć obraz w formacie MJPEG przez HTTP. Czyli taki plik MJPEG o nieskończonej długości.
 • #7
  Kawowy
  Level 12  
  Kolego, a mozesz podac model Twojej kamery, za pomocom ktorej udalo Ci sie wypuscic strumien bezposrednio na telewizor?
 • #8
  Pawel2420
  Level 30  
  Niestety nie pamiętam modelu. Miałem do niej jedynie zdalny dostęp przez Internet. W przypadku wybrania MJPEG był jednak problem. Dla 25 pfs przepustowość łącza w miejscu instalacji kamery była zbyt mała. Natomiast po wybraniu np. 5 fps telewizor buforował sobie kilka sekund obrazu i odtwarzał go z prędkością 25fps. Następnie występowała przerwa i ponownie przyspieszone odtwarzanie. Przypuszczam, że w przypadku sieci LAN i wybrania w kamerze 25 fps powinno być OK.

  Kamera miała dość prymitywną stronę WWW z ustawieniami. Można było wybrać protokół RTSP lub HTTP. Po wybraniu HTTP strumień był dostępny pod adresem http//......:8010/video.mjpg
 • #9
  Kawowy
  Level 12  
  Ok, dzieki.

  Wczoraj probowalem sie wtepnie zorientowac w kamerach ip i z tego co widze na allegro, bardzo duzo modeli wspiera protokol HTTP. Przynajmniej tak jest napisane w opisach aukcji. Czy jest to rownoznaczne z tym, ze przesylaja one strumien po tym protokole?
 • #10
  Pawel2420
  Level 30  
  Prawie wszystkie kamery IP mają stronę WWW do konfiguracji. Muszą więc obsługiwać protokół HTTP. Nie oznacza to jednak wysyłania strumienia obrazu przez HTTP.
  Wpisałem do wyszukiwarki odpowiednie słowa kluczowe i już pierwszy link prowadził do kamery:
  http://monitoruj.pl/cctv/3025-vivotek_fd8133.html