Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ogrzać wodę w domu z gazem i instalacja 3fazową?

09 Maj 2011 11:42 6476 15
  • Poziom 20  
    Mieszkam w domu z rodzicami oni dół ja góra .W domu na dole jest instalacja gazowa,licznik,junkers.Instalacja 3fazowa jest także doprowadzona do góry lecz ze wzg na brak osobnego licznika nie używam jej(płyta indukcyjna z kuchenki jest podłączona na 230v) Musze wybrać jakąś metodę ogrzewanie wody ze swoim licznikiem, czy to na gaz czy na prąd.Jeśli na prąd to musiałbym założyć licznik (jaki koszt?), jeśli na gaz to tez licznik,podciągnąć do góry instalacje ? czy może da się założyć piecyk na dole/ w piwnicy?i przyłączyć z dołu do rur?(wiem ze trzeba mieć zgodę kominiarza)Proszę o porady?

• Poziom 24  
    Inwestycja początkowa w prąd będzie na pewno tańsza i łatwiejsza w realizacji, ale droższa w eksploatacji.
    Inwestycja w gaz będzie początkowo droga (projekt gazowej instalacji wewnętrznej, opinie kominiarskie...) ale później podgrzanie wody będzie tańsze.
    Czy opłaca się inwestować w gaz? Ciężko powiedzieć. Im większe zużycie gazu tym inwestycja jest bardziej opłacalna. Do samego podgrzewania c.w.u. raczej zostawiłbym prąd. Łatwiej, szybciej i bezpieczniej.

O podłączaniu c.w.u. z dołu do góry zapomnij. Zanim woda by dopłynęła do kranu to musiałbyś zbyt długo czekać.
  • Poziom 20  
    Też jestem takiego zdania więc jaki piecyk radzicie kupić i czy na 230v czy na 400v -wtedy dochodzi jeszcze ten licznik , szacunkowo ile kosztuje nowy licznik? dzierżawi się go czy jak?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Pytanie: jak jest ogrzewany dom w Twojej i rodziców części?
    Jak rodzice mają rozwiązane grzanie ciepłej wody?

Jeżeli nastawiasz się na prąd to tak jak Ci już tutaj podpowiadają będzie łatwiej wykonac instalację, ale koszty będą wyższe.

Czy na 230V czy na 400V wszystko zależy od tego jakiego rodzaju chcesz mieć podgrzewacz i jaki masz przydział mocy na cały budynek.
    Jeżeli chodzi o elektrykę to masz do dyspozycji podgrzewacze przepływowe. Minimalne moce jakie musisz mieć tych podgrzewaczy to:
    Zlewozmywak i umywalka po 3-4kW.
    Prysznic i wanna minimum 10-13kW
    Aby móc zainstalować takie podgrzewacze musisz mieć odpowienio duży przydział mocy zwłaszcza, że chcesz jeszcze używać płyty indukcyjnej.
    Oczywiście jeżeli tylko jest to mozliwe to lepiej mieć wszystkie urządzenia na 400V, bo wtedy są mniejsze obciążenia prądowe poszczególnych faz.

Jeżeli przydział mocy jest zbyt niski to pozostaje Ci tylko bojler elektryczny z grzałką 1,5-3kW.

Jeżeli chodzi o liczniki to nie musisz załatwiać żadnych formalności z energetyką, bo to są dodatkowe koszty instalacji licznika i dodatkowe opłaty przesyłowe co miesiąc. Wystarczy zamontować podlicznik i rozliczać się z rodzicami. Podliczniki możesz kupić w cenie od 40 do 200zł w każdej hurtowni elektrycznej czy markecie.

Jeżeli miałby być gaz to musisz zrobić projekt instalacji oraz przejść całą procedurę tak jak opisali Ci koledzy.
    Piecyk oczywiście możesz założyć nawet na dole i zrobić układ cyrkulacji ciepłej wody, żeby nie czekać zbyt długo na ciepłą wodę. Możesz też zobić układ z kotłem gazowym w piwnicy ładującym zasobnik ciepłej wody znajdujący się na górze. Możliwości jest wiele. Kwestia tylko co Ci się lepiej opłaci.
    W przypadku przepływowych piecyków gazowych w przypadku montażu w piwnicy raczej pozostaje Ci tylko długie czekanie na ciepłą wodę.

• Poziom 24  
    Radzę 400V, ponieważ jednofazowe mają zbyt małą moc. 18kW to minimum aby był znośny komfort używania c.w.u. 21kW to już jest w miarę OK, a gdy punktów poboru jest więcej lub chcemy szybciej napełnić wannę to nawet 24kW. Radzę zakupić podgrzewacz elektroniczny. Oszczędność na prądzie (modulacja mocy) i większy komfort użytkowania (stała temperatura wody).

Moje propozycje oczywiście odnoszą się do jednego urządzenia podgrzewającego wodę do wszystkich punktów poboru.

Jeśli chodzi o koszty instalacji elektrycznej to nie mam pojęcia, ponieważ elektryką się nie zajmuję....
  • Poziom 20  
    Na dole mam bojler 140 l który dotychczas był podgrzewany piecem ekologicznym na miał -niestety zużywa bardzo dużo opału w granicach 1 tony na miesiąc na samą wodę! na 2 takie bojlery (jeden na dół drugi do góry)poza tym nie interesuje mnie takie ogrzewanie .Chyba żeby założyć do tego bojlera grzałkę elektryczną ? ale wtedy chyba koszty tez są niemałe..Co do ogrzewania wody rodziców to po prosu puszcza sobie przez junkersa...
    damianczypek napisał:
    Na dole mam bojler 140 l który dotychczas był podgrzewany piecem ekologicznym na miał

Ekologiczny - czy dobrze rozumiem, że jest to kocioł z podajnikiem?
  • Poziom 34  
    Zdecydowanie sugeruję podgrzewanie wody gazem, ale nowoczesnym Junkersem. Podgrzewcz elektryczny przepływowy, by zstąpił "Junkersa" musiałby mieć moc ponad 20 kW, a to wiąże się z ogromnym natężeniem prądu (musi być do takiego obciązenia dostosowana instalacja elektryczna), trzeba dodać tę nieszczęsną kuchnię indukcyjną (dlaczego nie ma kuchenki gazowej) i oczywiście zużycie prądu na cele niezwiązane z grzaniem (światło, lodówka i t. p.). Tak więc ciepła woda NA GAZ, o ile są warunki w postaci kubatury łazienki (nie mniej niż 8m3), obecność ciągu wentylacyjnego ORAZ SPALINOWEGO (są to DWA RÓŻNE CIĄGI KOMINOWE), kratka w dole drzwi w łazience (KONIECZNA) i t. p. Co do podgrzania wody bojlerem 1-fazowym, to nagrzanie takiej ilości wody trwa BARDZO DŁUGO.

• Poziom 24  
    Zbyszku, ale u kolegi na piętrze nie ma instalacji gazowej (między innymi zapewne dlatego jest kuchenka elektryczna). Weź pod uwagę koszty związane z inwestycją w instalację gazową, kominy, podgrzewacz c.w.u. gazowy... To po prostu traci sens.

Koszty inwestycji w przebudowę instalacji elektrycznej zawsze będą niższe niż instalacji gazowej (np. licznik energii elektrycznej około 50zł, gazomierz: około 400zł, nie wymaga kominów, ciągów, kratek, pozwoleń, projektów itp)

Jak byś chciał jeszcze grzać pomieszczenia gazem (kocioł gazowy) to opłaca się inwestować w instalację gazową, ale na samą wodę... Średnio...

PS. Ekologiczny kocioł na paliwo stałe to najlepszy kawał jaki słyszałem w tym stuleciu!
  • Poziom 12  
    witam,
    temat jest jasny GAZ i PRĄD,,,a ja uważam,że najtaniej jednak w swoim domu to paliwo stałe.Skad wziałeś tą tonę na miesiać na ogrzewanie wody??? to przesada gruba.Zważywszy,że na dole są rodzice i zawsze chyba ktoś jest w domu ,żeby dopatrzec pieca,choc jak piszesz jest ekologiczny(?) i samowystarczalny.I dodam jeszcze ,ze przy zastosowaniu wielkiego zbiornika na wodę (min 300l)wystarczyłoby wam ciepłej wody i na dole i na gorze za małe pieniądze.Mam bojler 200l podłaczony do pieca CO klaycznegona wegiel itp. paliwo i wiem ile spalam,żeby nagrzać tą wodę.Przy zakręconych grzejnikach oczywiście przy małej automatyce pieca typu dmuchawa i czujnik temp. praktycznie jedno,góra dwa dołożenia i baniak wody gotowy.Spalam i drewno i węgiel,a tona wystarczy mi na bardzo długo.Pewnie,że trzeba to czasem doglądać,wyczyścić.Nie znam Twoich realiów finansowych,ale skoro piszesz,że chcesz oszczędnie,,,dzięki za wysłuchanie.
  • Poziom 20  
    Plumpi napisał:
    damianczypek napisał:
    Na dole mam bojler 140 l który dotychczas był podgrzewany piecem ekologicznym na miał

Ekologiczny - czy dobrze rozumiem, że jest to kocioł z podajnikiem?
    tak jest to taki kocioł.

Dodano po 14 [sekundy]:

Jeśli ten piec jest cały czas włączony i podtrzymuje ciepła wodę w bojlerze(dwóch) to powiedzmy ze przesadziłem z tą 1 toną ale pól to na pewno......Dodać jeszcze należy zużycie energii elektrycznej gdyż w piecu jest silnik zasilający podajnik oraz dmuchawa.
    Ta 1 tona na miesiąc to chyba dlatego, że grzejesz wodę dla połowy osiedla? :)

Powiem Ci tak:
    Obecny system grzania ciepłej wody masz jeden z najbardziej oszczędnych, porównywalnych z gazem.

Moja rada jest taka:
    1. Wyczyść porządnie komin.
    2. Wyczyść porządnie kocioł.
    3. Kup normalnego ekogroszku, bo miał niezbyt się nadaje do grzania ciepłej wody. Jest zbyt mało kaloryczny, szybko gaśnie, dlatego trzeba często go przepalać w trybie podtrzymania, a przy tym okropnie syfi i zanieczyszcza komin oraz kocioł powodując spadek sprawności kotła oraz większe zużycie paliwa. Miałem możesz palić w takim kotle w sezonie zimowym, kiedy jest spore zapotrzebowanie na energię i kocioł pracuje bez przerwy utrzymując duży żar.
    4. Ustaw prawidłowe parametry na kotle tak, żeby Ci nie marnował węgla, ale je dobrze spalał.
    5. Ustaw możliwie jak najdłuższe czasy pomiędzy przedmuchami kotła w czasie podtrzymania.
    6. Wymień uszczelki w klapie podajnika i sprawdź uszczelki drzwiczek czy są szczelne. Sprawdź też czy klapka przy wentylatorze prawidłowo się domyka.

Jeżeli spełnisz te wszystkie punkty to nie powinieneś spalić więcej jak 150-200kg węgla w miesiącu, co daje Ci koszt max. 150-200zł za ciepłą wodę licząc tonę dobrego węgla nawet po 1000zł.
    Gaz oczywiście jest bardzo fajnym rodzajem paliwa, ale musiał byś się nastawić na kocioł gazowy grzejący CO i CWU. Do grzania samej wody użytkowej jest bezsensem ponoszenie takiej inwestycji.
    Na pracę podajnika i dmuchawy nie patrz, bo zużywają bardzo małe ilości energii elektrycznej.

Grzanie elektryczne będzie droższe.
  • Poziom 20  
    Piec jest na miał a nie na groszek i tego muszę się trzymać(groszku kiedyś kupiłem 2 worki bo nie było miału i przepalił mi jakieś czujniki a w serwisie dostałem ochrzan ze zły rodzaj paliwa), opał jest dobrej jakości nie z tych najtańszych.Spróbuje bardzo dokładnie wyczyścić ten piec może coś pomoże ale wątpię.
    damianczypek napisał:
    Piec jest na miał a nie na groszek i tego muszę się trzymać(groszku kiedyś kupiłem 2 worki bo nie było miału i przepalił mi jakieś czujniki a w serwisie dostałem ochrzan ze zły rodzaj paliwa), opał jest dobrej jakości nie z tych najtańszych.Spróbuje bardzo dokładnie wyczyścić ten piec może coś pomoże ale wątpię.

Nie znam kotłów z podajnikiem retortowym typowo na miał. Są kotły tego typu tylko na ekogroszek lub wielopaliwowe m.in. na miał.

Zatem masz prawdopodobnie kocioł miałowy z podajnikiem szufladowym?
    Jeżeli tak to jest to najgorsza ch....zna przy grzaniu samego CWU. Dużo syfu, dużo popiołu i nieprzepalonego miału. Ile wsypiesz do kotła to prawie tyle samo musisz wynieść w postaci popiołu, a przy tym faktycznie sporo trzeba wsypać, żeby tylko utrzymać żar. Zaś utrzymanie żaru grzejąc tylko i wyłącznie CWU jest bardzo trudne.
  • Poziom 20  
    tak mam taki właśnie piec...
  • Poziom 20  
    Biorę kredyt w rodzina na swoim i mam to wszystko gdzieś , kupuje mieszkanie w bloku mam dość piwnicy,pieca itp,itd.