Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria do laptopa

14 Lut 2003 08:22 3335 13
  • Poziom 12  
    Witam !
    Po wymianie dwóch uszkodzonych akumulatorów (z sześciu ) w baterii od laptopa TM5100 nie ma ładowania.Ładowałem z zasilacza i sprawdzając pod obciążeniem jest ok. Mimo napięcia 11,5 V z przodu zapala się dioda sygnalizująca Low Battery.Proszę o pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W pakietach akumulatorów panuje zasada, że wymienia się wszystki na raz, i koniecznie takie same.

Może to jest przyczyną
  • Poziom 12  
    Czy to oznacza że elektronika jest specjalnie programowana do danego pakietu akumulatorów ?Bo akumulatory są sprawne i są tego samego typu...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    elektronika może być dostosowana co najwyżej do pojemności baterii. Problem w tym, że jeśli padną dwa ogniwa np. z sześciu to przy połączeniu szeregowym podczas ładowania będzie nierówny rozkład napięć na poszczególnych ogniwach. Nowe beterie mają mniejszą rezystancję wewnętrzną, będzie na nich mniejszy spadek napięcie, będą ładowały się wolniej, i zanim naładują się do pełna - pozostałe będą przeładowywane. - to wszystko wpłynie na póżniejsze działanie baterii.

nie sądzę żeby było to bezpośrednio powodem twojego problemu.

Ile ogniw ma twoja bateria??
  • Poziom 12  
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie.Bateria składa się z 6 ogniw łączonych rownolegle po dwa w zestaw szeregowy 3x2 co daje napięcie nominalne na wyjściu 10,8V.Kazdą dwójkę ładowałem osobno . Naprawiany akumulator powstał z dwóch takiego samego typu.Po złożeniu i podłączeniu żarówki (prąd obciążenia 2A)było ok.Jak wsadziłem do laptopa to też jakiś czas działał,ale po rozładowaniu nie ma ładowania(inna bateria się ładuje tak że ze strony laptopa ok).....
  • Moderator
    Cześć !

ArturB napisał:
    Witam !
    Po wymianie dwóch uszkodzonych akumulatorów (z sześciu ) w baterii od laptopa TM5100 nie ma ładowania.Ładowałem z zasilacza i sprawdzając pod obciążeniem jest ok. Mimo napięcia 11,5 V z przodu zapala się dioda sygnalizująca Low Battery.Proszę o pomoc.

Żeczywiście sprawa jest poważna , bo jak piszesz bateria składa się z sześciu akumulatorów , tak więc 6 x 1,5 V ( full naładowane) = 9 V.
    Tak więc występujące na nich napięcie 11,5 V może świadczyć o braku połączenia wewnątrz pakietu . Może bezpiecznik termiczny ?

Czy aby napewno dobrze liczysz ?
    Jeśli połączone jak piszesz , to napięcie nomonalne wyniesie tylko 6V.

text scalony z dwóch postów - uaz
  • Poziom 12  
    Przepraszm juz wyjaśniam. Jedno zespolone ogniwo li-jon ma 3,6 V.W baterii są trzy pakiety połączone ze sobą szeregowo co daje 10,8V . A pakiet czyli dwa akumulatorki są połączone równolegle jak myslę żeby zwiększyć pojemność.
  • Moderator
    Cześć !

Teraz wszystko jasne ! Napisz , czy w pakiecie jest umieszczona jakaś elektronika ?
  • Poziom 12  
    jest i to jak na mój gust strasznie skompliowana.Między płytką z elektroniką a resztą jest 8 przewodów......Podmieniałem tę płytkę z drugiej baterii i bez efektu....
  • Poziom 19  
    sprawa sie nieco komplikue bo przy tego rodzaju akku w laptopie masz uklad kontroli akumulatora odopwiada za to uklad w akku i laptopie, pokazuje to mniejwiecej czas jaki pozostal do wyladowania akku wymiana pakietu niewiele Ci tu pomoze
    ale jak chcesz to kombinuj kombinuj
    dla zainteresowanych podobna rzecz ma sie w kamerach cyfrowych z akku li-jon
  • Moderator
    Cześć !

Właśnie dlatego pytałem o elektronikę w pakiecie ! Niestety , bez tej płytki ( albo z uszkodzoną ) laptop nie będzie w stanie prawidłowo pracować z baterią .
  • Poziom 19  
    rozwiazanie jest mozna usunac obydwa uklady ale tu jest chaczyk bo ten w laptopie daje impulsy o okreslonej czestot i jesli jest jakas zmiana to wylacza na podtrzymanie, poszukaj info jakie impulsiki i jaka czestot. ale to masa zabawy zdecydowania polecam zakup akku nowego nawet i za 300zl
  • Moderator Samochody
    kss213 napisał:
    ...dla zainteresowanych podobna rzecz ma sie w kamerach cyfrowych z akku li-jon
    Czy myślisz o systemie nazywanym przez Sony "InfoLITHIUM" :?:
  • Poziom 13  
    Jesli jesteś z tego "zielony" to nawet się za to nie bierz ! wymiana ogniw w bateri od laptopa nie wiele da albo nic, bo taka bateria zawiera specjalną elektronikę która zapamiętuje stan (techniczny) całej baterii, ilość rozładowań i parametry, miedzy innymi z tego tez oblicza sobie pojemność baterii, wiec nawet jak wymienisz ogniwa to dla elektroniki w tej baterii mogą być one zużyte, wtedy trzeba zresetować elektronike, a to jest dość skąplikowane!