Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mylnie interpretowane kodów usterek i innych objawów.

09 Maj 2011 13:31 1046 2
  • Poziom 10  
    Witam.
    Wiadomo że odczyt kodu błędów jest niezwykle pomocny w diagnostyce samochodów osobowych ale czasami potrafi też wyprowadzić na manowce. Kody usterek nie mogą być przecież traktowane jako jedyny wyznacznik tego czy element jest sprawny i co należy wymienić. Za przykład podam błąd czujnika abs który jest spowodowany zabrudzeniem tarczki impulsowej. Sama wymiana czujnika nic by nie dała. Błąd leżał gdzie indziej. Słyszałem też o błędzie sondy lambda spowodowany awaria silniczka krokowego. Jak narazie mam małe doświadczenie i jestem ciekawy z jakimi najbardziej nietypowymi usterkami zetkeliscie sie w swojej karierze. Chodzi mi o coś czego objawy zbijały was z tropu.
    Pozdr.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Błędów diagnostycznych nie powinno się nigdy brać jako pewnik. Takie informacje służą w większości przypadków tylko jako ukierunkowanie poszukiwań. Pomocna jest też diagnostyka obciążeniowa która może więcej powiedzieć na podstawie danych z czujników podczas ich pracy przy obciążeniu o ich mechanicznych problemach z silnikiem, napędem i innymi podzespołami. Zawsze trzeba się kierować wiedzą o mechanice co w połączeniu z informacjami opisanymi powyżej będzie w większości przypadków bardzo trafna. Np. gaśnięcie silnika może powodować różne błędy jak np. przepływomierza który jest sprawny a dziać się tak będzie bo ECU na podstawie nieprawidłowych danych z tego czujnika stwierdzi jego błąd. Rzeczywistych przyczyn może być wiele. Zła diagnoza na podstawie samego błędu może powiększyć koszty wielokrotnie.
    Jednocześnie brak błędu nie na ECU nie oznacza że któryś z czujników nie jest uszkodzony - może przekłamywać.
  • Moderator Samochody
    Np błąd sondy to się pojawia przy większości usterek silnika. Nietypowe to są tylko metody naprawiaczy.