Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator 800V / 200mA

sq3hlb 09 Maj 2011 14:31 6832 15
  • #1 09 Maj 2011 14:31
    sq3hlb
    Poziom 10  

Witam!

Czy ktoś z Kolegów wykonał coś takiego??

http://www.cqham.ru/pa84_12.htm

Mam ograniczone zaufanie do schematów na "serwetce", brak mi doświadczenia w tego typu układach - czy to ma prawo i będzie działało??

Pozdrawiam, Jacek.

0 15
  • CControls
  • #2 09 Maj 2011 15:35
    fuutro
    Poziom 43  

Takie coś zadziała ale jak widzisz pracę tego? Jak to zasilasz? Może opisz swoje potrzeby? Jakie masz napięcie na wejściu, przed stabilizatorem, jakiego poziomu może sięgnąć i jakie za stabilizatorem. Co bardziej kłopotliwymi częściami mogą być do zdobycia tranzystory na wysokie napięcie. Ten układ będzie działać. Ma widzę dość nietypowy ogranicznik prądu. Schemat może i serwetkowy ale co jeśli bubel ktoś by Ci sprzedał z Altiuma czy Eagle?

0
  • #3 09 Maj 2011 16:37
    sq3hlb
    Poziom 10  

Ten stabilizator ma pracować we wzmacniaczu KF jako zasilacz 2 siatki : 800 V i średnio 50-100 mA obciążenia , max 150 mA. Zasilanie stabilizatora to podwajacz napięcia na trafie 400V/500mA; wychodzi 1150 V. Do tej pory "ćwiczyłem" tam prosty stabilizator na zenerach + tranzystor albo dwa równolegle; wytrzymywało to kilka dni lub około 100 łączności i kończył żywot wybuchowo ( tranzystor ):cry:.

0
  • CControls
  • #4 09 Maj 2011 16:40
    fuutro
    Poziom 43  

A miałeś jakieś ograniczniki prądu do tego? Narysuj swoje "schematy", może znajdziemy usterkę w idei.

0
  • #5 09 Maj 2011 17:30
    sq3hlb
    Poziom 10  

Niestety nie ma ogranicznika. Tu jest schemat na którym się opierałem:

https://obrazki.elektroda.pl/3155352300_1304954258.gif

testowałem z jednym tranzystorem, dwoma połączonymi równolegle ( oczywiście z rezystorami emiterowymi ) oraz tak jak na rysunku - darlington. Używałem bu 208, 508 oraz 2520 te ostatnie wydają się najlepsze, diody zenera to 1n5383b lub podobne 5wat tak aby wyszło 750-800 V, rezystor do ustawienia prądu zenera to 22 -30 K/ 20 wat. Tranzystor na sporym żeberkowym radiatorze. Nie powiem żeby dobrze to stabilizowało ale korespondenci w czasie łączności nie narzekali na jakość sygnału - wręcz gratulowali :D.

A propos ogranicznika: do takich "kowalskich" wykonań niektórzy nasi sąsiedzi zza Buga proponują dwie żarówki 60W/220V włączone w szereg z +1100V przed stabilizatorem - ma to działać jak bareter.

0
  • #6 09 Maj 2011 21:16
    fuutro
    Poziom 43  

No faktycznie, tranzystory miały nie wesoło - o drugie przebicie nie trudno a przed przeciążeniem nie ratowało w sumie nic. Skoro chcesz przejść na MOSFETy jako tranzystory regulacyjne to w sumie czemu nie? Nie będzie trzeba tak strasznie mocnych rezystorów w obwodach bramek i możesz puścić nieco mniejsze prądy na diody Zenera. Ogranicznik można zrobić dość prosto ale trzeba by znać max pobór prądu. Tamten schemat z pierwszego postu może być nieco prostszy, np pierwszy tranzystor może być dodatkowo wyposażony w ogranicznik prądu dla własnego bezpieczeństwa na takiej zasadzie jak na schemacie niżej:

Interesujące jest tu włączenie R6, R7 i T3. Jeśli ten pierwszy tranzystor jaki zastosujesz będzie dużej mocy to przy przeciążeniu będzie pracował jako źródło prądowe. Jest jeszcze inna opcja takiego stabilizatora tylko autor nie narysował zabezpieczenia i będzie wymagał ponownego dobrania części do potrzeb (wysokie napięcie, ograniczenie prądu, moc strat i kilka innych) :

Tu jest nieciekawe napięcie odniesienia ale można użyć przecież większego (diody Zenera ;) ) i zabawa z elementami stabilizacji będzie mniejsza, takie zakresy regulacji też pewnie na nic nikomu niepotrzebne.

Dodano po 3 [godziny] 27 [minuty]:

Wiesz, puki co to chyba taka wersja - podobna do tej ruskiej. Tranzystory MOSFET trzeba tylko dobrać ale ponadto chyba nic. Rożnica jest taka, że pierwszy tranzystor robi za źródło prądowe i też powinien przyczynić się jako zabezpieczenie nadprądowe. Wg symulacji napięcie przysiada w okolicach obciążenia 190mA więc chyba wystarczy.

Taka propozycja co do MOSFETów to Q1=2SK1317 ; Q2=IRFPF50; Q4=STH8NB90FI itd. W sumie to potencjalnych typów możesz szukać wg takiej szukajki:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/tranzystory-mult...e04a005364fe%26path%3D%3B17%3B100309%3B112827

0
  • #7 09 Maj 2011 22:20
    Rzuuf
    Poziom 43  

Wszystkie układy stabilizatorów szeregowych "liniowych" mają wspólną paskudną cechę: moc traconą na tym elemencie szeregowym. Ta moc jest niezależna od rozwiązania układowego lub typu tranzystorów, a praktyczne ograniczenie mocy traconej to ok. 15W w 1 tranzystorze na radiatorze 100cm2. Stabilizator, w którym trzeba wytracić 300V przy prądzie 200mA - czyli 60W, nie "pociągnie" na pojedynczym elemencie wykonawczym. Dodatkowo: przydatność tranzystora do pracy w takich warunkach warto przeanalizować z uwzględnieniem wykresów SOAR - a nie tylko punktowych parametrów maksymalnych.

Wydaje mi się, że bardziej niezawodny byłby układ przetwornicy impulsowej DC/DC, w którym cała regulacja odbywała by się po stronie pierwotnej, na niższym napięciu, z wykorzystaniem gotowych układów zasilaczy impulsowych AT lub ATX - zmieniając tylko uzwojenia wyjściowe i związane z nim elementy (diody, kondensatory).
    Napięcie 800V przy 200mA to jest 160W - w sam raz dla zasilacza "AT" na 200W (w serwisie za niego trzeba dać 1 czteropak Żywca)!

0
  • #8 09 Maj 2011 23:23
    sq3hlb
    Poziom 10  

Dzięki za schemat, 190 mA to aż nadto, podczas testów dochodziłem do 120 mA -wtedy katoda lampy zaczynała zmieniać kolor z czerwonej na białą a wykonana jest z grafitu. Od jutra zaczynam działać. W między czasie dotarłem do autora "serwetki", przysłał mi zdjęcia ale niewiele z nich wynika - układ jest zabudowany we wzmacniaczu. Twierdzi, ze działa mu to od roku bez problemu, chociaż na ruskim forum ktoś to ostro skrytykował że to kicha. Autor dokonał modyfikacji względem orginalnej wersji - poprosiłem o nowy schemat.

A tu zdjęcie ze stabilizatorem:

https://obrazki.elektroda.pl/2629189000_1304975465.jpg

Zasilacz impulsowy AT czy ATX, no nie wiem czy tego nie będzie słychać w sygnale??

0
  • #9 10 Maj 2011 00:09
    Rzuuf
    Poziom 43  

Karta muzyczna w Twoim komputerze jest zasilana z zasilacza ATX. Czy to słyszysz?
    Na Elektrodzie były projekty zasilaczy impulsowych do wzmacniaczy akustycznych, nie jest tak źle! Na dodatek: zasilasz siatkę 2, nawet parę Volt tętnień nie jest słyszalnych, czułość modulacji tu jest niezbyt wielka.

Popatrz tematy:
    http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,qwet-schemat.html

0
  • #10 10 Maj 2011 00:13
    fuutro
    Poziom 43  

Można by się dobrać do przetwornicy 250W Qwet'a ale i tak będzie wymagać zmian i na dodatek będzie zabawa z niemałym napięciem.

0
  • #11 10 Maj 2011 15:33
    RAM128
    Poziom 12  

fuutro napisał:
    Jest jeszcze inna opcja takiego stabilizatora tylko autor nie narysował zabezpieczenia i będzie wymagał ponownego dobrania części do potrzeb (wysokie napięcie, ograniczenie prądu, moc strat i kilka innych)

"Autor" narysował zabezpieczenie, tylko działa ono na nieco innej zasadzie. Dioda Zenera została w układzie wpięta między bramkę Mosfeta a wyjście układu, dzięki czemu napięcie odkładające się na rezystorze 24 Ω nie może przekraczać pewnej określonej wartości (napięcia diody Zenera minus spadek Ugs tranzystora), ograniczając w ten sposób wartość prądu wyjściowego.

Pozdrawiam,
    Autor ;)

0
  • #12 10 Maj 2011 15:36
    fuutro
    Poziom 43  

To jest zabezpieczenie w stylu jak zadziała to nie puści - nie lepsze płynne w działaniu?

0
  • #13 10 Maj 2011 15:40
    RAM128
    Poziom 12  

To rozwiązanie sprawdziło się w kilku moich układach (wbrew pozorom nie było jednorazowego zadziałania ;) ). Później w wielu stabilizatorach zacząłem stosować również płynną regulację (od zera).

Pozdrawiam,
    Romek

0
  • #14 10 Maj 2011 15:42
    fuutro
    Poziom 43  

Nie jednorazowe ale trzeba zająć się tyrystorem, żeby odpuścił, prawda?

0
  • #15 10 Maj 2011 15:56
    RAM128
    Poziom 12  

Czy na pewno myślimy o tym samym układzie? Nie stosowałem tyrystora...

0