Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Eolo Star 24 - wadliwa praca wentylatora

09 Maj 2011 19:44 3786 6
 • Poziom 12  
  Witam.

  Mam od października zeszłego roku zainstalowany kocioł Eolo Star 24. Do tej pory było wszystko OK. Ale niedawno, tuż przed weekendem majowym musieliśmy dogrzać sobie dom, bo się ochłodziło. Wcześniej ogrzewanie nie chodziło jakieś 2 tygodnie, ale były normalne pobory c.w.u. I...
  Kocioł zaczął działać jak traktor - buczał, drżał itd.
  Wezwałem serwisanta. Przyszedł, popatrzył, zdjął osłonę wewnętrzną i dobrał się do wentylatora. Stwierdził, że wentylator jest brudny, łożyska zawalone sadzą, kurzem i pyłem. I to jest powód hałasowania. Wypsikał pół puszki WD40 i miało to załatwić sprawę.
  Nie załatwiło. Wentylator jak hałasował, tak hałasuje. Po moim telefonie serwisant stwierdził, że wentylator jest do wymiany, bo łożyska są "zagnojone sadzą" i będzie to kosztować jakieś 300 - 500 zł.
  Fakt, kocioł wisi w piwnicy i jest częścią instalacji grzewczej dwukotłowej (gaz/węgiel) i może się zdarzyć że czasem pojawią się w powietrzu jakieś pyły albo dym z węgla, ale przecież kocioł tej klasy powinien być zabezpieczony przed zabrudzeniem łożysk przez pył. Druga kwestia - jeśli w łożyskach był pył, to powinny się zatrzeć, a nie buczeć, jakby wirnik wentylatora był niewyważony. A jeśli do łożysk dostała się sadza, to przecież jest ona swego rodzaju środkiem smarnym.
  Więc moje pytanie jest takie - czy jest tu jakaś możliwość poradzenia sobie z problemem buczącego wentylatora we własnym zakresie? (np wymiana łożysk) lub czy muszę się zgodzić na odpłatną wymianę wentylatora na nowy, czy upierać się że stary jest niewyważony i żądać wymiany na nowy w ramach gwarancji?
  A w razie opcji odpłatnej wymiany wentylatora - można go gdzieś nabyć w rozsądnych pieniądzach?
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Najlepiej to podłączyć zasys powietrza z poza "brudnej" kotłowni. Po to kupiłeś kocioł z zamkniętą komorą spalania.
  Porządne wyczyszczenie łopatek wentylatora powinno pomóc.
 • Poziom 20  
  Co do łożysk to ja nie spotkałem się żeby w rocznym kotle wymagały jakiegoś smarowania.
 • Poziom 16  
  Łożyska w tym wentylatorze to łożyskami ślizgowymi i pracują na sucho, jeśli czym kolwiek zostały nasmarowane to może to doprowadzić do zablokowania wirnika - trzeba bez względnie wytrzeć to do sucha.
  Jeśli kocioł jest na gwarancji należy zadzwonić do Łodzi (do siedziby Immeras-a) przedstawić im jeszcze raz to co napisałeś w pierwszym poście (lub wysłać go mail-em) i żądać naprawy gwarancyjnej - czyli wymiany.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Bo to nie hałasują łożyska tylko nie wyważony silnik.
  Trzeba sprawdzić czy są podkładki mocowania bezwładnego. Wydmuchać wszystko sprężonym powietrzem na sucho. I wtedy dopiero decydować o wymianie.