Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt łopat do modelu małej elektrowni wiatrowej o mocy 4W, praca inz.

bialy_16 09 May 2011 19:45 6881 3
    bialy_16
    Level 10  
    Witam!
    Jak w temacie, mam juz korpus (na zdjeciu), w srodku generator.

Teraz musze zaprojektowac/obrac jakies lopaty; kolo wiatrowe. Niewiem jaki sposob bedzie najlepszy, czy Wiatrak v1.1, czy moze jakos inaczej je wyliczyc ?
    Dane, jakie do tego mam:

na tym obrazku charakterystyka samego dynama, po drodze od kola wiatrowego jest jeszcze przekladnia 21/24. zebatka na wale ma 21, na dynamie 24, wiec optymalna predkosc pracy to nie 150-300, a ok. 130-260 obr/min.

moment, jaki trzeba przylozyc, aby spowodowac ruch to 1,7 Nm, (siłomierz na ramieniu 112 mm, aby spowodowac ruch walu napial sie do wartosci 15 [100xgram])

zdjecie korpusu moze dokladnie nie ukazuje gabarytow, dlugosc to 60cm, bok wiekszej podstawy 30cm, mniejszej 10cm. wal o srednicu 20mm.

lopaty mam mozliwosc wykonania recznego, ale dosc precyzyjnego z drewna. Zakladam, ze maszt bedzie mial ok. 3m. srednia predkosc wiatru ok 3,5 m/s.
    Czy cos jeszcze jest potrzebne ?
    za zlote wskazowki, albo prntscrny z przykladowego wyznaczania lopat z programu wiatrak duuuza wdziecznosc!
    kotuniunia
    Level 29  
    Chyba z tymi obrotami to odwrotnie,przy takiej przekładni to dynamo będzie wolniej chodziło a wałek napędowy musi szybciej,wg moich obl. przy zachowaniu przedziału na dynamie 150-300obr/min, to odpowiednio na wałku napędowym obroty od 171-350 obr/min. W związku z tym moment ulegnie zmianie także,powinien być mniejszy i należy go skorygować,o ile to dokł. nie jestem pewien .
    bialy_16
    Level 10  
    kotuniunia wrote:
    Chyba z tymi obrotami to odwrotnie,przy takiej przekładni to dynamo będzie wolniej chodziło a wałek napędowy musi szybciej,wg moich obl. przy zachowaniu przedziału na dynamie 150-300obr/min, to odpowiednio na wałku napędowym obroty od 171-350 obr/min. W związku z tym moment ulegnie zmianie także,powinien być mniejszy i należy go skorygować,o ile to dokł. nie jestem pewien .

jasne, obroty tak jak piszesz, ale moment byl mierzony juz na tych zebatkach, wiec sie nie zmieni. Czy mozesz pomoc mi z projektem lopat ?
    kotuniunia
    Level 29  
    Nie czuję się zbyt mocno w aerodynamice ,więc jedynie co mogę zrobić to odesłać cię do tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1249404-0.html lub: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1635460.html

Poczytaj nieco i zadaj pytanie osobie najbardziej kompetentnej. Co mogę jedynie poddać, to to że do twojego projektu najbardziej odpowiednia będzie pionowa turbina(mała sprawność ,ale w projekt już częściowo zrealizowałeś).