Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beko WB 6006 RS- pralka nie pierze, a wiruje.

Sizor 09 Maj 2011 20:03 5050 11
  • #1 09 Maj 2011 20:03
    Sizor
    Poziom 9  

Witam, tak więc przeszukałem forum i nie spotkałem na nim podobnego problemu. Standardowo, sprawa dotyczy pralki Beko WB 6006 RS. Jak to często robię, tak i wczoraj rozebrałem ją, aby dostać się do pompy i wyjąć wadzący przedmiot- bo jak wiadomo nawet głupi kawałek plastiku potrafi skutecznie unieruchomić pompkę i wirowanie. Po złożeniu pralki, okazało się, że pralka wiruje, jednak wszystkie inne funkcje (Pranie wstępne, zasadnicze, szybkie, płukanie) nie działają. Co może być tego przyczyną? Pompka jest na skraju wyczerpania- ale jeszcze działa. Kondensator rozruchowy nie widać, by był uszkodzony (wymieniany był około 9 miesięcy temu). Włącznik również jest sprawny, tak więc zwracam się do Was z pytaniem, czym może być to spowodowane.

0 11
  • Pomocny post
    #2 09 Maj 2011 22:06
    Arcus1977
    Poziom 21  

Opisz dokładnie objawy. Czy nie pobiera wody???

0
  • #3 09 Maj 2011 22:10
    Sizor
    Poziom 9  

Zacznijmy od tego, że gdy powinna być nastawiona na któryś z trybów prania zasadniczego, dajmy na to F powinna od razu pobrać wodę, jednak tak się nie dzieje. Właściwie- tryby, które nie wymagają pobieranie wody działają całkiem normalnie mówię tu oczywiście o odsączaniu i wirowaniu.

0
  • Pomocny post
    #4 09 Maj 2011 23:07
    Arcus1977
    Poziom 21  

Sprawdź hydrostat i elektrozawór

0
  • #5 10 Maj 2011 19:11
    Sizor
    Poziom 9  

Hydrostat działa- po dmuchnięciu załącza się. Było w nim trochę szlamu, jednak to nie mogło być tego problemem. Podczas pomiarów na przewodach elektrozaworu, co mnie zaskoczyło:
    -Przy podłączonym przewodzie zasilającym, ale nie włączonej pralce pokazuje ~160.
    -Przy podłączonym przewodzie zasilającym i włączonej pralce ~34.
    Nie mam pomysłu jak sprawdzić elektrozawór, tak aby go nie uszkodzić. Podać mu 220 czy ile?

0
  • #6 10 Maj 2011 21:01
    Arcus1977
    Poziom 21  

A może lepiej wezwać fachowca?

0
  • #7 10 Maj 2011 21:31
    Sizor
    Poziom 9  

Nie :P Chciałbym to sam rozwiązać, a przy okazji trochę poeksperymentować i się czegoś nauczyć. Nie lubię korzystać z takiej pomocy "fachowej". Tak pozatym, pieniążki dla fachowca przewyższą wartość całej pralki i będzie to już na prawdę ostatecznością co jak mi się wydaje poskutkuje wyrzuceniem tej pralki na złomowisko i zakup nowej.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Maj 2011 01:17
    zhudomel
    Specjalista AGD

Sizor napisał:
    Pompka jest na skraju wyczerpania- ale jeszcze działa.

Co to znaczy? Czy na pewno silnik pompy pracuje na wirowaniu? W podobnych pralkach elektrozawór dostaje napięcie poprzez pompkę. Jeżeli silnik pompy ma przerwę to elektrozawór nie zadziała.
    Sizor napisał:
    Przy podłączonym przewodzie zasilającym, ale nie włączonej pralce pokazuje ~160.
    -Przy podłączonym przewodzie zasilającym i włączonej pralce ~34.

Co mają znaczyć te liczby?

0
  • #9 11 Maj 2011 21:49
    Sizor
    Poziom 9  

Cytat:
    Co to znaczy? Czy na pewno silnik pompy pracuje na wirowaniu? W podobnych pralkach elektrozawór dostaje napięcie poprzez pompkę. Jeżeli silnik pompy ma przerwę to elektrozawór nie zadziała.

Huh, brawo! Szczerze mówiąc, byłem nawet w stu procentach pewny, że pompa pracuje- słabo, ale pracuje. Jak się okazuje, woda grawitacyjnie spływała do odpływu tzn. nie było widać jej w bębnie. Po wyjęciu i podaniu jej napięcia okazało się, że śmigło pompy nie obraca się- czuć było woń spalenizny. Obecnie jestem w toku poszukiwania nowej pompki.

Cytat:

Wskazanie napięcia na elektrozaworze. Elektrozawór gdy ma pobierać wodę dostaje 30-35V, w czasie wyłączenia pralki- włącznikiem, nie od źródła ~160. Jest to spowodowane naładowaniem kondensatora? Podczas jego rozładowania napięcie osiąga wartość 20V.

Ach, mam jeszcze jedno pytanie. Gdy będę czekał na nową pompę mogę jakoś ją obejść, aby sprawdzić czy wszystko inne działa?

0
  • Pomocny post
    #10 12 Maj 2011 00:04
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sizor napisał:

Cytat:

Wskazanie napięcia na elektrozaworze. Elektrozawór gdy ma pobierać wodę dostaje 30-35V, w czasie wyłączenia pralki- włącznikiem, nie od źródła ~160. Jest to spowodowane naładowaniem kondensatora? Podczas jego rozładowania napięcie osiąga wartość 20V.

Ach, mam jeszcze jedno pytanie. Gdy będę czekał na nową pompę mogę jakoś ją obejść, aby sprawdzić czy wszystko inne działa?
    Coś to wszystko strasznie zamącone . :| Zamiast pompy do prób możesz podłączyć żarówkę 25W/230V.

0
  • #11 12 Maj 2011 17:04
    Sizor
    Poziom 9  

Cytat:
    Coś to wszystko strasznie zamącone . Zamiast pompy do prób możesz podłączyć żarówkę 25W/230V.

Okej, wszystko działa. Po podłączeniu żaróweczki pralka ruszyła. Ach, jeszcze jedno.
    Czy pompa od pralki 6006 C będzie się do niej nadawać? Wygląda identycznie jak stara.

http://www.bekoczesci.pl/product,266,beko_wbf_6006_c

A tu znalazłem jeszcze jedną:

http://www.sklep.hurt-agd.pl/beko-pompa-wylewajaca-pralki-krociec-wezyk-p-2661.html?cPath=156

Różnica w cenie jest dość duża, bo praktycznie ta z drugiego linku jest o połowę tańsza, jednak nie mogę jej przyrównać.

0
  • Pomocny post
    #12 12 Maj 2011 22:54
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie musisz wymieniać całej pompy , wystarczy wymienić silnik pompy , będzie jeszcze taniej , sprawdź jaki masz , czy mocowany na trzy śruby czy na zatrzaski .Taki kup i po kłopocie .

0