Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie programatora czasowego i ściemniacza

09 Maj 2011 22:49 5808 11
  • Poziom 9  
    witam serdecznie,
    po raz kolejny sięgam do was po poradę. albo pomysł, co tam wolicie :) . ale do rzeczy:

czy możliwe jest połączenie (lub raczej podłączenie) automatycznego wyłącznika elektronicznego, CHOCIAŻBY takiego:
    http://www.metron.torun.pl/katalogi/elektryczna/pcm_05-08.pdf (nie chcę podawać do aukcji allegro bo takie linki mają krótką żywotność)
    oraz jakiegoś ściemniacza?
    podałem akurat ten przykład bo model Pcm03 (taki sam praktycznie jak 05) mam za 16zł, co jest bardzo kuszącą ceną.

w działaniu chodzi mi o to, aby o określonej godzinie, powiedzmy o 7 rano przez np. 30 minut stopniowo włączały się żarówki, a o godzinie np. 21.30 stopniowo się wyłączały. a konkretnie- byłaby to symulacja świtu i zmierzchu, do terrariów.

instalacja z żarówek jest na napięcie sieciowe, aczkolwiek na podłączaniu kabelków moje umiejętności elektrotechniczne się niestety kończą.

powiedzcie, czy coś takiego jest w ogóle możliwe (czytałem że niektóre programatory mogą jakieś impulsy wysyłać, czy coś w tym stylu)? czy może lepiej sobie, z racji złożoności i braku wiedzy, odpuścić.
    no i przy okazji, czy będzie się ekonomicznie opłacało (max 100zł).

ps. ten dział wydał mi się najodpowiedniejszy, jeśli jednak przestrzeliłem to proszę modka o przesuniecie do poprawnego
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    Układ czasowy który kolega przedstawił to tylko układ ON-OFF, a więc żadnych impulsów choćby do sterowania ściemniaczami nie wysyła.

Jeśli nawet wysyłałby jakieś impulsy (choćby za pośrednictwem dodatkowego układu czy przekaźników) to ciężko będzie znaleźć ściemniacz, który ma np wejścia, na których podanie impulsu ściemnia lub rozjaśnia żarówki. A jak już znajdziesz to cały "system" zwiększa i swoje koszty i rozmiary komplikując konstrukcję.

Do tego celu potrzebujesz więc sterownik dedykowany z ściemniaczem i układem zegara czasu rzeczywistego. Na pewno są takie urządzenia ale trudno będzie znaleźć coś w granicach 100zł.

Jeśli jesteś w stanie wydać co najmniej dwa razy tyle i mieć sterownik wykonany i zaprojektowany pod Twoją instalację to odezwij się na PW-mogę ci taki zaprojektować i wykonać.
  • Poziom 9  
    ojej, czułem że to jakaś grubsza sprawa będzie...

wyłącznik elektroniczny który podałem jest tak informacyjnie, połączony z moim pytaniem. bo akurat tani dostęp mam. więc absolutnie nie trzeba się nim sugerować.

wielkie dzięki za odpowiedź, poczekam może inni coś powiedzą, a jeśli nic innego nie będzie to jak uzbieram gotowiznę udam się do ciebie.

chyba że przyjmiesz pająka w rozliczeniu? :D
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    A musi być właśnie to powolne rozjaśnianie i ściemnianie?
  • Poziom 9  
    @ serwisdomowy: we wszystkich terrariach są żarówki, w większości takie zwykłe lodówkowe, 15w a w największym grzybek 40w. także nie ma obawy, nie są to świetlówki których nie można ściemniać.

@ michal54_87: tak, musi być bo chodzi mi o symulację świtu i zmierzchu. gdyby mi na tym nie zależało, to po prostu wydałbym wspomniane 16 złotych i miał to gdzieś bo i tak by się włączało :)

@ Ryszard49: fajne, ciekawa stronka może bym sobie poradził z montażem, ale z tego co widzę to on ma programowalny jedynie czas ściemniania, a mi chodzi o to aby dodatkowo robił to o określonej godzinie, tak jak podawałem (np. o 7 rano sam się włącza i przez 30 min rozjaśnia aż do pełnej mocy, a o 21.30 zaczyna znowu przez pół godziny samodzielnie ściemniać aż do wygaszenia, tak aby moja interwencja ograniczała się do podłączenia go do gniazdka po zamontowaniu :) ).

niemniej poszukam tam jeszcze czegoś.
  • Moderator - Elektryka
    ZupkaChinska napisał:
    z tego co widzę to on ma programowalny jedynie czas ściemniania, a mi chodzi o to aby dodatkowo robił to o określonej godzinie
    Cytat:
    Powolne ściemnianie i rozjaśnianie z dwoma niezależnymi i programowalnymi opóźnieniami. Wyboru kierunku zmian jasności dokonuje się dwoma przyciskami.

Zatem zamiast tych przycisków dwukanałowy zegar sterujący.
  • Poziom 36  
    Witam.
    Można popróbować z PCZ-523 impulsowym (szkolny).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    no tak, ale mi naprawdę NIC te nazwy nie mówią :cry:

jakby tak prościej można, na chłopski rozum wytłumaczyć.

albo nawet samemu zaproponować zrobienie (jak pierwszy pan z góry) + kosztorys, też bym się nie obraził...

Zdanie zaczyna się wielką literą. Albo poprawisz swoje posty, albo temat powędruje do kosza. [retrofood]
  • Moderator - Elektryka
    ZupkaChinska napisał:
    no tak, ale mi naprawdę NIC te nazwy nie mówią :cry:

Ale czego nie rozumiesz? Dwukanałowy zegar sterujący? Podałeś link do Metrona, a tam są zegary jedno- dwu- i trzykanałowe, więc chyba wiesz czym się różnią.

Czy może symbolu PCZ-523? No to google i pierwszy lepszy Link (z tym że jest to akurat zegar jednokanałowy i w moim pomyśle nie rozwiąże problemu).

Mój pomysł jest taki:
    - zaproponowany przez Ryszard49 ściemniacz to dobre rozwiązanie, choć Twoich wymagań nie spełnia bo operacja ściemniania i rozjaśniania wykonywana jest ręcznie za pomocą przycisków,
    - ale skoro przyciski, to przecież zwierają lub rozwierają jakieś obwody. Przekaźniki w zegarach sterujących też zwierają lub rozwierają obwody, z tym że robią to w zaprogramowanym przez użytkownika czasie. Zatem nie widzę problemu by te przyciski zastąpić przekaźnikami zegara.

Tak mi się wydaje, że w ten sposób możnaby to w miarę prosto i tanio rozwiązać. Ten AVT - 7 dych, plus PCm za jakieś dwie, to w stówce się zmieścisz. Chyba że znajdziesz jakiś gotowiec za mniejsze pieniądze. Ale do tego potrzeba nieco więcej własnej inwencji... Ale ja nie mam czasu robić tego za Ciebie ;)