Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieznany zasilacz Delta - przekroczone napięcie na 5V

jurek.adam 09 Maj 2011 22:51 3626 14
  • #1 09 Maj 2011 22:51
    jurek.adam
    Poziom 43  

Dostałem od znajomego dość ciężki zasilacz, niestety jest on bez tabliczki znamionowej, jedyny napis to nabazgrane flamastrem "IBM Delta 350W OK". Znalazłem na forum fotkę wnętrzności, mój wygląda identycznie:

Kolega, który mi go dał to informatyk, jak zobaczył, że mam w budzie jakiegoś Deera to złapał się za głowę i przytargał tę Deltę. Sprawdziłem napięcia miernikiem zarówno pod obciążeniem jak też "na luzie" i trzyma normę ATX, ale na linii 5V jest 5,20-5,22V (takie same wartości pod obciążeniem). Obecnie pracuję na nim, mój zestaw to P4 Prescott 3.4GHz 64bit, płyta MSI P6N SLI Platinum, 1GB DD2, dysk sata 500GB, nagrywarka DVD, karta graficzna GeForce 8600 256MB DDR2 PCI-ex 16x, 4 wentylatory w obudowie, front panel, dwie karty na PCI (sieciowa i muzyczna). Mam dylemat, czy wymieniać, czy go zostawić, bo zasilacz swoje waży, będzie ze 2 kg. W środku wszystkie kondensatory ok, przeczyściłem z kurzu, nasmarowałem 12 cm wentylator i wszystko chodzi stabilnie oprócz dziwnego napięcia na 5V. Dobry zasilacz to koszt 150-200 zł, nie chcę tyle inwestować jeśli nie ma takiej absolutnej konieczności. Proszę o fachową opinię kolegów odnośnie tego napięcia na 5V, czy to duża wada przy moim zestawie.

0 14
  • Pomocny post
    #2 10 Maj 2011 00:30
    Interno
    Poziom 21  

Napięcie jest w normie 4,75V - 5,25V i jeśli pamięć mnie nie zawodzi to w starszych procesorach miało ono dużo większe znaczenie, karty AGP, elektronika dysków i urządzenia na portach USB.
    W Twoim przypadku procek na socket 775, karta PCI raczej kontrolować 12V.
    Delta Group to zasilki dla Dell, IBM, HP i Chiefteca.
    Jeśli pod obciążeniem trzyma parametry to napewno jeszcze podziała.
    Nie mogę znaleźć dostepu do kalkulatora zasilek jak mi sie uda to Ci podam na priwa.

0
  • #3 10 Maj 2011 08:22
    Lzep
    Poziom 39  

Delty to dobre zasilacze, sprzedawane również pod własną marką nie tylko jako OEM-y. Zresztą dostawy OEM dla takich firm, jak podał kolega wyżej, to też dobra rekomendacja !
    Kupiłem ich ze 20 szt. (różnych modeli) do firmy, na wymianę w starszych PC - za Ibox-y, Feele itp "wynalazki". Sprawują się znacznie lepiej i jak na razie z żadnym nie miałem problemów. A tym 5V się nie przejmuj, jest OK !

-1
  • #4 10 Maj 2011 20:48
    jurek.adam
    Poziom 43  

Dziękuję za odpowiedzi, uspokoiliście mnie. Zasilacz oczywiście zostawię, dobrze się sprawuje, do tego cichy, praktycznie niesłyszalny. Gdyby komuś udało się ustalić model zasilacza, będę zobowiązany.

EDIT:
    Jako ciekawostkę dodam, że kolega Lzep na PW dopominał się "pomógł", a gdy mu podziękowałem za zaangażowanie, ale dałem do zrozumienia, że normę ATX znam, ale wiele by pomogło wyjaśnienie, co to za zasilacz, dlaczego ma na linii 5V więcej niż to +/- 10% niż norma przewiduje, jednym słowem, dlaczego nie bardzo pasuje do mojej konfiguracji, to otrzymałem kolejne PW:

Lzep napisał:
    Jak wszytko sam wiesz lepiej to spadaj frajerze i nie zwracaj dupy - jaki to jest zasilacz to tylko Ty możesz sprawdzić - przecież my go nie mamy na biurku ! Żałosny dupek i tyle - spadaj :cry:

Upał jak widać szkodzi nie tylko elektronice...
    Dziękuję Koledze Interno za naprowadzenie na właściwy trop. Przy takim napięciu na 5V mogę zapomnieć o dodatkowych urządzeniach na USB, czy drugim dysku. Akurat nie mam w planach rozbudowy, a jak będę coś zmieniał to razem z zasilaczem.

0
  • #5 10 Maj 2011 22:37
    Lzep
    Poziom 39  

No i co tym chciałeś osiągnąć ? Sam nic nie potrafisz, a obrażasz tych co Ci pomogli - super ! Na moją pomoc to nie licz w przyszłości, mam dość takich przemądrzałych dupków :cry:. A cytowanie PW bez mojej zgody jest karalne, frajerze !

PS.
    A jako ciekawostkę podam, że kolega nie wie jaki ma zasilacz, a wymaga tego od tych co mu usiłują pomóc - ciekawe, no nie :cry:

Moderowany przez jankolo:

Za obrażanie innego użytkownika forum otrzymujesz ostrzeżenie oraz blokadę pisania do 20.05.2011.

-2
  • #6 10 Maj 2011 23:09
    jurek.adam
    Poziom 43  

Faktycznie nie znam modelu zasilacza, bo brak na nim oznaczeń i tabliczki znamionowej. Jest identyczny z tym na zapożyczonym zdjęciu (seria DPS-350PB), ale ten model miał co najmniej kilkanaście różnych wersji. Gdybym miał tę naklejkę z oznaczeniami i specyfikacją, to bym nie zakładał takiego tematu tylko zerknął na opis dla poszczególnych linii. Może ktoś ma taki sam i po wnętrznościach go rozpozna. Co prawda Deer trzymał napięcia idealnie, ale podobno to bomba z opóźnionym zapłonem. W środku konstrukcja też znacznie uboższa.

PS. Cytowanie PW do siebie skierowanych nie jest karalne, ale obrażanie innych publicznie - tak.

0
  • Pomocny post
    #7 10 Maj 2011 23:30
    strucel
    Poziom 28  

Kolego zasilacz prawdopodobnie zgodny ze starym standartem atx 1.2 .
    Do zasilania nowszego komputera o sporym poborze prądu słabo sie nadaje ze względu na niską obciążalnosć linii 12V -pewnie 15-18A.Aby się upewnić należałoby sprawdzić jaki prostownik siedzi na linii 12V - pozwoli to oszacowac mniej wiecej maksymalna wydajność tej linii.

0
  • #8 10 Maj 2011 23:39
    jurek.adam
    Poziom 43  

strucel napisał:
    Kolego zasilacz prawdopodobnie zgodny ze starym standartem atx 1.2
    Co do tego nie mam żadnych wątpliwości, popatrzyłem na wtyki: 1x zasilanie płyty 20pin, 1x CPU 4pin, 4x MOLEX, 2x FDD.

strucel napisał:
    Do zasilania nowszego komputera o sporym poborze prądu słabo sie nadaje ze względu na niską obciążalnosć linii 12V -pewnie 15-18A.Aby się upewnić należałoby sprawdzić jaki prostownik siedzi na linii 12V - pozwoli to oszacowac mniej wiecej maksymalna wydajność tej linii.
    Z pewnością masz rację, ale akurat napięcie na 12V jest idealne i wystarczające dla mojego zestawu, zarówno bez jak i pod obciążeniem. Jak analogicznie sprawdzić to dla linii 5V?

Zmieniłem baterię w mierniku, przetarłem styki spirytusem i wyszło 5.19V.

0
  • Pomocny post
    #9 10 Maj 2011 23:52
    strucel
    Poziom 28  

Kolego wydajność linii 5V cię nie powinna interesowac -twój komputer bierze z tej linii bardzo niewiele a zbyt wysokie napięcie wynika po prostu ze zbyt słabego obciążenia tej linii - norma atx określa takze minimalne i maksymalne procentowe obciażenie linii 5 i 12V w stosunku to calkowitego poboru mocy z zasilacza i w normach atx1.X linia wiodaca czyli bardziej obciazaną była linia 5V a w atx 2.x jest to linia 12V.
    Zobacz wykres:Cross loading Graph w
    http://www.formfactors.org/developer%5Cspecs%5CATX12V_1_3dg.pdf

0
  • #10 10 Maj 2011 23:57
    jurek.adam
    Poziom 43  

strucel napisał:
    Kolego wydajność linii 5V cię nie powinna interesowac -twój komputer bierze z tej linii bardzo niewiele a zbyt wysokie napięcie wynika po prostu ze zbyt słabego obciążenia tej linii
    Czyli dołożenie urządzeń, które ją dociążą wręcz pomoże, a nie zaszkodzi?

0
  • #12 11 Maj 2011 00:02
    jurek.adam
    Poziom 43  

Kolego masz rację, podpiąłem w ramach szybkiego testu 2 wentylatory na 5V i napięcie się poprawiło na linii 5V, choć 12V skoczyło do 12.10V. Dzięki za rozjaśnienie. Wychodzi na to, że mam za stary zasilacz z mocną linią 5V i słabą 12V.

0
  • Pomocny post
    #13 11 Maj 2011 00:45
    neophyte
    Poziom 31  

Co do modelu to po wnętrzu i opisie wtyczek wnioskuję, że jest to DPS-350PB-2C. Aż tak dużo tych wersji znowu nie było no i wszystkie z którymi się spotkałem miały +12V w granicach 18-19A.

0
  • Pomocny post
    #14 11 Maj 2011 02:59
    wlw_wl
    Poziom 38  

jurek.adam mierzenie napięć zasilacza ATX bez żadnego obciążenia nie jest w żaden sposób wyznacznikiem jego sprawności, ponieważ nieobciążona przetwornica niekoniecznie poprawnie pracuje.

Charakterystyczna cecha, dwa kondensatory wysokonapięciowe - podwajacz napięcia w układzie pasywnego PFC, więc w rzeczy samej jest to stara konstrukcja. Chociaż muszę przyznać, że jak na taki, powiedzmy, "tani" zasilacz, to ma ładną sekcję filtrującą na wejściu.

0
  • #15 11 Maj 2011 14:42
    jurek.adam
    Poziom 43  

neophyte napisał:
    Co do modelu to po wnętrzu i opisie wtyczek wnioskuję, że jest to DPS-350PB-2C. Aż tak dużo tych wersji znowu nie było no i wszystkie z którymi się spotkałem miały +12V w granicach 18-19A.
    Poszperałem po sieci pod kątem tego symbolu i wszystko wskazuje na to, że to jednak ten model. Wcześniej szukałem "Delta 350W" i wyskoczyło tego trochę. DPS-350PB-2C odpowiada idealnie wyglądowi mojego zasilacza. Zwłaszcza ten mod (?) z tyłu płytki jest charakterystyczny.

Nieznany zasilacz Delta - przekroczone napięcie na 5VNieznany zasilacz Delta - przekroczone napięcie na 5VNieznany zasilacz Delta - przekroczone napięcie na 5VNieznany zasilacz Delta - przekroczone napięcie na 5VNieznany zasilacz Delta - przekroczone napięcie na 5V

wlw_wl napisał:
    jurek.adam mierzenie napięć zasilacza ATX bez żadnego obciążenia nie jest w żaden sposób wyznacznikiem jego sprawności, ponieważ nieobciążona przetwornica niekoniecznie poprawnie pracuje.
    Mierzę zawsze najpierw bez obciążenia, a potem odpalam prime95 i sprawdzam jeszcze raz. Ostatni test zrobiłem na szybko, ale powtórzyłem go dziś i wyszło tak samo. W tej Delcie napięcia pod obciążeniem niewiele się różnią.

Dziękuję wszystkim za pomoc, temat uważam za zamknięty.

0
  Szukaj w 5mln produktów