Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo IdeaPad Y530 - nie włącza się

09 Maj 2011 23:50 3305 3
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam następujący problem: korzystając dzisiaj z ładnej pogody robiłem porządki na podwórku słuchając muzyki z mojego Y530. Po jakimś czasie zauważyłem, że słońce prosto padało na mój laptop ok 2-3h (wentylator bardzo głośno pracował a obudowa byłą tak rozgrzana, że można było się poparzyć). Wyłączyłem szybko laptopa przyciskiem Power i zaniosłem w chłodne miejsce. Po dwóch godzinach chciałem uruchomić laptopa ale niestety na matrycy nic sie nie wyświetla.

Z tego co obserwuję to:
    - po naciśnięciu przycisku power zapalają się LED'y od przycisków multimedialnych, czasami również caps/num/scroll lock, po dotknięciu danego "przycisku" świeci się jaśniej
    - wentylator pracuje
    - HDD nie rusza
    - matryca nic nie wyświetla / brak podświetlenia
    - brak jakichkolwiek dźwięków / pisków BIOS'u
    - rozpoznaje baterię i prawidłowo ją ładuje
    - podaje napięcie na porty USB
    - można wysunąć napęd optyczny
    - na baterii wyłącza się po kilkunastu sekundach, pod zasilaczem działa dowolnie długo
    - próbowałem podłączyć drugi monitor do laptopa lecz również nie było żadnej reakcji

Dodam, że laptop mam od 3 lat i nigdy nie był czyszczony w środku.
    Znalazłem na forum, że ktoś miał podobne objawy i wtedy okazało się, że doszło do odlutowania układu graficznego od płyty głównej. Czy istnieje takie prawdopodobieństwo, że mnie też się to przytrafiło?
    Czy ktoś miał podobny problem? Co poradzicie?
  • Poziom 15  
    Na początek wyjmij akumulator naokoło godzinę, potem zamontuj ponownie i włącz kompa.
  • Poziom 24  
    Niestety przy wysokiej temperaturze, w skrajnie niekorzystnych warunkach i wielkim pechu, jakiś słabszy lut, lub kilka mogły puścić. Tudzież, jakiś podzespół, grzejący się podczas normalnej pracy, na słońcu po prostu osiągnął temperaturę krytyczną. Jeśli z wyjęciem baterii nic nie wypali, to następny krok - poodłączaj i na nowo podłącz HDD, kości RAMu i spróbuj włączyć. Jeśli się nie uda, to tylko serwis, diagnostyka i reballing płyty głównej. Nawiasem mówiąc, temperatura skrajnie krytyczna dla dysku twardego to ponad 60 stopni Celsjusza. Na tym słońcu dysk pewnie bez trudu osiągnął więcej.
  • Poziom 2  
    Ok to zacznę od wyjęcia baterii na godzinę a później jak uda mi się rozkręcić laptopa (raz już próbowałem to napotkałem sie na problemy, nie jest to taka prosta sprawa. Jakby ktoś miał instrukcję to chętnie poczytam) to odłączę i podłącze dysk HDD i pamieć. A na tym słońcu to laptop spokojnie osiągnął temperaturę 60 stopni celcjusza :(

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Zrobiłem tak jak pisaliście, niestety nie pomogło :( cały czas jest to samo, chyba nie obejdzie sie bez serwisu :/