Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne liczniki energii elektrycznej - rewolucja energetyczna w Polsce?

djkomprez 10 Maj 2011 11:28 23306 31
  • Inteligentne liczniki energii elektrycznej - rewolucja energetyczna w Polsce?Według unijnej dyrektywy - u każdego z odbiorców energii do 2020 roku ma być zamontowane nowe urządzenie - licznik energii elektrycznej, jak informuje "Rzeczpospolita". Wymusza to na Polsce energetyczną rewolucję.

Nowoczesny licznik, który można zainstalować zarówno w firmie, jak i w mieszkaniu prywatnym, będzie kosztował przeciętnie około 450 zł. Czym się różni od starych urządzeń? Jest podobny do minikomputera, a dzięki innowacyjnej technologii umożliwi zdalny odczyt ilości zużywanego prądu. Pozwoli też na bardziej racjonalne wykorzystanie energii, np. automatyczne włączanie urządzeń wtedy, gdy jest tańsza taryfa.

System inteligentnych liczników ma też uchronić energetykę przed kradzieżami energii, a odbiorców przed nielegalnym poborem prądu na ich rachunek.

Koszty, które firmy energetyczne poniosą na instalację systemu, spowodują wzrost rachunków wystawianych odbiorcom. Aby ta podwyżka była jak najmniejsza, URE przygotowuje zachęty dla dystrybutorów energii.

• #2 10 Maj 2011 13:50
    daavid117
    Poziom 42  

Tak i teraz będą w czasie rzeczywistym wiedzieli czy jesteśmy w domu oraz co prawdopodobnie możemy robić...

• #3 10 Maj 2011 13:51
    marik_te
    Poziom 22  

A jak ma niby inny licznik uchronić przed kradzieżami? Chyba tylko będzie trudniejszy do złamania. Ale i tak pozostają inne metody. Więć chyba chodzi tylko o wyciągnięcie kasy na coś nowego.

• #4 10 Maj 2011 13:53
    sokoleokoo2
    Poziom 22  

Przecież w UK takowe są od wielu lat i wszyscy są zadowoleni bo są pewniejsze niż zwykłe. W dodatku powinny być zaopatrzone w możliwość Pre paidu jak w Anglii, ale u nas jak zwykle nie dość że my musimy za nie zapłacić to jeszcze elektrownie koszta wrzucą w rachunek (za instalację)
    Przecież wiadome jest że kiedyś i tak by weszły (cyfrowe) a oni do dziś montują analogi ... tak to tylko w Polsce.

• #5 10 Maj 2011 14:02
    markovip
    Poziom 34  

W Hiszpanii też od jakiegoś czasu takie są. I nikt nie marudzi...
    Potrzebna była mała modernizacja infrastruktury trakcyjnej, jednak teraz jest możliwość podłączenia modemu do gniazdka, i cieszyć się internetem 100Mbps... ;)

• #6 10 Maj 2011 14:03
    mczapski
    Poziom 38  

Może to i niezłe. Ale kiedy słyszę ten rejwach i uzasadnianie unijnymi dyrektywami robię się wściekły. I jak pomyślę o polskich realiach, czyli kumoterstwie i korupcji to natychmiast szukam kto uzyska korzyści. A jest jedna prawda, że takim czy innym licznikiem mierzoną energię należy opłacić.Jakoś zgrabnie pomija się taki fakt, że całkiem spore koszty to tzw dostawa, czyli stałe. Inaczej mówiąc korzyści dla odbiorcy pewno żadne.

• #7 10 Maj 2011 14:04
    xury
    Poziom 38  

Powstanie nowy rodzaj hakerów licznikowych.

• #8 10 Maj 2011 14:23
    Snikers
    Poziom 24  

marik_te napisał:
    A jak ma niby inny licznik uchronić przed kradzieżami? Chyba tylko będzie trudniejszy do złamania. Ale i tak pozostają inne metody. Więć chyba chodzi tylko o wyciągnięcie kasy na coś nowego.

Np. licznik z każdego mieszkania wprowadza do systemu informacje o zużyciu energii i licznik na pionie/domu/rozdzielni wprowadza swoje zużycie. Duża różnica w pomiarze "głównego" licznika i sumy "małych" liczników wzbudzi alarm systemu. Chyba, że kradniemy prąd od sąsiada, ale wtedy ZE ma zapłacone przez niego więc ich to pewnie nie obchodzi.

podobnie radzą sobie z kradzieżą wody. główny licznik dzielą na mieszkańców i dodają do czynszu.

• #9 10 Maj 2011 14:50
    encore
    Poziom 17  

Jak ktoś miał mostek w ścianie omijający licznik przed jego wymianą na nowy to i tak żadnej różnicy nie da sie wykryć w stosunku do tego co było na starym a jest na nowym liczniku. To taki swoisty offset mocy :).

Więcej trzeba myśleć a nie dać ponosić ogłupiającej euforii że wprowadzają super nowoczesne liczniki. Wniosek z tego taki że te liczniki wyłowią tylko nowych złodziei prądu. Starych to nie dotknie.

• #10 10 Maj 2011 15:48
    skaktus
    Poziom 37  

Mówili o tym w TV i w radiu - w USA sprawdzali - odpowiednio przystosowane grupy przestępcze - dzięki zdalnemu odczytowi zużycia energii - kiedy mieszkańcy są w domach. Kilka, kilkanaście dni, rozpracowanie i kradzież kiedy nikogo nie ma w domu i w okolicy. Jakież to proste !

Co do wymiany liczników na koszt odbiorcy prądu - nie sądzę aby inne kraje i firmy były tak pro społeczne że od ręki wymieniają kilkadziesiąt milionów liczników bo są tacy dobrzy. I nie ma tutaj względu czy to w UK czy w innym kraju,

• #11 10 Maj 2011 15:54
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Problem nie w liczniku tylko w skostniałych strukturach ZE. Żeby było śmieszniej u mnie ZE taki licznik zamontował jakieś 6 lat temu, teraz mam już drugi. Ale nic z tego nie wynika. Ciągle muszę sam go odczytywać, a rewolucja polega na tym, że odczyt mogę wysłać mailem :) Bo ZE nie ma infrastruktury do zdalnego odczytu. Żeby było jeszcze śmieszniej to pomimo, że sam wysyłam odczyty to na fakturze mam regularnie pozycję, gdzie mnie kasują za odczyt licznika. W ogóle to skandal bo i ZE i wodociągi pobierają opłatę za wystawienie rachunku. Ale to państwo w państwie, a obecne przepisy chronią tych monopolistów pod płaszczykiem, że niby obywatele kradną energię...

Dodano po 1 [minuty]:

BTW, ciekawe co w tym liczniku jest takiego inteligentnego? Chociaż oglądając TV można istotnie dość do wniosku, że przy niektórych ludziach to nawet licznik energii jest inteligentny...

• #12 10 Maj 2011 18:42
    Xaveri
    Poziom 17  

Ciekawe jak zorganizują taki odczyt. Jakiś obszar trzeba podzielić na sektory i zbierać dane symultanicznie w tych sektorach a potem przesysać zbiorcze raporty do bazy. Jakby mieli odczytywać po jednym liczniku to by się w życiu nie wyrobili.

• #13 10 Maj 2011 20:21
    JACEKWALKMAN
    Poziom 1  

Elektroniczne liczniki zaczęto montować w USA od kilku lat ja dostałem cos takiego w prezencie od EDISON rok temu i powiem wam ze jestem trochę zdenerwowany,
    stary licznik posiadał poziome dysk czym szybciej sie ten dysk poruszał tym wiecęj prądu pobierałem.
    Nowy jest w 100% elektroniczny i chwilowego poboru nie pokazuje niestety.

• #14 10 Maj 2011 20:35
    MisiekD
    Poziom 14  

hm - mi ostatnio wymieniali licznik od 3-fazówki i tam zamiast tarczki z kreską jest led, który niejako symuluje taką tarczke, tzn. pełen "obrót" to jedno mignięcie - nie masz czegoś takiego?

• #15 10 Maj 2011 20:37
    badworm
    Poziom 18  

skaktus napisał:
    Co do wymiany liczników na koszt odbiorcy prądu - nie sądzę aby inne kraje i firmy były tak pro społeczne że od ręki wymieniają kilkadziesiąt milionów liczników bo są tacy dobrzy. I nie ma tutaj względu czy to w UK czy w innym kraju,

Nikt nie będzie wymieniał liczników bo ktoś ma taki kaprys. Po prostu sukcesywnie jak będzie się kończyć legalizacja licznikom indukcyjnym to na ich miejsce wejdą liczniki elektroniczne. Jedną z ich zalet jest rejestracja tzw. profilu mocy - można przeanalizować zużycie energii w skali miesiąca z dokładnością do 15 minut i na bazie tego np. podjąć decyzję o zmianie taryfy bądź wyłapać jakieś nieprawidłowości. Liczniki przedpłacone, o które tutaj ktoś pytał, są w Polsce montowane od co najmniej kilku lat (produkuje je np. Apator) ale oczywiście tylko tym, którzy chcą lub którzy podpadną ZE.

• #16 10 Maj 2011 21:38
    Dekstrometorfan
    Poziom 10  

@tmf: Ja mam licznik elektroniczny (jak chyba wszyscy na ulicy) i na prawdę nie pamiętam kiedy był inkasent, liczniki zczytują zdalnie.

• #17 10 Maj 2011 21:50
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Sobie lepiej sprawdź czy nie masz rachunku prognozowanego na np. 2 lata. Zczytują w okresach rocznych, dwuletnich i masz potem wyrównania. Też naiwnie myślałem, że zczytują automatycznie, aż się okazało, że jednak nie. Swoją droga te liczniki oprócz możliwości odczytu przez sieć mają także możliwość odczytu po IR, a czasami radiowo, podobnie jak liczniki wody. Wtedy inkasent po prostu przechodzi ulicą a odczyty się robią same.

• #18 10 Maj 2011 22:16
    kult5
    Poziom 21  

encore napisał:
    Jak ktoś miał mostek w ścianie omijający licznik przed jego wymianą na nowy to i tak żadnej różnicy nie da sie wykryć w stosunku do tego co było na starym a jest na nowym liczniku. To taki swoisty offset mocy :).

Więcej trzeba myśleć a nie dać ponosić ogłupiającej euforii że wprowadzają super nowoczesne liczniki. Wniosek z tego taki że te liczniki wyłowią tylko nowych złodziei prądu. Starych to nie dotknie.

W każdym momencie będą mogli zbilansować sobie moc, co pozwoli im na określenie w jakich godzinach odbywa się kradzież.
    Przy małych ilościach nie opłaca im się interweniować bo i tak płacą za to sąsiedzi. Przy większych znalezienie sprawcy to nie będzie większy problem.

• #19 10 Maj 2011 22:17
    romanhoks
    Poziom 15  

Ja z tego co sie widze w skrzynce to mam napewno elektroniczny w Norwegi.Moge wejsc na strone mojego sprzedawcy energi a jest ich chyba ze 20 i sprawdzic ile zuzylem pradu.Nikt mi nie przychodzi spisywac i nikt tez nie chodzi spisywac.Po prostu sam wysyla co pare dni stan kilowatow.Co do przewodow przed licznikiem to az rece swedza aby cos pogrzebac na lewo bo wszystko na wierzchu przed licznikiem.Po co jak na 2 mc w zimie pracuje 2 dni a latem na 2 mc 1 dzien zeby zaplacic rachunek.

• #20 11 Maj 2011 07:26
    Becel
    Poziom 15  

I właśnie to jest to, po co kraść jak cie stać i nie pochłania to pół wypłaty jak to czasem bywa w Posce

• #21 11 Maj 2011 07:34
    mczapski
    Poziom 38  

I w ramach obecnej dyskusji doszliśmy z grubsza zgodnie do wniosku, że modyfikacje są potrzebne dystrybutorom energii a nie odbiorcom, że skutki nie są szybkie i oczywiste i że głównym beneficjentem będzie dostawca liczników. Inaczej mówiąc nie ma potrzeby euforii a przeciętnemu odbiorcy tylko wzrosną koszty. Ponadto możemy się dowiedzieć, że w naszych warunkach pojawi sie dodatkowy stały składnik opłat, czyli kontroler zużycia. Jako, że spece od zarządzania powołają nową spółkę od odczytów.

• #22 09 Lis 2012 18:41
    greenhorn
    Poziom 2  

"Inteligentny" to by był gdyby działał w obie strony i automatycznie sprawdzał / poprawiał parametry prądu produkowanego w domu
    Taki licznik + inteligentne prawo to by była rewolucja

• #23 09 Lis 2012 20:58
    romanhoks
    Poziom 15  

Niestety w Polsce dostawca jest jeden.Jest tak jak jest bo ma monopol i robi co chce.W momencie gdy bedzie mozliwosc wybrania dostawcy wedlug cen i bedzie ich 20 lub wiecej to sie zmieni.Konkurencja.Tylko kiedy?Przy tych dziwnych i chorych przepisach napewno najblizszym czasie nie.Po ostatniej suszy w Norwegi dostawca zaproponowwal nam ze doplace ok 20 zl tj 40 Nok do rachunku i w 2 latach mam zamrozona cene bez wzgledu na to jak podskoczy 1 KW.W Polsce musieli byscie placic ok 5 zl.Tylko jeszcze jest jeden problem :D Nie wolno wam samemu nic robic przy elektryce w domu.To znaczy ze nawet gniazdka dodatkowego nie wolno wam zainstalowac na scianie .Ma byc firma i rachunek.Jak zrobicie a niedaj sie zapali i bedzie zgloszone przez straz lub was prywatnie szkoda to zero kasy.To samo woda i kanaliza.W blokach mieszkalnych to katastrofa.Prawidlowo to nawet kranu do wody nie wymienisz sam.Wszystkie rachunki do 5 lat potem nie pytaja.

• #24 09 Kwi 2013 19:03
    640494
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 09 Kwi 2013 23:16
    markovip
    Poziom 34  

amd23 napisał:
    daavid117 napisał:
    Tak i teraz będą w czasie rzeczywistym wiedzieli czy jesteśmy w domu oraz co prawdopodobnie możemy robić...

W jaki sposób jest ta informacja będzie przekazywana "zdalnie" do Zakładu Energetycznego?

Mieszkam w budownictwie gdzie nie ma dostępu do internetu ani radiowego ani po kablu.
    Niby jak GSM-em ?

Zdaje mi się, że tymi samymi kablami co Ci prąd dadzą...

Wracając do tematu monopolu. W Hiszpanii jest wolny rynek firm sprzedających elektryczność, na terenie Walencji gdzie gdzie wcześniej miała monopol Iberdrola, teraz kompetencja jest 10-20% tańsza.

Pozrawiam

• #26 10 Kwi 2013 09:33
    640494
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 10 Kwi 2013 14:21
    markovip
    Poziom 34  

Na takiej zasadzie działa przecież bezpiecznik różnicowy, z tym, że gdy wykryję dekompensację odcina prąd. Więc chyba coś nie tak z tym.

• #28 10 Kwi 2013 21:51
    640494
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 10 Kwi 2013 22:48
    markovip
    Poziom 34  

Nie ma sposobu aby dowiedzieć się, czy ktoś kradnie przed licznikiem. Można mierzyć w rozdzielni i porównywać, jest z tym dużo zachodu, a tracić i tak tracą na trakcji i transformatorach, więc łatwiej karać tam gdzie łatwo wykryć i udowodnić...

• #30 11 Kwi 2013 08:29
    kult5
    Poziom 21  

Jeśli chcieli by przesyłać informacje sieciami to na każdym transformatorze musiało by zostać założone sprzęgło do przenoszenia informacji. Więc prawdopodobnie zdecydują się na GSM.
    Co do kradzieży przed licznikiem to przy ciągłym monitoringu liczników zakład energetyczny zbilansuje sobie liczniki główne z odbiorczymi i wyłapie różnice w mocach chwilowych, później pozostanie jedynie określenie w jakich godzinach występuje kradzież prądu i przyjazd na miejsce w godzinach kradzieży.
    Druga sprawa nie jestem pewien czy kradzież prądu nie jest rozliczana jako straty w sieciach i prawdopodobnie za "cwaniaczka" płacą jego sąsiedzi wyższymi rachunkami.

Co do możliwości podglądu obciążenia w domach zakład energetyczny będzie tym zainteresowany jak zeszłorocznym śniegiem. Jak ktoś będzie chciał zdobyć takie informacje to zakręci sie wokół Twojego domu i będzie wiedział kiedy świecimy światło, kiedy wychodzimy i wracamy do domu. Wystarczy zaprogramować czasowo pralkę na pewną godzinę i już "licznik" zostanie wprowadzony w błąd o naszej rzekomej obecności.

Szukaj w 5mln produktów