Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser Flash-naprawa-kilka pytań...

RAV_AUDIO 10 Maj 2011 12:49 1125 3
  • #1 10 Maj 2011 12:49
    RAV_AUDIO
    Poziom 21  

Witam serdecznie!

Panowie posiadam laser Flash (nie znam modelu ale jest naprawdę wieli ok 45cm x 25cm x 20cm i waży z 7-8kg). Dioda w nim zastosowana jest koloru czerwonego o mocy 80mW (właściwie jest to działo laserowe czyli Driver i dioda zamknięte w aluminiowej obudowie).
    Laser działa, napięcia jakie zmierzyłem to 5.07V na wyjściu układu zasilacza ze stabilizatorem. Udało mi się rozebrać działo laserowe i wyjąc driver-napięcie na wyjściu drivera to 2.40V prądu stałego.

Dioda świeci nieznacznie (rzekłbym, że nie świeci tylko się żarzy), podwyższając napięcia w zakresie od 3V do 9V żadnej reakcji oprócz tego że poniżej 3 V przestaje kompletnie cokolwiek świecić. Po wymontowaniu diody i podłączenia jej bezpośrednio pod zasilacz również zachowuje się identycznie.

Laser jest wypracowany co widać po stanie luster a także tych "odbojników" od silników krokowych które są aż lekko przytopione.

I teraz mam do Państwa pytania...

*W przypadku wymiany diody laserowej (bo wnioskuję że to jest powodem złej pracy lasera) powinienem wymienić ją na 80mW czerwoną ale...

-Jeśli chce dać np 50mW czerwoną lub 120mW czerwoną, to co wtedy?
    -Czy jeśli pisze że nominalne napięcie pracy diody laserowej to 3 V, czy wówczas wystarczy moje 2.41V z wyjścia drivera aby ją pobudzić i uzyskać satysfakcjonującą jakość wiązki?
    -A gdybym chciał zamontować tam diodę w kolorze zielonym o mocach 50,80, 120mW - co wtedy? Czy Driver musi być mocniejszy??
    -Kupując samą diodę nie uzyskam efektu ponieważ nie ma tam optyki czyli koolimatora tak? więc wypadałoby wymienić zużyte działo laserowe na nowe z optyką??

Laser ma soft start, układ stabilizujący i ten stary driver - czy podłączając jakąkolwiek diodę laserową w miejsce starej diody 80mw jest obawa przed uszkodzeniem jej?

Panowie za każdą odpowiedź serdecznie dziękuję!!!

0 3
  • #2 11 Maj 2011 17:05
    Carll
    Poziom 15  

Witam ! Wstaw jakieś fotki wnętrza to co mierzyłeś to spadek napięcia na diodzie a dioda jest zasilana PRĄDOWO
    Jeśli będziesz chciał wstawić nową diodę to musisz ustawić jej prąd pracy jeśli nie jest sztywno ustawiony ale najpierw zrób fotki wnętrza będzie łatwiej powiedzieć...

0
  • #3 08 Sie 2011 14:08
    crossfader18
    Poziom 11  

Witaj!

Na początek chciał bym Ci powiedzieć ze osobiście nie polecał bym dawania na wejście diody 9V to już jest 3x za dużo optymalna praca to 3.3V to 4.2V.
    Zmierz jeszcze jakie natężenie panuje w obwodzie, diody laserowe potrzebują ja na swoja wielkość ogromnego natężenia. Ja w swoim skanerze samoróbce mam diodę 50mW zasilam ją 3.7V przy wydajności 980mA dał bym więcej ale nie mam zasilacza o większym natężeniu. Jest jeszcze jedna możliwość przeciętna dioda ma żywotność 100.000h po tym czasie a może troszkę wcześniej po prostu wypala się.

Daj jakieś makro foty i zwykłe całego modułu to może coś więcej pomogę.

Myślę że mój mail chodź troszkę pomógł Ci :D

0
  • #4 08 Sie 2011 14:24
    Carll
    Poziom 15  

Napięcie nie jest istotne ! Dioda laserowa może pracować nawet i przy 25V bo i tak zależnie od wykorzystanych materiałów do budowy złącza dioda w pasmie 600-930nm będzie miała spadek ok 1.9V-2.3V istotnym parametrem jest PRĄD bo lasery są zasilane prądowo ...

Cytat:
    Jest jeszcze jedna możliwość przeciętna dioda ma żywotność 100.000h po tym czasie a może troszkę wcześniej po prostu wypala się.

taaa chyba o LEDa ci chodziło a nie o laser....

0
  Szukaj w 5mln produktów