Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[CB radio] - podłączenie do komputera

10 Maj 2011 16:09 4388 5
 • Poziom 16  
  Witam kolegów. ;)

  Od razu piszę, że elektronik ze mnie taki co potrafi diodę do zasilania odpowiednio spolaryzować, a stanęło przede mną nieco ambitniejsze zadanie.
  Otóż mam napisać program (z tym problemu nie będzie żadnego), który odtworzy komunikat za pomocą podłączonego CB Radia. Moja idea jest następująca: rozkręcam słuchawkę od CB, z przyciskiem do mówienia problemu nie będzie bo te dwa kabelki od niego puszczę przez jakiś przekaźnik wysterowany sygnałem +5V DC z LPT, ale problemem dla mnie jest jak połączyć wyjście karty dźwiękowej z wejściem mikrofonowym w tej słuchawce, aby móc coś nadać? Domyślam się, że proste podłączenie przewodu do przewodu może coś zepsuć, a w najlepszym wypadku po prostu nie działać.
  Mogę liczyć na waszą pomoc?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 28  
  Spróbowałbym podłączyć wyjście z karty dźwiękowej, oczywiście najpierw ustawić jego poziom w komputerze minimalny, później w miarę potrzeby zwiększać, za przedwzmacniaczem mikrofonowym, czyli odpinasz mikrofon i jego przedwzmacniacz, a sygnal podajesz tam gdzie pierwotnie było wyjście przedwzmacniacza.. Dla bezpieczeństwa możesz to zrobić np. poprzez dzielnik napięcia, ale myślę, że przy obniżeniu poziomy wyjścia w karcie dźwiękowej będzie to zbędne.
  Jeśli sterowniki karty na to pozwalają, możesz spróbować wykorzystać wyjście liniowe w karcie.
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Podłączenie samego mikrofonu jest proste.
  [CB radio] - podłączenie do komputera

  LIN-OUT - wyjście liniowe komputera,
  GND-LIN - masa wyjścia liniowego komputera,
  Mic-CB - wejście mikrofonu CB,
  GND-CB - masa mikrofonu CB.

  Podłączenie do wejścia liniowego musi być zrobione kablem ekranowanym. Kabelki od mikrofonu odlutowujesz i lutujesz do końcówek potencjometru.
  Potencjometrem regulujesz poziom modulacji odtwarzając komunikat. Suwak "Master" miksera systemowego ustawiasz na maksa i potencjometrem regulujesz tak aby modulacja była dostatecznie głośna ale nie charcząca. Zawsze zaczynasz regulację od położenia suwaka na masie (brak modulacji na CB) i stopniowo zwiększasz głośność modulacji kontrolując na innym CB.
  Pozostaje jeszcze sprawa przełącznika O/N (przycisku PTT) w większości mikrofonów CB przełącznik PTT oprócz włączenia nadawania rozłącza głośnik. Musisz zastosować przekaźnik z odpowiednim pakietem sprężyn z zestykami przełączającymi (min 2 pakiety) i zrobić układ pod schemat konkretnego mikrofonu do danego radiotelefonu CB. Napisz jaki radiotelefon chcesz wykorzystać, to wymyśli się przełączanie przekaźnikiem.
 • Poziom 16  
  Dzięki DRIVER jesteś wielki! :) Pod koniec tego tygodnia zabieram się za kupno CB z anteną, rozkręcę słuchawkę i zobaczę jak to jest tam podłączone. Gdybym miał jakiś problem oczywiście zawołam o pomoc.

  PS. zastosuje taki przekaźnik, aby w stanie "spoczynku" włączał głośnik, a po podaniu napięcia na cewkę włączył mikrofon.
  PSS. Zastosowane potencjometru 1K rozumiem, ma zmniejszać amplitudę sygnału w przypadku wysokiego poziomu podanego przy pozycji max Master w systemie, a ten elektrolit 1uF?
 • Poziom 38  
  Potencjometr obniża napięcie m.cz. z wyjścia liniowego do poziomu jaki daje mikrofon. Jeśli ustawisz odpowiednio potencjometr, to regulując suwakiem "Master" ręcznie lub programowo, nigdy nie przesterujesz wejścia mikrofonowego. Potencjometr jest 1kΩ ponieważ taką opornośią powinno być obciążone wyjście linowe. W CB często stosuje się mikrofony elektretowe, które są zasilane z wejścia mikrofonowego, a kondensator zabezpiecza wejście liniowe przed przedostawaniem się na nie prądu stałego.
 • Poziom 16  
  Układ polecony przez Driver'a działa! Dzięki za pomoc i zamykam.