Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Groty do lutownic firmy KAMYK- ocena użytkowników

10 Maj 2011 22:12 3921 9
  • Poziom 37  
    Z uwagi na długi czas oczekiwania na oryginalne groty do WELLERA, sytuacja mnie zmusiła do zakupu w/w firmie grotów do lutownicy Weller i Solomon- końcówka w kształcie igły Φ0,5mm ( groty Nr.1 Weller i Solomon)

W związku z tym chciałbym posłuchać opinii użytkowników w/w wyrobów ( jeżeli tacy są) - n/t jakości oraz przydatności w pracach naprawczych urządzeń z podzespołami SMD.

Wolałbym, żeby były to opinie czysto praktyczne, a nie teoria.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 37  
    No cóż- nie ma chętnych do "ciągnięcia" tematu, to sam odpowiem- może będzie to przestroga dla kupujących w tej firmie.

Temat założyłem celowo- bo zakupiłem te groty- i okazało się wielkie g.ó.w.n.o.

Groty są "zimne"- czyli po przyłożeniu do pada ( punktu lutowniczego) całe ciepło jest zabierane z grota przez punkt lutowniczy, a tym samym grot "klei".

Nawet nastawiona bardzo duża temperatura ( 425°C) nie pomaga.

Więc przyjrzałem się bliżej samej konstrukcji grota- grot jest wykonany z mosiądzu, czy też brązu !

A mosiądz ma wielokrotnie mniejszą przewodność cieplną od miedzi- i po prostu nie "nadąża" z temperaturą.

Wysłałem zaraz po zakupie mejla do producenta z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie- jak na razie bez odpowiedzi. Czyli po prostu temat olał.

Oryginalny grot Wellera czy też Solomona nawet na długości prawie dwukrotnie większej od tych KAMYKA lutuje nawet punkty masy o dosyć znacznej powierzchni, i przy temperaturze 320°C.

Ku przestrodze lutujących;
    firma KAMYK produkuje GROTY BUBLE !

Całe szczęście, że zakupiłem tylko 2 szt.na próbę- a i tak 50,-pln poszło w błoto !
    Dobrze że tylko tyle, bo miałem zamiar zakupić więcej.
  • Poziom 16  
    Kupiłem kiedyś grot "mini-fala" do Aoyue i też kleił się do wszystkiego. Dopiero jak zmienilem stację na Xytronic 80W to grot całkiem dobrze się sprawuje... prawdopodobnie poprzednia stacja była za słaba. Dziwna jest tylko jego konstrukcja bo sama końcówka grota (jakiś 1 cm) jest wkręcana na gwint w resztę grota co nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 37  
    Groty zakupione przeze mnie powinny służyć w standardowej stacji Solomon (48W) i Weller (50W).

Bo nie jest sztuką zmienić sprzęt, ale dopasować do niego osprzęt.

Ja groty mini fala wykonałem sam we własnym zakresie, wykorzystując groty już zużyte, czyli nie nadające się do normalnej eksploatacji.

Wyfrezowałem "łezkę" odpowiednim frezem kształtowym, zdjąłem warstwę żelaza z końcówki i tak przygotowaną powierzchnię dałem do galwanizera do pokrycia stopu niklu z czymś tam... nie wiem z czym, bo zdałem się na wiedzę i doświadczenie tego człowieka.
    I groty te użytkuję od ponad 2 lat bez żadnych problemów, i to wcale nie sporadycznie.
    Jest to o tyle wygodne, że mam wykonane kilka sztuk o różnych średnicach- czyli "na każdą okoliczność". Od 1,5mm aż do 5mm.

robik2 napisał:
    (...) Dziwna jest tylko jego konstrukcja bo sama końcówka grota (jakiś 1 cm) jest wkręcana na gwint w resztę grota co nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem.

I na dodatek, ta końcówka jest z jakiegoś srebrzystego materiału- myślałem że to srebro, ale nie.

Samo wkręcanie końcówki nie jest głupim patentem. Ale niestety musi to być wykonane zgodnie z zasadą i prawami fizyki.
  • Poziom 28  
    Kupiłem cały zestaw do denona.

Na plus to że nie puchną, oryginalne wypełnione miedzią puchły w tej długiej części która z tyka się z grzałką.

Na minus, cyna nie klei się do końcówki grotu, przez to mocno jest ograniczone przekazywanie ciepła. W zasadzie nie da się z nich korzystać :/

Dla mnie bubel bardzo żałuje że je kupiłem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Postarajcie się skontaktować ze sprzedawcą.
    Nie chodzi o jego piętnowanie - ale może coś zmienili / spaprali i nawet z tego mogą nie zdawać sobie sprawy.
    Zadzwońcie powiedzcie o problemach - zobaczymy jaka będzie reakcja.
    Nie sądzę aby nie zareagowali.
  • Poziom 37  
    Jestem daleki od piętnowania bez uzasadnienia.

Za nim wystawiłem swoją opinię w drugim poście, wysłałem mejla do producenta, celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Na odpowiedź czekałem tydzień czasu- żadnego odzewu, producent najwyraźniej olał moje informacje i spostrzeżenia.

To dopiero wtedy napisałem post z moją opinią o produkcie.

kazik70 napisał:
    Kupiłem cały zestaw do denona.
    Na plus to że nie puchną, oryginalne wypełnione miedzią puchły w tej długiej części która z tyka się z grzałką.
    (...)

Tu się z tobą nie zgodzę co do "puchnięcia" miedzi w oryginalnych grotach.

Jedną ze stacji, które posiadam jest ST115, z rączką SX80.
    Mam ją już kilka ładnych lat, i groty, które zakupiłem razem ze stacją, nie mają prawie śladów zużycia.

A odsysam naprawdę dużo- były takie miesiące, że "urobek" wynosił nawet 1kg.

A powodem puchnięcia grotów jest albo uszkodzone żelazo, albo też niestarannie położone- innej możliwości nie ma.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Odżałuj kilka pln i po prostu do nich zadzwoń.
    Jak znajdę czas w tygodniu, to sam z nimi porozmawiam.
    Miałem w planach kupić kilka grotów.
    F-ma jest mało znana, więc złe opinnie na tak dużym forum mogą im zaszkodzić.
    Dlatego jak dla mnie powinni zareagować.
    Chyba, że zwijają "interes" ( ale ostatnio powiększyli asortymenta więc raczej to nie to).
  • Poziom 28  
    serwis napisał:
    Tu się z tobą nie zgodzę co do "puchnięcia" miedzi w oryginalnych grotach.

A z czym tu się nie zgadzać, ja stwierdzam fakt występujący w denonie, mogę dać zdjęcia.
    Dennon to jednak nie to samo co pace :wink:

Pomijając jakość użytych materiałów, to same nasze urządzenia różnią się mocą i zakresem temperatur.
    U mnie jest 100W i 500 stopni, a u Ciebie 48W i 454 stopnie.

Groty "puchną" przy maksymalnych nastawach temperatury, które niestety czasami jestem zmuszony stosować. Robię dużo mocnych rzeczy.

Pan "Kamyk" twierdzi że problem jest powszechny, dlatego celowo nie używa miedzi. I uważam że w przypadku tej konkretnej stacji jest to plus.
    W moim przypadku tak jak pisałem wcześniej, problemem jest nieklejąca się cyna do końcówki grotu.

Swoje groty, kupiłem jakieś 1,5/2 lata temu, jestem ciekaw czy przez ten czas Pan rzemieśnik coś z tym zrobił.
  • Poziom 14  
    Mogę tylko potwierdzić, że groty od firmy "Kamyk" to jeden wielki bubel. Zakupiłem u nich dwa groty do mojej Ersy. Wyglądały ładnie ale co z tego jak nie dało się nimi lutować nawet na najwyższych nastawach temperatury. Nie zastanawiałem się długo i wziąłem pilnik w rękę. Okazało się, że grot jest wykonany z mosiądzu a cudowna nierozpuszczalna końcówka to kawałek zwykłego żelaza. Ogólnie nie polecam.

Pozdrawiam
    otp2