Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopiowanie w Excelu z warunkiem

11 Maj 2011 10:33 1905 3
  • Poziom 2  
    Witam, proszę o pomoc w następującej sprawie: mam dwa arkusze w każdym jest tabela z dwoma kolumnami. W arkuszu 1 kolumna A=wartość, kolumna B=opis. W arkuszu 2 kolumna A=wartość(takie same jak w arkuszu 1 ale w przypadkowej kolejności), kolumna B=puste komórki. Chodzi o to aby do kolumny B arkusza 2 (w puste komórki) została skopiowana wartość (opis) z kolumny B arkusza 1 pod warunkiem zgodności komórek w kolumnach A arkuszy 1 i 2. Przepraszam, że może niefachowo opisuję ale to moje pierwsze kroki z Excelem a muszę takie porównania i kopiowania robić często. Nie wiem czy sprawę załatwi formuła czy makro?

Maksio
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    wykorzystaj formułę wyszukaj.pionowo()

w komórce B2 w drugim arkuszu wpisz:

Kod: excel
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    (Oczywiście Arkusz1 w formule to nazwa pierwszego arkusza.)

Daj enter a potem przeciągnij formułę w dół i już.

Ewentualnie możesz wpisać warunej jeżeli gdy nie będzie danej z kolumny A drugiego arkusza w arkuszy pierwszym:

Kod: excel
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję wszystko działa idealnie, ale mam pytanie dlaczego formuła nie działa gdy dane w kolumnie A w skoroszycie 2 są skopiowane z innego zeszytu jako "wartości"? Aby zadziałało musiałem każdą komórkę kolumny A edytować (F2 i Enter lub cokolwiek zmienić w jej nazwie), wszystkie wartości miały format tekstowy.
  • Poziom 40  
    Nie do końca wiem co jest gdzie. Najlepiej jak byś zamieścił przykład w załączniku (jeżeli masz excel2007 to spakuj zipem) z błędnymi danymi (niepoprawionymi) - parę danych nie wszystkie.

Porównywane wartości w kolumnach A muszą być takie same tzn jeżeli w A2 arkusza1 jest tekst to i w A2 arkusza2 musi być tekst, a jeżeli tu liczba to i tu liczba. Zaznaczam że spacja to też znak który może wpływać na porównywanie ciągów.

Jeżeli za każdym kopiowaniem musisz ingerować w dane popraw jeden raz dane ze źródła (arkusza1 ). Dodaj ' (apostrof) przed danymi wtedy "staną" się tekstem i nie będziesz musiał poprawiać kopiowanych danych. Lub w odwrotnym przypadku przemnóż dane z arkusza1 przez 1 i zapisz.