Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grafenowy modulator optyczny o potencjale pracy 500 GHz

exti 11 Maj 2011 15:38 2366 6
  • Grafenowy modulator optyczny o potencjale pracy 500 GHz
    Naukowcy z University of California w Berkeley zaprezentowali technologię opartą na grafenie, która jest w stanie znacznie przyspieszyć przesyłanie danych przez łącza optyczne. Eksperymentalne urządzenie wykorzystuje warstwę krystalicznego węgla grubości jednego atomu, która przełącza światło o wiele szybciej niż obecnie istniejące modulatory. Zespół, którym kieruje profesor Xiang Zhang, sądzi, że za pomocą tej technologii można osiągnąć granicę 500 GHz, czyli 500 razy więcej, niż obecnie. Jak na razie naukowcom udało się osiągnąć jedynie 1 GHz.

Mniejsza wielkość urządzenia, wynosząca 25 mikronów, dodatkowo pozwoli na stosowanie cieńszych kabli, co przyczyni się do obniżenia pojemności i co za tym idzie - dalszego wzrostu prędkości. Twórcy twierdzą, że jeśli ta technologia się rozwinie, pozwoli na ściągnięcie całego filmu 3D w HD w ciągu kilku sekund.

Jako ciekawostka - według tego, co mówi Ming Liu, naukowiec z laboratorium Zhanga, grafit znajdujący się w ołówku mógłby wystarczyć na wyprodukowanie miliarda modulatorów optycznych.

Źródło:
    http://www.electronista.com/articles/11/05/10/researchers.show.ultra.fast.graphene.modulators/

• #2 11 Maj 2011 18:02
    CMS
    Administator HydePark

Cytat:
    Twórcy twierdzą, że jeśli ta technologia się rozwinie, pozwoli na ściągnięcie całego filmu 3D w HD w ciągu kilku sekund.

Ciekawe jaki nośnik przyjmie taka ilość danych w tak krótkim czasie...
    No i co to znaczy "cały film 3D HD" ? Bo ostatnio widziałem na torrentach "Avatara", który "ważył" 140GB (sto czterdzieści) :)

Pozdrawiam.
    CMS

• #3 11 Maj 2011 19:31
    MATEUSCH007
    Poziom 12  

140GB film, dziękuje.. 1 taki film, kawałek innego i mój 250GB dysk zapełniony:D albo ja jestem tak zacofany albo ta elektronika tak pognała do przodu, ja już kurna nie wiem:D pozdrawiam

• #4 11 Maj 2011 21:22
    CMS
    Administator HydePark

Zupełnie odbiegając od tematu, powiem, że oglądałem wersję 22GB i nie widzę jakoś różnicy w porównaniu z podobnej długości filmem w tej samej rozdzielczości "ważącym" 8GB a nawet mniej. Podejrzewam że to kwestia kompresji (zapewne bezstratnej) ale to nie moja działka i się na tym nie znam.

Wracając do tematu, tak sobie myślę, że odpowiednio skonfigurowana macierz, oparta na dyskach SSD dała by radę :D
    Rodzi się jednak pytanie, czy takie prędkości, są dzisiaj potrzebne ?

Pozdrawiam.
    CMS

• #5 11 Maj 2011 21:44
    Smokey68
    Poziom 12  

zapewne mogłyby być wykorzystane w przypadku synchronizacji siatki serwerów (np poczty googla) albo sporych sieci, gdzie dostęp do takiejj xxx gigabitowej magistrali ma tyle hostów, by pracując z maksymalną dla nich wydajnością nie zapchać magistrali.

• #6 11 Maj 2011 21:49
    guuciek
    Poziom 14  

Przeciętmu Kowalskiemu za pewne nie , ale jeśli weźmiemy pod uwagę wojsko, instytucje naukowe ( na przykład LHC gdzie w czasie ułamków sekundy należy odczytać i wysłać gigantyczne ilości danych ) i innych instytucjach o gigantycznym budżecie wydaje się to być przydatne.

Z innej strony patrząc to nic nie stoi na przeszkodzie aby takie układy zastosować w twoim blaszaku (PC) , zamiast połączeń miedzianych ,
    co za pewne też pozwoliło by na stworzenie tanich i bardzo wydajnych magistrali danych.

Kolejny przykład to serwerownie , łącza międzykontynentalne ( zatopione na dnie oceanu światłowody ) przy niewielkiej zmianie nadajników i odbiorników można na tym samym "kablu" zwiększyć wydajność tych połączeń . A jeśli chodzi o WWW czyli połączenie milionów komputerów to takie łącze wcale nie jest bez sensu .

Podsumowując nie wszystkie super technologie muszą od razu być używane w mikrofalówce każdego kowalskiego :D

• #7 11 Maj 2011 23:05
    REVISOR
    Poziom 25  

To tylko przyszłość za 10 może 20lat, wtedy przeciętny zjadacz chleba będzie miał komputer z procesorem 10GHz 32 rdzenie i dyskiem 500TB, ważne jest to że technologie dalej się rozwijają i nie ma jak na razie fizycznych granic w polepszaniu tego co aktualnie mamy bo co jakiś czas ktos odkrywa coś nowego, choć dawno temu myślano że już więcej w elektronice tych gigaherców i nanometrów już się nie wyciśnie.