Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATA + SATA (Dwa systemy operacyjne)

11 Maj 2011 17:54 2266 17
  • Poziom 8  
    Witam.

Zacznę od spec'u:
    Windows 7 x64
    ATI Sapphire Radeon HD 5770
    Gigabyte GA H55M-S2H
    Intel Core i3 540 (3.700GHz)
    AM Bios v6.00PG
    Dysk na SATA II

Mój problem wiąże się z tym, iż chciałem podłączyć swój drugi dysk z Windows XP HE, z dyskiem ATA pod komputer z powyższym setem. Niestety, nie wiem dlaczego, system z drugiego dysku nie chce się załączyć.
    Za pierwszym razem podłączyłem oba dyski, i drugi (ATA) ustawiłem na Slave'a. Wykrywało go (widoczne partycje w Moim komputerze). Gdy ustawiłem w boot menu na dysk ATA, komputer się zresetował i uruchomił Win7 z pierwszego dysku.
    Za drugim razem podłączyłem samą ATę - komputer się bez przerwy resetował.
    Za trzecim ustawiłem ATę na master'a (przy podłączonym SATA II), i uruchamiał się win7.

Moje pytanie brzmi, czy jest możliwość doprowadzenia tego do takiego porządku, bym mógł przy starcie komputera wybierać, który system chcę mieć włączony, bo na tym mi zależy. Konieczne jest to, by każdy system był na osobnym dysku. Chciałbym uniknąć kupowania przelotki ATA-SATA II, lecz jeśli to będzie konieczne, to tak zrobię.

Z góry dziękuje za odpowiedzi,
    Damian.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tak, jest:
    - Dwa dyski podpięte i wspólny loader.
    - Dyski przemiennie włączane i wyłączane i dwie odrębne instalacje.
    W obu wypadkach obecna instalacja XP na dysku wymaga co najmniej naprawy (zmiany sprzętowe).

Reszta zaś to już zwykłe priorytety bootowania ustawione w BIOS-ie.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Chciałbym się spytać, czy mógłby mi Pan szerzej opisać te punkty?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nonitrex napisał:

Jak ten dysk pochodzi z innego komputera to dobrze by było sprawdzić czy uruchamia się chociaż tryb awaryjny. (F5/F8)

Można próbować naprawić XP (instalacja w miejscu) a jak nie pomoże to grzebać w rejestrze (ponowna instalacja może być lepszym i szybszym rozwiązaniem)
  • Poziom 8  
    [quote="WojtasJD"]
    Nonitrex napisał:

Jak ten dysk pochodzi z innego komputera to dobrze by było sprawdzić czy uruchamia się chociaż tryb awaryjny. (F5/F8)

Chciałbym sprostować. Po zainstalowaniu sterowników od płyty głównej, teraz resetuje się raz i włącza Win 7. Nawet jeśli mam ATę na masterze. Próbowałem tryb normalny, awaryjny i pochodne, niestety nie załączał się XP.

Gdy miałem ten dysk (ATA) podłączony pod starszego kompa ~2002 rocznik, to działał bez zarzutu. W końcu na tamtym komputerze instalowałem ten system.
    Sądzę że problem tkwi na linii dysk-mobo. Ostatecznością jest przelotka.

Systemy, WinXP jak i Win7 są napewno dobrze zainstalowane.
    Nie znam się na tym dobrze, ale moja płyta nie posiada kontrolerów IDE ATA i IDE SATA. Może to też ma wpływ. Może również trzeba przestawić jakieś ustawienia w BIOSie. Proszę o rady.
  • Poziom 13  
    W biosie trzeba przestawić opcje ,na NATIVE IDE.
    Bios: Integrated Peripherals-OneChip SATA Type-NATIVE IDE.

XP ma problemy z innymi ustawieniami,Vista i Win 7 ,już nie.

Nie zagłębiałem tematu ,ale często w laptopach jest podobny problem.

Powodzenia.
  • Poziom 8  
    Niestety nie mam tej opcji - "OneChip SATA Type".
  • Poziom 13  
    To coś w tym stylu , nie wiem jak bios wygląda ,ale ustawienia są podobne.
  • Poziom 8  
    Jest tam jakaś opcja z SATA. Wybór jest między IDE a AHCI. Mam zaznaczone IDE.
  • Poziom 13  
    To jest OK.
    Ale musisz ustawić w biosie z którego ma startować.
  • Poziom 8  
    Jeżeli podłącze samą ATA to jej nie odpala, nawet jeśli jest na masterze.
    Jeżeli podłącze oba, ze zworką na M na ATA, to i tak odpala system z SATA, i to wtedy, kiedy ustawie w BOOTmenu ATA jako pierwszą w kolejności.
    Obydwa dyski to WD.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nonitrex napisał:
    Nie znam się na tym dobrze, ale moja płyta nie posiada kontrolerów IDE ATA i IDE SATA. Może to też ma wpływ. Może również trzeba przestawić jakieś ustawienia w BIOSie. Proszę o rady.

Nie posiada? To jakim cudem i do czego podłączyłeś dyski?

-> JMicron JMB368: PCI-express x1 to PATA host controller
    -> intel H55 Express Chipset: 6x SATA

System był - jak sam piszesz - zainstalowany na innym starszym sprzęcie, wystarczy, że jest ładowany jakiś nie pasujący do obecnej konfiguracji (powodujący restarty) sterownik trybu jądra - przez naprawę systemu może się nie udać i pozostaje grzebanie w rejestrze spod drugiego systemu.
    Jak pisałem - szybciej i pewniej zainstalować od nowa.

Jeśli przez te zabawy teraz nie chce wogóle ruszyć (nie pokazuje się NTloader) z tego dysku PATA to spod Win7 możesz skontrolować czy partycja systemowa jest aktywna.

PS
    Nie wiem po co szukać/zminiać tryb SATA jak dysk (z którym jest 'problem') jak i kontroler jest PATA ...
  • Poziom 8  
    Moge to zrobić testdisc'iem tak?
    Spróbuję go jutro przeinstalować. Może to jednak coś da.

Ok, sprawdziłem. Partycja systemowa winXP jest aktywna.
    Tak to wygląda.

ATA + SATA (Dwa systemy operacyjne)
  • Poziom 8  
    Podbijam temat.

Przeinstalowałem winXP i niestety, system dalej nie chce się załączyć. Teraz jak podłącze starszy dysk jako samodzielny, to przy załączaniu się systemu, jest ekran wyboru między winXP a winXP. Nie wiem dlaczego są dwa systemy do wyboru, skoro jeden mam zainstalowany, lecz tak czy tak, windows nie chce się załączyć.

Wcześniej byłem z tym dyskiem u kolegi. U niego również system z tego dysko nie chciał się załączyć. Spytam się go dzisiaj jaki dokładniej model MOBO ma, to wpiszę.

Ma ktoś może jakieś pomysły jak sobie poradzić z tym problemem? Jest to dla mnie bardzo ważne.
    Pozdrawiam,
    Damian.

Płyta kolegi: ASUS M4N68T-M
  • Poziom 42  
    Instalowałeś z poziomu BIOS'u (Bootowania)? Formatowałeś partycję systemową? Wygląda na to, że nie, bo widzisz też starą instalację.

System zainstalowany przy jednej konfiguracji sprzętowej nie będzie pracował przy innej. Wyjaśnił to kolega wyżej. Co więc się dziwić, że u kolegi nie działa?
  • Poziom 8  
    Dziwne, miałem wrażenie że sformatowałem partycje systemową. Czyli powinienem zainstalować winXP z poziomu tego "lepszego" komputera?

EDIT: To miałem na myśli, sprubuję jeszcze raz. Dzięki za uświadomienie.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Nie, z poziomu tego komputera, na którym ma ten system działać.
  • Poziom 8  
    Dziękuje wszystkim za pomoc. Zainstalowałem system na dysku (ATA) pod komputerem którego spec podałem w pierwszym poście. System bootuje, włącza się elegancko. Podłączając dwa dyski, w BOOTmenu moge wybrać który system (w zasadzie DYSK na którym ów system jest) chcę załączyć.

W skrócie, sformatowałem dysk, podpinając go wcześniej pod nowszy komputer i zainstalowałem system. Niestety niespodziewanie pojawił się problem z wykryciem połączenia internetowego i chyba założę nowy temat, ale to już całkiem inna sprawa.

Dziękuję jeszcze raz za rady i pomoc.
    Pozdrawiam,
    Damian.