Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykorzystać wolne miejsce w karkasie

muchajarek 11 May 2011 18:18 1029 1
    muchajarek
    Level 10  
    Witam. Po wymianie uzwojenia wtórnego w spawarce z aluminiowego na miedziane w karkasie zostało wolne miejsce. Zastosowałem cieńszy drut miedziany. Czy mogę dowinąć kilka uzwojeń. Oryginalnie było 45 zwojów. Rozważałem zastosowanie układu z diodami, kondensatorem i dławikiem (znalazłem kilka schematów na innych forach).Może w to wolne miejsce nawinąć uzwojenie z cieńszego drutu i go wykorzystać. Proszę o pomysły. Niestety dziedzina elektrotechniki nie jest moją mocną stroną, więc proszę o proste rozwiązania. Dzięki.
  • Helpful post
    kreslarz
    Level 35  
    Jeżeli wiesz ile zwojów na wolt musisz nawijać dla określonego napięcia, to możesz sobie dowinąć uzwojenie do ładowania akumulatorów samochodowych, czyli około 14 V zmiennego (najlepiej z odczepami co 1 V dla regulacji prądu ładowania), lub około 16-17V dla układu z elektroniką sterującą. Zobacz schematy prostowników do ładowania akumulatorów, jest ich mnóstwo. Oczywiście ładowanie jest możliwe w czasie gdy nie korzystasz ze spawarki. Można również używać spawarki jako układu rozruchowego do samochodu przy wyładowanym akumulatorze, ale wymaga to uzwojenia o dużym przekroju dla uzyskania napięcia wyprostowanego o parametrach 12-14V i 100-150A. Pozwala to na bezproblemowe uruchomienie rozrusznika w przeciętnym samochodzie osobowym przy zastosowaniu odpowiednich przekrojów dla przewodów zasilających.