Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie instalacji elektrycznej (w jednym pokoju).

09 Lis 2004 11:36 18728 32
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich forumowiczów, mam problem polegający na tym iż instalacja elektryczna w moim domu jest starego typu tylko dwa bolce w gniazdku. Chciałbym zmodernizować ja wprowadzając 3 kabel. uziemiający. Mieszkam w domu jednorodzinnym i chciałem wprowadzić zmiany tylko w jednym pokoju ( tam gdzie znajduje sie sprzęt audio i komputerowy). Czy wystarczy w tym celu wykonać standardowy uziom na głebokośc ok 3 m (gleba wokól mojego domu jest stale wilgotna i składa sie głownie z gruntów gliniastych lekkich), doprowadzić go do pomieszczenia i podłaczyć do dwóch gniazdek które znajduą sie w tym pomieszczeniu (chodzi mi jedynie o idee podłaczenia sie do bolca uziemiającego w gniazdkach)? Zaznaczam że zerowanie nie wchodzi w gre, gdyż już próbowałem takiego rozwiazania i niestety nie wyeliminowało to irytującego buczenia w głośnikach gdy dotykam metalowego ramenia gramofonu.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 37  
  Jeżeli nie znasz sie na tym, proponuję nie zmieniać niczego. Zawsze możesz sobie podłączyć uziemienie o którym pisałeś, ale nie do gniazdka!! Możesz też sprawdzić na kaloryferze, instalacji wodnej. Jednak nie zabezpieczy Cię to przed porażeniem. Chodzi o bezpieczeństwo, a nie o "buczenie" w głośniku. Spróbuj podłączyć bezpośrednio do układu (nie zasilania), co nie zwalnia Cię przed przeróbką instalacji. A jak chcesz przerobić instalacje zleć to osobom uprawnionym, którzy Ci to zrobią profesjonalnie z pomiarami i odbiorem. Są na to normy. Możesz zerknąć np. na www.ise.pl
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 10  
  Mam takie pytanie natemat uziemienia komputara. Czytałem że uziemić można poprzez kablówke (nie zawsze). tak sie składa że mam tuner tv w pc więc mam komputer niby uziemiony, jak odłącze kabel od kablówki i dotkne go i obudowy pc jednoczesnie to kopie, jednak kiedy chce zbadać miernikiem jakie napiecie jest między obudową a uziemieniem, to na ACV i DCV pokazuje zero albo jakieś znikome napięcia, dlaczego miernik niepokazuje mi tego napiecia, podobnie jest gdy uziemiam poprzez drucik podłączony do wodociagu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  masz poblem z gramofonem nie z zasilaniem sprawdz wtyczkę gramofon wzmacniacz
 • Poziom 24  
  Jeżeli nie masz żadnego gniazdka w domu z bolcem ochronnym (łazienka, kuchnia), to lepiej nie modrnizuj instalacji samodzielnie!

  Polecam zastosowanie wspólnego rozgałęziacza z bolcem ochronnym do wszystkich urządzeń związanych z PC - w ten sposób obudowy będą miały taki sam podencjał i zmniejszysz niebezpieczeństwo porażenia lub uszkodzenia przy jednoczesnym dotykaniu dwóch urządzeń.
 • Poziom 29  
  Powoli Panowie.
  Jakiś system ochrony przeciwporażeniowej w tej instalacji musi być.
  Jeśli to nie jest najnowsza instalacja to prawdopodobnie zerowanie.
  W mieszkaniu napewno są gniazdka z bolcem - trzeba sprawdzić.
  Wykonanie proponuję zlecić znajomemu elektrykowi z uprawnieniami, który wykona również stosowne pomiary skuteczności zerowania.
  Osobie nie posiadającej doświadczenia odradzam samodzielne wykonywanie ponieważ stanowi to zagrożenie życia i zdrowia.
 • Poziom 24  
  Człowiek chce sobie uziemienie w gniazdku dorobic, a wy jakieś niestworzone historie opowiadacie :D

  Poprostu podłącz te bolce z obu gniazdek jedny przewodem, dość grubym, w znanym dla uziemienia kolorze (żółto zielonym) do np. rury wodociągowej, a nawet CO (akurat tego nie powinno sie robić, ale działa).

  A skoro dotknięcie ramienia gramofonu wpływa na burczenie w głośnikach, napewno (chodź nie na 100%) jest to wina samego gramofonu. Np. zbyt słabo ekranowane przewody miedzy igłą, a przedwzmacniaczem, one przeciez biegną w ramieniu... albo doprowadzenie masy tego przedwzmacniacza jest mało efektywne. Ale żeby ztwierdzić takie hipotezy, trzeba juz zagladnąć do środka tego urządzonka.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  ptok napisał:
  Człowiek chce sobie uziemienie w gniazdku dorobic, a wy jakieś niestworzone historie opowiadacie :D
  Poprostu podłącz te bolce z obu gniazdek jedny przewodem, dość grubym, w znanym dla uziemienia kolorze (żółto zielonym) do np. rury wodociągowej, a nawet CO (akurat tego nie powinno się robić, ale działa).


  ... A w razie czyjejś śmierci pójdziesz siedzieć...

  Trochę przesadziłem z tą śmiercią, ale przerabiający instalację musi pamiętać, że w razie czego, prokurator będzie dochodził kto przerabiał, poprosi o protokoły pomiarów... Vide - poprzedni post gegusia.
  Nawet jak teściową prąd popieści, to i tak będziesz odpowiadał za szkody. :wink:

  Co do przeróbki, skoro nie chcesz tego zlecić - najlepiej, jak podłączysz bolec gniazdka do "0" - znajdziesz jak to się robi - a sprawę przydźwięków załatw inaczej. Koledzy już sugerowali co może być powodem.
 • Poziom 15  
  Wiedzy nigdy dość, ale chyba trochę koledzy odeszli od tematu. Autor proponuje gotowe rozwiązanie (uziom zewnętrzny) i to ma szanse powodzenia w przypadku uziemienia sprzętu komputerowego i AV. Kołków uziemiających w gniazdkach bym w to nie mieszał, tak zresztą sugeruje większość z Was. Swoją drogą uziemienie przez lata było traktowane po macoszemu, teraz zbieramy tego żniwo.
  Jeśli chodzi o przydźwięk przy dotykaniu ramienia problem może być składową wiele małych niedoskonałości konstrukcyjnych, czyli faktycznie trzeba by ten konkretny temat przeszperać lub zadać na forum. Pamiętajmy, że wzmacniacz sugnału wkładki ma całkiem pokaźne wzmocnienie, mikrozaniedbanie jest po wielokroć wzmacniane i brumi w głośnikach.
  I jeszcze jedna mikroporada: obróć wtyczkę zasilania gramofonu o 180 stopni. Pewnie jest to wtyczka bez wyprowadzenia na kołek uziemiający więc nie powinno być problemu. To może pomóc, choć nie musi.
 • Poziom 37  
  :arrow: Psiotrek, autor postu CHCE zmodernizować to gniazdko, stąd nasze ostrzeżenia i sugestie, aby sam tego nie robił. Zakłada, że nie wchodzi w grę podłączenie bolca do "0" w gniazdku, tylko zastanawia się nad podpięciem do instalacji zewnętrzej.
  Cyt:
  romano12 napisał:
  instalacja elektryczna w moim domu jest starego typu tylko dwa bolce w gniazdku. Chciałbym zmodernizować ja wprowadzając 3 kabel. uziemiający...


  Myślę, że sprawę naświetlilismy i trzeba by sie skupić na tym przydźwięku, który był powodem założenia postu, co niniejszym zresztą zrobiłeś. :wink:
 • Poziom 25  
  poproś facetow którzy zajmują się obsługą sieci elektrycznej orzaz konserwacją liczników elektrycznych aby ci powiedzieli jak możesz czynić i jakie rozwiązanie było by najlepsze. tutaj na forum raczej ci nikt niepomoże bo każdy wykonuje uziemienie tak jak mu ktoś kiedyś poradził albo sam kombinuje żeby było dobże. Ja moje uziemienie wykonalem jak podczas wymiany licznika poprosiłem energetyków aby zrobili mi niezbędne pomiary jakie są w stanie wykonać i doradzili jakie rozwiązanie bło by najlepsze. A wieć stwierdzili że mogę użyć rury wodociągowej. Ja dla zwiększenia skutecznośći uziemienia wykonałem dodatkowe uziomy i połączyłem je wraz rurą wodociągową co spowodowało że mam lepszą skuteczność uziemienia.
 • Poziom 14  
  Najprościej będzie zastosować do zasilania wrażliwych urządzeń transformator izolujący
  220/220V .Wtórną stronę można wtedy bez problemu uziemić.
  Pozdrawia.S
 • Poziom 14  
  Najprościej będzie zastosować do zasilania wrażliwych urządzeń transformator izolujący
  220/220V .Wtórną stronę można wtedy bez problemu uziemić.
  Pozdrawia.S
 • Poziom 35  
  geguś napisał:
  Witam
  avatar napisał:
  nikt nie powiedzial o jakiej instalacji mowimy.... jak to jest TN-C/S to uziemiac nie wolno !!!!


  a czego nie wolno uziemiać:
  - instalacji?
  -przewodu kablówki?

  może jakimś zapisem prawnym Kolega się podeprze

  przy sieci TN nie wolo uziemiac instlacji bo przewod PE/N traktuje sie tak jak kazdy inny np fazowy. fazowy mozna uziemiac ? :D

  btw ktos na gorze wspomina o PN.... juz nie ma obowiazku ich stosowania
 • Poziom 29  
  senior napisał:
  Najprościej będzie zastosować do zasilania wrażliwych urządzeń transformator izolujący
  220/220V .Wtórną stronę można wtedy bez problemu uziemić.
  Pozdrawia.S


  Taki transformator nazywa się separacyjny.
  Ale strony wtórnej się nie uziemia.
 • Poziom 24  
  romano12 napisał:
  Zaznaczam że zerowanie nie wchodzi w gre, gdyż już próbowałem takiego rozwiazania i niestety nie wyeliminowało to irytującego buczenia w głośnikach gdy dotykam metalowego ramenia gramofonu.


  I ja bym się na tym skoncentrował. Jak zerowanie nie pomogło, to czy uziemienie będzie tak znacząco lepsze? I tak i siak w ciele powstają zakłócenia 50Hz i ramię gramofonu powinno stanowić ekran. Radziłbym przegladnąć ten gramofon, może dołączyć ramię do masy czy cuś.
 • Poziom 14  
  Do H-K3
  Transformator separujący umożliwia uziemianie strony wtórnej.
  Jeśli Kolega twierdzi że jest inaczej ,proszę o podanie podstawy takiego twierdzenia.
  Pozdrawiam.S
 • Poziom 29  
  senior napisał:
  Do H-K3
  Transformator separujący umożliwia uziemianie strony wtórnej.
  Jeśli Kolega twierdzi że jest inaczej ,proszę o podanie podstawy takiego twierdzenia.
  Pozdrawiam.S

  Rozporządzenie Ministra Przemysłu z dnia 8.10.1990r Dziennik Ustaw Nr 81 z dnia 26.111990r
  W załączniku nr 1 określono warunki dla urządzeń o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 KV

  Separacja jest ochroną przeciwporażeniową dodatkową.
  Może być stosowana w sieciach prądu przemiennego do 500V
  W odseparowanym obwodzie może znajdować się tylko jeden odbiornik o prądzie znamionowym do 16A.
  Obwodu separowanego nie wolno uziemiać, zerować ani łączyć z innym obwodem elektrycznym.
  W obiektach nieprzemysłowych przepisy dopuszczają stosowanie w odseparowanym obwodzie do 5 odbiorników, jeśli najdalsza odległość gniazdka wtyczkowego nie przekracza 30m.
  Bolce gniazdek powinny być połączone nieuziemionym izolowanym przewodem wyrównawczym.


  :arrow: senior
  Teraz proszę o podanie podstawy swojego twierdzenia bo podejrzewam brak wiedzy i usiłowanie wprowadzenia w błąd userów na forum.
  Może to stanowić zagrożenie zdrowia i życia.

  Pozdrawiam
  HenryK3
 • Poziom 14  
  Zgoda gdy chodzi o instalację .W tym jednak konkretnym przypadku ,transformator izolujący plus ew. filtry powinien być zasilaczem bezpośrednio połączonym stroną wtórną z odbiornikami Dziękuję za wyjaśnienie dot.norm.
  Pozdrawiam.S
 • Poziom 37  
  My tu gadu gadu, uziemienia, transformatory separujące... a autora postu nie ma.
  Romano - spróbowałeś wyeliminować ten przydźwięk? Daj znać, że żyjesz i potrzebujesz pomocy, jak nie to nie ma sensu kontynuować.
 • Poziom 10  
  witam,
  gramofon jest jak najbardziej sprawn,y testowałem go u kolegi którego instalacja elektryczna posiadaja uziemienie i działa bez zarzutu.
  W tym gramofonie jest specialny kabel uziemiający, ktąry łączy sią z bolcem uziemiającym w ganiazdku( podłączonym przez zerowanie ).
  Psiotrek napisał:
  Cytat:
  Autor proponuje gotowe rozwiązanie (uziom zewnętrzny) i to ma szanse powodzenia w przypadku uziemienia sprzętu komputerowego i AV. Kołków uziemiających w gniazdkach bym w to nie mieszał, tak zresztą sugeruje większość z Was.


  Wiec do czego podłąaczyc to uziemienie do obudowy urządzenia?
  Dlaczego miałbym w jakikolwiek sposób zostać porażony przez urzązenia w moim pokoju jezeli moje działania ingerują jedynie w niewykorzystany bolec uziemiajacy, który może zapewnic odplłw ladunków z urządzeń do niego podpiętych?
 • Poziom 37  
  Romano, czy możesz sprawdzić do czego ten specjalny kabel jest podłączony? Masz jakiś schemat? Jeśli nie jest to przewód ochronny, który w razie przebicia zabezpiecza przed porażeniem, a jego zadaniem jest tylko wyeliminowanie zakłóceń, to możesz przerobić zasilanie na wtyczkę z 2 bolcami, a ten ekran połączyć z wodociągiem, bednarką wkopaną w ziemię na odpowiednią głębokość, itp...

  Podkreślam, że nie znam układu gramofonu. Sam osobiście nie zetknąłem się z gramofonem podłączanym do gniazda z "bolcem". Jeśli jednak układ wskazuje, że MUSI być ten przewód ochronny to wykonał bym przeróbkę instalacji zgodnie z zasadami sztuki, czyli osoba uprawniona, protokół pomiaru... W każdym razie pamiętaj, że nawet jeśli to jest w Twoim domu - obowiązują Cię przepisy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 29  
  avatar napisał:
  no tak się sklada ze zeszlym tygodniu sepa zrobilem bylo na egzaminie co jest istota sieci TN i odpowedzialem ze przewodu ochronnoneutralnego się nie uziemia bo przewod ten jest traktowany tak jak prewod fazowy
  PE/N tez z kursu ale czemu tak się zoancza nie wiem

  Kolega coś pomylił. Może chodzi o IT bo tam faktycznie się nie uziemia.
  Oznaczenie PE/N to też dla mnie jakaś ciekawostka.
  Czyżby się oznaczenia zmieniły przez ostatnie 3 miesiące?
  Który Oddział SEP wprowadził takie oznaczenia?