Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston ALD120EX - wymiana łożysk zakończona sukcesem

motorkoza 11 Maj 2011 21:02 10121 0
 • #1
  motorkoza
  Poziom 10  
  Pralka Ariston ALD120EX z prania na pranie była coraz głośniejsza (wycie przy wirowaniu). Diagnoza - zużyte łożyska. Pamiętałem, że zbiornik jest metalowy więc szanse na powodzenie były spore.
  Zapoznałem się z możliwymi problemami - wszystko opisane https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1288718.html i https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1285145.html
  Zakupiłem łożyska: SKF 6205-2Z i 6206-2Z oraz simmering 35x62x75.

  Wymianę rozpocząłem od przykręcenia zbiornika śrubami transportowymi, żeby podczas odkręcania krzyżaka nic nie uciekało.
  Pralka Ariston ALD120EX - wymiana łożysk zakończona sukcesem
  Odkręciłem balast, żeby uzyskać lepszy dostęp do śrub trzymających krzyżak.
  Pralka Ariston ALD120EX - wymiana łożysk zakończona sukcesem
  Śruby krzyżaka i koła pasowego są wkręcane na klej. Należy je odkręcać końcówką TORX 40. Klucz o ramieniu ok. 30cm spokojnie da radę. Przypomnę, że ogromnym ułatwieniem było przykręcenie zbiornika do obudowy jak do transportu (4 wkręty z tyłu obudowy). Koło pasowe zeszło bez problemu.
  Ściągnięcie krzyżaka przy pomocy ściągacza do łożysk (na zdjęciu poniżej) też nie nastarczyło trudności.
  Pralka Ariston ALD120EX - wymiana łożysk zakończona sukcesem
  Do wybicia łożysk i nabicia nowych potrzebne jest dobre imadło (bądź inna podpórka), ciężki młotek (sporo powyżej 1kg) i odpowiednie rurki, kawałki metalu bądź inne przedmioty dobrze przenoszące uderzenia.
  Do nałożenia krzyżaka z simmeringiem i nowymi łożyskami wykorzystałem śrubę od koła pasowego i grubą podkładkę. Krzyżak nasunął się bez problemu. Tu ważna informacja: krzyżak nie jest symetryczny - pasuje tylko w jednym położeniu (ramiona nie są rozsunięte o 90 stopni). Należy go odpowiednio usytuować przed wciskaniem łożysk.

  Po wymontowaniu starych łożysk widać było, co spowodowało ich wyrobienie:
  Pralka Ariston ALD120EX - wymiana łożysk zakończona sukcesem
  Sprężynka na simmeringu jest wyraźnie uszkodzona. Najprawdopodobniej simmering przepuszczał wodę, łożysko rdzewiało aż zaczęło się zacierać. Pytanie - czy uszkodzenie simmeringu nastąpiło podczas użytkowania, czy przy produkcji pralki (wada fabryczna). Dla informacji - łożysko główne jest produkcji włoskiej, łożysko zewnętrzne słowackiej.

  I tak, jak na 7 lat intensywnego użytkowania, uszkodzenie niewielkie. A pralka w stanie bardzo dobrym (ma trochę rdzy na obudowie przy pojemniku na proszek), i poza dwukrotnym zwisem oprogramowania (wyjęcie wtyczki z kontaktu rozwiązało problem) nie miałem z nią problemów. A od 3 prań po wymianie łożysk słychać tylko świst silnika przy wirowaniu.

  Podsumowując, wymiana łożysk w warunkach domowych jest możliwa i można to zrobić nie mając doświadczenia ze sprzętem AGD, ale trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, żeby cała operacja przebiegła sprawnie. Mnie zajęło to jakieś 4 godziny, nie licząc czasu spędzonego na szukaniu części zamiennych, zamawianiu i użeraniu się ze sklepem, kiedy okazało się, że przysłali niewłaściwe łożyska (koniec końców zamówiłem w innym sklepie).
  A pralka pozostanie "na służbie" na kolejne lata - mechanicznie jest jak najbardziej serwisowalna.

  Pozdrawiam,

  Koza