Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PCF8563 i przerwanie co sekundę

mgradzki 11 Maj 2011 22:09 3315 13
  • #1 11 Maj 2011 22:09
    mgradzki
    Poziom 16  

Witam
    Oglądam sobie dokumentację do PCF8563 i brakuje mi w nim generowania przerwań (na pinie INT) co sekundę jak robi to PCF8583. Wolałbym nie używać pinu CLKOUT skonfigurowanego do pracy przy 1 Hz.
    Kiedy używam PCF8583 ATMEGA w przerwaniu zewnętrznym generowanym przez PCF odczytuje sekundy, a jak trzeba to minuty i ... tak dalej.
    W PCF8563 widzę teoretycznie, że można byłoby generować przerwanie co sekundę za pomocą 8 bitowego timera i TF po ustawieniu:
    TIE=1
    TI/IP=1
    TD0=1 i TD10=0 //TIMER SOURCE CLOCK = 64 Hz
    rejestr 0Fh wartość 64

Licznik odliczałby sobie i po dojściu do zera ustawiał TF i generował impuls na pinie INT. Pozostaje jeszcze ewentualnie kasowanie flagi TF o ile będzie to konieczne.

Może ktoś ma doświadczenie z tym zegarem i podpowie, czy takie rozumowanie doprowadzi mnie do celu, czy lepiej nie "iść tą drogą" :) .

Pozdrawiam

-1 13
  • #2 11 Maj 2011 22:19
    tadzik85
    Poziom 38  

tabela nr 8 i dział poświęcony timerowi pokazuje ze dobrze myślisz.

0
  • #3 11 Maj 2011 22:33
    mgradzki
    Poziom 16  

tadzik85 napisał:

Dzięki.
    To teoria, ale na forach ludzie piszą, że jak się odczytuje często to się spóźnia, jak się ustawia alarmy to coś innego nie działa, częstotliwość na CLKOUT nie da się przestawić i takie tam marudzenie. Przypuszczam, że większość z tego jest wynikiem złego programu do obsługi PCF, ale zanim sobie zaprojektuję płytki to chciałem się upewnić.

Pozdrawiam

0
  • #4 11 Maj 2011 22:50
    tadzik85
    Poziom 38  

mgradzki napisał:
    tadzik85 napisał:

Dzięki.
    To teoria, ale na forach ludzie piszą, że jak się odczytuje często to się spóźnia, jak się ustawia alarmy to coś innego nie działa, częstotliwość na CLKOUT nie da się przestawić i takie tam marudzenie. Przypuszczam, że większość z tego jest wynikiem złego programu do obsługi PCF, ale zanim sobie zaprojektuję płytki to chciałem się upewnić.

Pozdrawiam

Częste odczytywanie nie ma prawa zmienić stabilności układu, A te info to ludzie którzy źle soft piszą. Jak w nocie to tak musi być ;)

0
  • #5 13 Maj 2011 00:16
    gmp
    Poziom 19  

tadzik85 napisał:
    mgradzki napisał:
    tadzik85 napisał:
    .....

....

Częste odczytywanie nie ma prawa zmienić stabilności układu, A te info to ludzie którzy źle soft piszą. Jak w nocie to tak musi być ;)

A jednak, w nocie jest napisane ze jak się odczytuje bez przerwy to zegar nie odświeża się, ale pytanie, po co odczytywać coś co zmienia się co sekundę częściej niż raz na sekundę?

0
  • #6 15 Maj 2011 12:07
    asembler
    Poziom 32  

Czyli w granicznym przypadku jak bede odczytywał ciągle to zegar stanie?
    Jakas bzdura. Ja tam noty nie czytałem ale jezeli jest tak jak piszesz to taki uklad nadaje sie do kosza a producent umieszczając taką notatke strzela sobie sam w kolano.

0
  • #7 15 Maj 2011 12:48
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Oczywiście, że totalna bzdura. Radzę jednak dokładniej przeczytać notę, bo tam jak byk pisze co się dzieje. Z tym zegarem problem polega na tym, że ma ultraniski pobór prądu, w efekcie różne zakłócenia w źle zaprojektowanym układzie przenoszą się na oscylator zmieniając dokładność. Natomiast częstość odczytu rejestrów nie ma najmniejszego wpływu na wskazania.

0
  • #8 15 Maj 2011 12:49
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

W przypadku PCF8563 ważne jest a by cykl odczytu lub zapisu do RTC
    (czyli od I2C START do I2C STOP) nie trwał dłużej niż 1 sekundę.
    Szczegółowo zostało to opisane w nocie aplikacyjnej UM10301 rozdział 18
    "Timing requirements for I2C read and write".
    Jednak nie przeszkadza to w tym aby odczytywać RTC wiele razy w ciągu sekundy.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #9 15 Maj 2011 14:38
    tmf

Swoją drogą to nieźle pokręcony inżynier wymyślił taki mechanizm, zamiast stosować zwykłe rejestry buforowe.

0
  • #10 15 Maj 2011 15:17
    asembler
    Poziom 32  

A co ma do gadania inżynier jak mu ekonmista każe - NIC.
    A w niczym nie przezkadza chyba to jak teraz jest przeciez zegarek sie ustqawia raz na jakis czas a nie kilka razy w czasie.

0
  • #11 15 Maj 2011 19:29
    tmf

Bez przesady. To struktura scalona, czy tam będzie 1000 czy 10000 tranzystorów to cena taka sama.

0
  • #12 17 Lip 2011 13:28
    Zhan
    Poziom 14  

tmf napisał:
    Oczywiście, że totalna bzdura. Radzę jednak dokładniej przeczytać notę, bo tam jak byk pisze co się dzieje. Z tym zegarem problem polega na tym, że ma ultraniski pobór prądu, w efekcie różne zakłócenia w źle zaprojektowanym układzie przenoszą się na oscylator zmieniając dokładność. Natomiast częstość odczytu rejestrów nie ma najmniejszego wpływu na wskazania.

A na czym mogą polegać błędy w projektowaniu układu? Bo chyba mam właśnie taki źle zaprojektowany gdyż częste odczyty godziny powodują u mnie spóźnienie zegara około 1h na dobę. Na dodatek zauważyłem, że trymer umieszczony zgodnie z notą aplikacyjną nie ma żadnego wpływu na sygnał zegarowy na CLKOUT. Czy to znaczy, że nie ma tez wpływu na korektę odmierzania czasu? Wyłączenie odczytów lub ustawienie na odczyt z częstotliwością 1Hz poprawia dokładność ale wciąż brak reakcji na trymer.

0
  • #13 02 Paź 2011 13:16
    szandi
    Poziom 10  

poniżej zamieszczam kawałek kodu w BASCOM-ie zmieniający CLKOUT na wyjście - 1hz
    I2cstart
    I2cwbyte &HA2
    I2cwbyte &H0D
    I2cwbyte &B10000011
    I2cstop

0
  • #14 24 Lut 2012 15:17
    mgradzki
    Poziom 16  

W c to wygląda tak:

Konfiguracja:

Kod: c