Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Glowica lampowa i nowe pasmo.

eugene 14 Feb 2003 12:38 4831 21
    eugene
    Level 26  
    Czy komus udalo sie przestroic glowice lampowa strojona rdzeniami(polski radia np. turandot, duet itp) ? Prosze o ew.sugestie ,abo zrodlo skad mozna sciagnac jakies info.
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Nie spotkałem się z takim przypadkiem. Sam osobiście zamierzałem podjąć temat (mam archaicznego TURANDOT`a - w tamtych latach to był prawie TOP) ale jak zwykle zabrakło czasu. Zamiar pozostał, być może do niego wrócę.
    eugene
    Level 26  
    Moze wiesz skad sciagnac kawalek schematu samej glowicy ? Z gruntu nie moge dojsc co trzeba byloby zmienic.
    ckloss
    Level 12  
    oldboy!
    nie chcesz sprzedać tego starego radia?A może masz Capellę?
    proszę o odp. na priv.
    oldboy
    Mam do niego sentyment, na UKF-ie(a mieszkalem wtedy na Ślasku) słuchałem najlepszej muzyki drugiej połowy lat 60-tych. TURANDOT był robiony przez DIORĘ a jego konkurentem był WIRTUOZ z Kasprzaka. Stoi na honorowym miejscu i niech tak pozostanie.
    User removed account
    User removed account  
    KW
    Level 21  
    Mnie udało się przestroić taką głowicę i to właśnie w turandocie.
    Uzyskałem zakres od 94,5 do 107,5MHz. Czułość minimalnie mniejsza od poprzedniej ,selektywność zadowalająca lecz za to heterodyna trochę płyneła. Zajęło mi to prawie dwa dni lecz nie pamiętam wszystkich wartości wymienionych elementów.
    oldboy
    :arrow: KW
    To pierwszy przypadek o którym słyszę i bardzo dobrze, bo to zmobilizuje mnie a być może i innych. Patrząc na schemat głowicy zamieszczonej w załączniku wydaje się to proste ale wiadomo, że trzeba trochę eksperymentować.
    piotr
    Level 23  
    Witam
    Tez chciałem przerobić taka głowice i nic z tego lampy ECC85 pozwalają uzyskać częstotliwość przestrajania do 100MHz jakim cudem udało się uzyskać aż do 107MHz
    Chyba mieszkasz blisko przekaźnika i to co odbierałeś mogła być propagacja lub harmoniczna
    Selektywność jest słaba
    To prawda heterodyna pływa nie jest stabilna.
    Jest jeszcze sposób z nowoczesna głowica ale niestety rezystancja obwodu wyjściowego nie podchodzi rezystancja lampy.
    podaje aplikacje lampy
    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/
    KW
    Level 21  
    Cudów nie ma . Aby przestroić taką głowicę trzeba trochę poczytać jak działa takie urządzenie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Problemem było dla mnie osiągnięcie całej długości pasma. Ponieważ robiłem to dla klienta a ten nie był zbyt wylewny to poprzestałem na takim zakresie jaki udało się uzyskać bez problemów. Muszę powiedzieć że z heterodyną nie było żadnych problemów. Natomiast pojawiły się trudności z uzyskaniem współbieżności strojenia obwodów w całym zakresie. Kiedyś przestrajałem także bethowena. Ale te radia były także w wersji oryginalnej przystosowane do wyższego pasma. Jednak w tamtych latach zakres UKF kończył się na 104 MHz. Muszę jeszcze powiedzieć że trafil do mnie klient z telewizorem WISŁA i życzeniem aby to grało i na dodatek odbierało jakiś program. Okazało to się możliwe. Dodam jeszcze że częstotliwość pośrednia wizji w tamtych odbiornikach wynosiła nie 38MHz lecz 31.5 MHz.
    Na koniec powiem że w przeciwieństwie do układów tranzystorowych w układach lampowych nie można ująć sobie tak zwyczajnie połowy pojemności bo należy uwzględniać pojemności i indukcyjności rozproszenia układów oraz to że obwody wejściowe i wyjściowe w lampowych wzmacniaczach pracują w układach mostkowych, w których poszczególne gałęzie stanowią pojemności wewnętrzne lamp. Także na wzmocnienie wzmacniacza ma wpływ pojemność wejściowa lampy , a raczej dzielnik jaki tworzy ona z pojemnościami obwodów wejściowych.
    User removed account
    User removed account  
    Marek81
    Level 19  
    Przestrajałem jedną głowicę lampową, ale efekty były mizerne. Mała czułość, niepełne pasmo. Robiłem to "na próbę" i po tym fakcie juz bym się nie podjął.
    Piotr i KW mają rację - to nie jest proste, ale nie zgodzę się ze zdaniem że na lampach nie można osiągnąć wyższych częstotliwości - przecież stare telewizory z przełącznikami bębnowymi miały głowice na lampach. To była np. PCC82, która chodziła przynajmniej do 300MHz. Później faktycznie wprowadzono do odbiorników TV, głowice i pośrednie na tranzystorach.

Pozdrawiam.
    eugene
    Level 26  
    Dzieki Oldboy za schemat i linki.
    Nie sadzilem ze jest tylu zainteresowanych tematem i znajacych problematyke pojemnosci miedzyelektrodowych. Intuicyjnie czuje , ze zeby osiagnac pelny zakres to trzeba rowniez zredukowac indukcyjnosci obwodow zeby osiagnac pelne pasmo. Pozdrawiam kolegow zainteresowanych tematem retro. Dam znac o efektach.
    eugene
    Level 26  
    To radio to jest Klawesyn i niestety glowica rozni sie od tej w Turandocie. Przypomnialo mi sie ze za ECC85 czasami chciala chodzic PCC88 z glowic TV. Troche niedorzazona, ale to nie przeszkadzalo specjalnie.
    Powalcze z nim bo na AM dziala swietnie.
    Tutaj ciekawostka. Grzebiac w starych materialach znalazlem schemat radia ALFA - produkcji Kasprzaka na zachod z glowica UKF Philipsa od razu na pasma zachodnie !
    oldboy
    Nie masz skanu tej głowicy PHILIPS`a?
    oldboy
    Dzięki, tego mi właśnie brakowało. Jest tam jeden mały szczegół a mianowicie dioda pojemnosciowa BA102 która pełni funkcję ARCz. To zapobiega "odpływaniu" częstotliwości heterodyny, tak charakterystyczne dla głowic lampowych.
    Zybi
    Level 12  
    Witam,
    w pełni zgadzam się z KW. Przede wszystkim najpierw teoria, a to po to, aby wiedzieć do czego się lepiej nie dotykać i jakich elementów nie zmieniać. Polecam książkę Chęcińskiego - "Odbiorniki radiowe" (można ją kupić na Allegro). Omówiony w niej jest typowy układ głowicy, jaka była stosowana w krajowych odbiornikach lampowych z lat 60-tych. Mnie osobiści udało się (i to z bardzo dobrym efektem) przestroić głowicę w Menuecie UKF. Problemem nie do przeskoczenia jest jedynie szerokość przestrajanego pasma 12-13 MHz, wynikająca ze sposobu przestrajania głowicy indukcyjnością. Natomiast nie ma problemów z wyborem, czy to ma być górny czy dolny zakres nowego pasma. Wystarczy niewielki (uwaga - bardzo niewielki) obrót trymera w heterodynie. Z tego też względu mogą być problemy z "wstrzeleniem sie" z heterodyną na odpowiednią częstootliwość.
    Pozdrawiam
    Zbyszek