Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czytanie wartości x z wykresu

yamahav 12 Maj 2011 11:16 10922 15
  • #1 12 Maj 2011 11:16
    yamahav
    Poziom 12  

Witam.
    Jak zrobić w Exelu, żeby odczytać z wykresu wartość w miejscu, którym przecina się z osią X.
    Można zobaczyć w danych, że dla danego X wartość wielomianu trzeciego stopnia równa się zero.
    Ale pisze formułki i obliczenie X jest tylko jedna z wartości potrzebną do dalszych obliczeń.
    Robię zestaw obliczeniowy z zakładaniem jak najmniejszą wartości do założenia i odczytywania.
    Jednym słowem chciałbym, żeby wartość X dla wielomianu =O odczytywała się sama z wykresu i wstawiała do komórki, którą potem wykorzystam do dalszych obliczeń.
    Dodam, że wykres będzie się zmieniał z zależności od założonych parametrów.
    Jeżeli coś nie jest zrozumiałe to załącznik wszystko powinien wyjaśnić.
    Bardzo proszę o pomoc.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

0 15
  • #2 12 Maj 2011 12:19
    PeteSh
    Poziom 30  

Wykres jest graficznym przedstawieniem funkcji. Jaki więc problem wyliczyć w komórce czy dwóch, dla jakiej wartości wartość funkcji wynosi zero? Po co angażować do tego wykres?

0
  • #3 12 Maj 2011 12:31
    yamahav
    Poziom 12  

to wiem że jak w danych do wykresu sprawdzę to Y=0 dla X=0,06 wykres jest ułatwieniem do znalezienia tej wartości niż rząd cyferek. I można nie angażować wykresu tylko przy zmianie danych wykres się zmienia i wartość X się zmienia i chce to zautomatyzować żeby przy zmianie danych szukało mi wartości X=... dla Y=0 i wyrzucało wartość X do komórki którą dalej wykorzystam do obliczeń

0
  • #4 12 Maj 2011 12:59
    PeteSh
    Poziom 30  

Nie da się w Excelu "czytać" danych z wykresu, ale naprawdę nie rozumiem jaki problem stanowi wpisanie w komórkę I7 przekształconego wzoru na X dla Y=0

0
  • #5 12 Maj 2011 13:22
    yamahav
    Poziom 12  

ok to nie wykres jest tylko pomocą w znalezieniu wartości X dla Y=0.widząc na wykresie w którym punkcje przecina wykres X łatwiej znajdę ze dla załączonego wykresu i danych X=0,06. I problem jest jak teraz napisać formułkę w komórce I7 żeby znajdowało ten właśnie X . przy zmianie danych wykres się zmieni i wartosć X się zmieni i chcę to zautomatyzowac żeby zmienie dane to sam exel znajdzoe mi odpowiedni X dla Y=O żeby nie spoglądać na wykres i dane z ktorych jest zrobiony . X biorę do dalszych obliczeń i nie chciał bym jeszcze szukać i wpisywać ręcznie. A co do czytania z wykresu to dwa przykladziki z netu.

0
  • #9 12 Maj 2011 13:53
    PeteSh
    Poziom 30  

LinInterpolace.xls bardzo cwanie zrobiony, ale chyba nie tylko oparty na mechanizmach Excela. Dla mnie to czary-mary (w opisie autor wspomina coś w ActiveX). Nie wiem skąd masz ten arkusz i czy autor wyraża zgodę na użytkowanie, a tym bardziej posłużenie się jego pracą, ale jak w tabelę A1:B11 (możesz ją dowolnie powiększyć wstawiając linie np. w wierszu 2) wstawisz swoje dane to też będzie działać ;)

0
  • #10 12 Maj 2011 14:03
    yamahav
    Poziom 12  

TE WYKRESY TO TYLKO NA WZÓR JA MAM SWOJE I CHCE ZROCIĆ COŚ AUTOMATYCZNEGO W SZUKANIU I JAK TO ZROBIC BO MNIE TO TRZYMA I NIE MOGE DALEJ PÓJSĆ Z OBLICZENIAMI

0
  • #11 12 Maj 2011 15:17
    marek003
    Poziom 40  

Nie krzycz

Jak juz PeteSh napisał nie da się w excelu automatycznie pobrać wartości danej z wykresu. To co jest przedstawione powyżej to tylko złudzenie (Podoba mi sie to rozwiązanie z przesuwanym paskiem). W tych przykładach są wszędzie inne obliczenia które pozorują efekt "pobierania" danych z wykresu.

Ale nie znaczy to że się nie da tobie pomóc. Tylko trzeba mieć więcej wiedzy na temat granicznych możliwości twoich zadań (a ja takich na razie nie mam Np. warunek w kolumnie pomocy nie przewiduje gdy k jest równe lub mniejsze od 0 wtedy wyjdzie bzdura ale można to poprawić [zmienić warunek] tylko czy warto jeżeli k nigdy nie osiągnie waretości zerowej lub ujemnej)

Bo na przykład przez bardzo prosta kolumnę pomocniczą i wyszukaj.pionowo() masz "efekt" miejsca zerowego. Ale to można zrobić na wiele sposobów. Można to też poszerzyć, rozbudować, ograniczyć, dodać warunki - wszystko zależy od danych jaki się mogą pojawić w tabelce.

Zerknij na przykład wykres1(1).xls

Dla czystej zabawy (bo jak wspomniałem spodobało mi się) dodałem "efekt" pokazywania współrzędnych na twoim przykładzie wykres2.xls

Na marginesie: Możesz wyłączyć punkty za plik z ostatniego załącznika?

0
  • #12 12 Maj 2011 20:15
    marek003
    Poziom 40  

Zmieniłem trochę warunek w tabeli pomocy i w komórce końcowej. By działało przy warunku że k jest równe lub mniejsze od zera.

Ale pozostaje opcja gdy wystąpią dwa miejsca zerowe [np przy danych: p=200, k=10, l=200, X=200] - które pokazać? czy wogóle to przewidzieć itd (jak wspomniałem wcześniej za mało danych jak dla mnie)

0
  • #13 12 Maj 2011 22:03
    PeteSh
    Poziom 30  

marek003 - mam pytanie. Rozkminiłeś jak ta belka jest zrobiona?

0
  • #14 13 Maj 2011 07:56
    yamahav
    Poziom 12  

Dzieki kolego chodziło mi o to jak w wykresie 1 w którym z danych szuka wartości "0" i wyrzuca do komórki którą dalej wybieram do obliczeń a wykres przydaje sie do obejrzenia obliczeń które stają się bardziej przejrzyste. Zaraz pokopiuje formułki i sprawdzę w razie co napisze ale jeszcze raz dzięki za pomoc myśle że będzie ok

Dodano po 5 [minuty]:

co do tych wartości że są dwa miejsca zerowe to widzę że w komórce wyrzuca dodatnia i tak ma być wartość X ma być z przedziału 0-a gdzie a jest szerokością blachy tak więc potrzebny mi jest tylko X na plusie. I jescze jedno jak zrobiłeś że w kolumnie pomoc nie widac formułek tylko przy wartości która sie sprawdza pojawia sie 1?

0
  • #15 13 Maj 2011 10:59
    marek003
    Poziom 40  

PeteSh napisał:
    marek003 - mam pytanie. Rozkminiłeś jak ta belka jest zrobiona?

:) Tu nie ma co "kminić" :)
    To normalne narzędzie excela. Nazywa się "Pasek przewijania"
    Ale sa dwa rodzaje takich pasków:
    Dla początkujących polecam pasek z menu paska narzędzi Formularze. Łatwiej tu ustawić parametry.
    Drugi jest na w pasku narzędzi "przybornik formantów" [activeX] Tu można już więcej rzeczy zmieniać poprzez właściwości ale już trzeba trochę więcej wiedzieć o parametryzacji tego paska.

Wyżej zastosowany jest ten drugi pasek bo dzięki niemu widać płynnie ruch czerwonej linii na wykresie. Przy zastosowaniu pierwszego przypadku (formularz) linia ustawiała by się dopiero po puszczeniu myszką suwaka.

(W excelu 2k7 te dwa rodzaje pasków są w zakładce menu deweloper "wstaw")

yamahav napisał:
    I jescze jedno jak zrobiłeś że w kolumnie pomoc nie widac formułek tylko przy wartości która sie sprawdza pojawia sie 1?

To wynika z formuły jeżeli:
    Jeżeli jest spełniony warunek to ma wpisać 1 jeżeli nie to ma wpisać "" czyli nic nawet spacji.
    O to chodzi?

0
  • #16 13 Maj 2011 12:10
    yamahav
    Poziom 12  

skopiowałem formuły do swoich obliczeń i jest tak jak chciałem
    Jeszcze raz dzięki za pomoc

0