Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niestabilna praca szlifierki

Matiush 12 Maj 2011 14:05 2377 10
  • #1 12 Maj 2011 14:05
    Matiush
    Poziom 15  

Na początku prośba o potwierdzenie lub przekierowanie na odpowiedni dział.
    z serwisowaniem elektronarzędzi. Podobno jest, ale nie mam pojęcia gdzie, albo do jakiej kategorii się podpiąć: kategoria AGD drobne, maszyny i urządzenia? Z tego co widzę to tematy są porozrzucane.

Po wymianie spalonego wirnika i szczotek w Makicie 9541/42 szlifierka pracuje nie stabilnie, mocno się grzeje, a na szczotkach rzeźbią się rowki od wirnika.

Co może być nie tak? Twardość szczotek (są do tego modelu), wirnik ma zwarcie (nowy), a może stojan.

Sprawdzałem miernikiem i przejścia są ok. ale nie wiem czy sprawdzam we właściwy sposób dlatego prośba o linka do artykułu/fora gdzie jest to opisane.

• #2 12 Maj 2011 19:12
    jannaszek
    Poziom 39  

Możliwe, że stojan ma zwarcie między zwojowe.
    Jeszcze pytanie, czy szczotkotrzymacz nie jest przemieszczony, zdeformowany i czy szczotki swobodnie sie w nim przemieszczają wzdłużnie.

• #3 12 Maj 2011 22:57
    Matiush
    Poziom 15  

Według pomiarów które przeprowadziłem stojana, czyli opór i przejście to nie ma zwarcie, chyba że taki pomiar nie jest wystarczający. Szczotkotrzymacze też są w porządku. Czyżby nowy wirnik? jak można sprawdzić wirnik czy nie ma zwarcia.

• #4 12 Maj 2011 23:31
    kidu22
    Poziom 35  

Jakie rowki? Wirnik ma zadziory?

• #5 12 Maj 2011 23:32
    630176
    Usunięty  
  • #6 12 Maj 2011 23:46
    Matiush
    Poziom 15  

Nie ma zadziorów, jest dość gładki - normalny.

@Jerzykowski - coś więcej możesz napisać na temat możliwej przyczyny - prąd zwarciowy na wirniku?

• #7 13 Maj 2011 00:04
    630176
    Usunięty  
  • #8 13 Maj 2011 00:08
    Matiush
    Poziom 15  

nowy nie zawsze znaczy dobry i sprawny, chciałbym go sprawdzić/zmierzyć ale nie wiem jak. Zna ktoś jakiś sposób sprawdzania wirników?

• #9 13 Maj 2011 00:09
    krzysiek7
    Poziom 33  

Cytat:
    Według pomiarów które przeprowadziłem stojana, czyli opór i przejście to nie ma zwarcie, chyba że taki pomiar nie jest wystarczający.

Tym sposobem nie sprawdzisz czy uzwojenie stojana nie ma zwarcia między zwojowego. Zasil z uzwojenia wtórnego jakiegoś transformatora jedną cewkę i zrób pomiar napięcia na drugiej, później odwrotnie. Jeżeli wyniki pomiarów będą się różniły, to stojan uszkodzony. Transformator wystarczy taki od prostownika.
    Do sprawdzenia wirnika musisz mieć specjalny elektromagnes, inaczej nic z tego.

• #10 13 Maj 2011 10:49
    Sławek K
    Poziom 22  

Nic nie piszesz na temat tych "rowków".... więc są nasze gdybania.
    Jeżeli stojan sprawny, a na komutatorze jest ciągła wyżłobiona linia (ten rowek o którym piszesz) to szczotkotrzymacz dotyka do komutatora i go nacina. Sprawdź czy szcotkotrzymacz jest gładki i czy dobrze są założone szczotki.
    Wracając do stojana - często się zdarzy ,że razem z wirnikiem następuje jego uszkodzenie.
    Sławek

• #11 17 Sie 2011 11:13
    Matiush
    Poziom 15  

Po krótkiej przerwie wróciłem do tematu w między czasie dałem stojan do przewinięcia. Wirnik sprawdzilem na tzw. brzęczku (wygląda na sprawny, nie ma przerw, ani zwarcia), ale maszyna ma nadal te same objawy (chodzi nierówno i się grzeje). Trochę w nią niestety zainwestowałem dlatego zależało by mi na uratowaniu jej.

Nowe szczotki, nowy wirnik, stojan przewinięty, więc co jest przyczyną? Z opisanych wcześniej objawów rowki na szczotkach już nie występują. Nierówna praca były przy starym stojanie jak i teraz przy nowym. Czy niesprawny stojan mógł jednak uszkodzić wirnik w krótkim czasie? Tylko, że on poprzez badanie wydaję się być sprawny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME