Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niestabilna praca szlifierki

12 Maj 2011 14:05 2680 10
 • Poziom 15  
  Na początku prośba o potwierdzenie lub przekierowanie na odpowiedni dział.
  z serwisowaniem elektronarzędzi. Podobno jest, ale nie mam pojęcia gdzie, albo do jakiej kategorii się podpiąć: kategoria AGD drobne, maszyny i urządzenia? Z tego co widzę to tematy są porozrzucane.

  Po wymianie spalonego wirnika i szczotek w Makicie 9541/42 szlifierka pracuje nie stabilnie, mocno się grzeje, a na szczotkach rzeźbią się rowki od wirnika.

  Co może być nie tak? Twardość szczotek (są do tego modelu), wirnik ma zwarcie (nowy), a może stojan.

  Sprawdzałem miernikiem i przejścia są ok. ale nie wiem czy sprawdzam we właściwy sposób dlatego prośba o linka do artykułu/fora gdzie jest to opisane.
 • Poziom 39  
  Możliwe, że stojan ma zwarcie między zwojowe.
  Jeszcze pytanie, czy szczotkotrzymacz nie jest przemieszczony, zdeformowany i czy szczotki swobodnie sie w nim przemieszczają wzdłużnie.
 • Poziom 15  
  Według pomiarów które przeprowadziłem stojana, czyli opór i przejście to nie ma zwarcie, chyba że taki pomiar nie jest wystarczający. Szczotkotrzymacze też są w porządku. Czyżby nowy wirnik? jak można sprawdzić wirnik czy nie ma zwarcia.
 • Poziom 35  
  Jakie rowki? Wirnik ma zadziory?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Nie ma zadziorów, jest dość gładki - normalny.

  @Jerzykowski - coś więcej możesz napisać na temat możliwej przyczyny - prąd zwarciowy na wirniku?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  nowy nie zawsze znaczy dobry i sprawny, chciałbym go sprawdzić/zmierzyć ale nie wiem jak. Zna ktoś jakiś sposób sprawdzania wirników?
 • Poziom 34  
  Cytat:
  Według pomiarów które przeprowadziłem stojana, czyli opór i przejście to nie ma zwarcie, chyba że taki pomiar nie jest wystarczający.

  Tym sposobem nie sprawdzisz czy uzwojenie stojana nie ma zwarcia między zwojowego. Zasil z uzwojenia wtórnego jakiegoś transformatora jedną cewkę i zrób pomiar napięcia na drugiej, później odwrotnie. Jeżeli wyniki pomiarów będą się różniły, to stojan uszkodzony. Transformator wystarczy taki od prostownika.
  Do sprawdzenia wirnika musisz mieć specjalny elektromagnes, inaczej nic z tego.
 • Poziom 22  
  Nic nie piszesz na temat tych "rowków".... więc są nasze gdybania.
  Jeżeli stojan sprawny, a na komutatorze jest ciągła wyżłobiona linia (ten rowek o którym piszesz) to szczotkotrzymacz dotyka do komutatora i go nacina. Sprawdź czy szcotkotrzymacz jest gładki i czy dobrze są założone szczotki.
  Wracając do stojana - często się zdarzy ,że razem z wirnikiem następuje jego uszkodzenie.
  Sławek
 • Poziom 15  
  Po krótkiej przerwie wróciłem do tematu w między czasie dałem stojan do przewinięcia. Wirnik sprawdzilem na tzw. brzęczku (wygląda na sprawny, nie ma przerw, ani zwarcia), ale maszyna ma nadal te same objawy (chodzi nierówno i się grzeje). Trochę w nią niestety zainwestowałem dlatego zależało by mi na uratowaniu jej.

  Nowe szczotki, nowy wirnik, stojan przewinięty, więc co jest przyczyną? Z opisanych wcześniej objawów rowki na szczotkach już nie występują. Nierówna praca były przy starym stojanie jak i teraz przy nowym. Czy niesprawny stojan mógł jednak uszkodzić wirnik w krótkim czasie? Tylko, że on poprzez badanie wydaję się być sprawny.