Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja szafy zasilającej TN-C +GSW - pytanie co do połączenia

12 Maj 2011 15:02 1960 5
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich
    Mam zadanie zmodernizować lokalną szafę zasilającą-sterowniczą w obiekcie przemysłowym, pomieszczenie usytuowane w piwnicach. Obecne zasilanie to TN-C 16mm2 Al. Szafa zasilać będzie również ogólnodostępne ~2 gniazda 230V i 400V. I tu pojawia się pierwsze pytanie: powinienem wstawić RCD, jednak nie miałbym punktu rozdziału uziemionego, mimo to nie rezygnować z różnicówek? Chciałbym uziemić także modernizowaną instalacje rur stalowych i ramę, w związku z tym zamontować wokół pomieszczenia GSW do której podłączyłbym obudowy, ramy i rury. Czy wystarczy, że połączę GSW z punktem rozdziału PEN? Dodatkowo wstawiam rysunek poglądowy.

z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Modernizacja szafy zasilającej TN-C +GSW - pytanie co do połączenia
  • Poziom 18  
    Z RCD nie należy rezygnować nawet bez uziemienia punktu rozdziału. A jak chcesz uziemić ramy i rury jeżeli nie masz uziemienia?
  • Poziom 10  
    Chodziło mi o zabezpieczenie przewodzących elementów konstrukcji przed pojawieniem się na nich niebezpiecznego napięcia, które odprowadzane byłoby przez PEN.

pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Punkt rozdziału PEN nie musi być uziemiony.
    Szynę PE w rozdzielnicy należy połączyć z GSW przewodem wyrównawczym.
    Wyłącznikiem głównym w rozdzielnicy powinien być np. FR a nie wyłącznik nadprądowy.

Użyj opcji szukaj bo było wiele razy na ten temat pisane.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Oczywiście FR będzie, po prostu nie narysowałem.
  • Poziom 43  
    Witam!

A nie uczono kolegi, że żyłę PEN należy wprowadzić najpierw na zacisk PE a dopiero później na zacisk N.

Wyłącznik nadmiarowoprądowy nie powinien pełnić roli wyłącznika głównego tylko z powodu możliwości wystąpienia braku selektywności z zabezpieczeniami które on poprzedza.
    Z powodzeniem w tej roli można natomiast zastosować rozłącznik bezpiecznikowy.

Natomiast jeden trójfazowy RCD chroniący wszystkie obwody w tym i jednofazowe nie jest dobrym rozwiązaniem.
    O tym też było na forum.