Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak głośnik 250mm do skrzyni 30 litrów

12 Maj 2011 15:07 2767 9
  • Poziom 9  
    Witam
    Jakiś czas temu zmontowałem sobie skrzynie 30dziesto litrową, grał tam głośnik BOSCHMANN SYLB-10 co okazało się że głośnik mający 200 RMS stracił swój bas,przyczyną była cewka powodująca zwarcie z magnesem i głośnik "wydawał dźwięki" no ale nie o tym. Zwracam się o pomoc jaki głośnik proponujecie do skrzyni 30 litrowej dobrze żeby miał 250mm 300mm można przerobić, nie chcę rozkręcać,rozklejać i etc. i zwracam się o pomoc z pytaniem jaki głośnik proponujecie z mocą odpowiednią litrażowi 30L i cenie do 280 zł , Wzmacniacz BLAUPUNKT EMA 260
    Dane wzmacniacza:
    - Tryby pracy (kanały) 2/1
    - moc MAX, 4 Ohm przy połączeniu zmostkowanym 1 x 350 W
    - moc MAX, 2 Ohm 2 x 160 W
    - moc MAX, 4 Ohm 2 x 110 W
    - moc RMS przy połączeniu zmostkowanym 1 x 160 W
    - moc RMS, 2 Ohm 2 x 80 W
    - moc RMS, 4 Ohm 2 x 55 W
    - THD 0,05%
    - stosunek sygnał/szum > 90 dB
    - pasmo przenoszenia 10Hz - 25kHz
    - Filtr dolnoprzepustowy z płynną regulacją 50 - 250Hz
    - Filtr górnoprzepustowy z płynną regulacją 50 - 250Hz (12 dB na oktawę)
    - Bass Boots - podniesienie poziomu basu 0 - 12 dB przy 60Hz z płynną regulacją

Rozważałem głośnik GROUND ZERO GZIW 250X

Z góry będę wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 28  
    Za mocny głośnik na ten wzmacniacz. Szukaj czegoś do 150W RMS. Niczego mocniejszego ci ten wzmacniacz nie rozbuja dobrze. 25 lepiej zasili niż 30 także tylko na 25 zwracałbym uwagę na twoim miejscu.
  • Poziom 28  
    Rockford Fosgate R1, słyszałem i byłem miło zaskoczony, także w obudowie 30l.
  • Poziom 9  
    Nie wiem czy 150 rms nie będzie za mały na wzmacniacz, wzmacniacz mam na mostku 160 rms, i mi 200rms tak roztrzepał ze cewka się z sunęła i mi robił poprzedni głośnik zwarcie(cewka-magnes), wydawał dźwięki tylko w momencie kiedy,docisnęło się membranę w tedy robił zwarcie i coś grało tzn wydawało dźwięk.
    Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi czekam na więcej info
  • Poziom 28  
    Aktualnie mam suba 250 W RMS pod wzmacniaczem 600w ;) też Rockforda, nie ma prawa coś się z nim stać od nawet 200-300W, jeżeli nie będzie przesterów i wszystko z głową używane i ustawione :)
  • Poziom 28  
    itam19 napisał:
    Nie wiem czy 150 rms nie będzie za mały na wzmacniacz, wzmacniacz mam na mostku 160 rms, i mi 200rms tak roztrzepał ze cewka się z sunęła i mi robił poprzedni głośnik zwarcie(cewka-magnes), wydawał dźwięki tylko w momencie kiedy,docisnęło się membranę w tedy robił zwarcie i coś grało tzn wydawało dźwięk.
    Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi czekam na więcej info

I może dlatego ci padł poprzedni bo miałeś za słaby wzmacniacz na niego i na dodatek źle ustawiony.
  • Poziom 28  
    Wzmacniacz ustawia się po pierwsze względem radia. No chyba że wzmacniacz ma o wiele więcej mocy niż potrafi przyjąć głośnik wtedy ustawia się tak żeby głośnika nie uszkodzić. Jeśli radio ma wyjście 2V to gain na wzmacniaczu powinien być tak ustawiony albo nawet i nieco niżej(to znaczy na wzmacniaczu powinien być na więcej V ustawiony). Wtedy nawet przy pełnej mocy nie powinno być przesteru. Oczywiście wszystkie podpicia basu powinny być wyłączone.
  • Poziom 28  
    Gain ustawiasz pod radio, bassbost na 0db,lowpass na około 80hz i crossover na lowpass oczywiście. Oczywiście wszystkie podbicia na radiu też powinny być wyłączone. Napisz może jakie masz radio.
  • Poziom 9  
    Radio to LG LAC 5900 RNU

Dodano po 2 [minuty]:

Gain jest pod radio ustawiony na radiu wszelkie podbicia basów też są wyłączone.

Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

z tym Gain pod radio ustawić to w jaki sposób bo myślałem że chodzi tylko o podłączenie, też jest knefel do kręcenia i jak na słuch postroić?
    Dać w radiu poziom taki przy jakich słucham zawsze muzyki i kręcić Gain-a?

Dodano po 10 [minuty]:

jaki byś proponował głośnik idealny pod ten wzmacniacz w rozsądnej granicy cenowej taki który było by litrarzowo odpowiedni do skrzyni trzydziestki?
  • Poziom 28  
    Gain ustawia się na słuch. Dajesz około całą głośność radia i gain na wzmacniaczu na minimum i następnie zwiększasz powoli aż dojdziesz do momentu że usłyszysz zniekształcenia. Później nieco zmniejszasz gain i już gotowe. W twoim przypadku będzie to pewnie coś koło połowy na gainie.
    Co do głośnika to ciężko jest coś dobrać pod tą konkretną skrzynkę i wzmacniacz. I nie napisałeś na czym ci bardziej zależy na jakości czy na ciśnieniu. Choć przy tym wzmacniaczu to ani jednego ani drugiego nie będziesz miał.