Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie LEDy zastosować? Oświetlenie do samolotu zdalnie sterowanego.

12 Maj 2011 16:35 3538 5
  • Poziom 10  
    Chciałbym zbudować oświetlenie do samolotu zdalnie sterowanego (rozpiętość 1,5m) za pomocą LED.
    Jakie LEDy powinienem zastosować do tego celu (zasilanie około 3V) ?????
    Znalazłem w internecie coś takiego ale nie wiem co to za LEDy i jakie powinny mieć parametry aby oświetlić powierzchnię 70cm x 30cm.

I filmik na YouTube: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qqdHh_p4F8E

To co lata na filmie ma około 90cm rozpiętości ale właśnie o taki efekt mi chodzi.

Jakie LEDy zastosować? Oświetlenie do samolotu zdalnie sterowanego. Jakie LEDy zastosować? Oświetlenie do samolotu zdalnie sterowanego. Jakie LEDy zastosować? Oświetlenie do samolotu zdalnie sterowanego.
  • Poziom 24  
    Możesz zastosować diody mocy, np. 1W, lub 3W, ale licz się z dużym poborem prądu i koniecznością zamontowania na choćby małym radiatorze w celu chłodzenia, a to zwiększy masę samolotu.. Te diody mają być po to by samolot było widać? Może po prostu daj kilka diod typu flux. Mają duży kąt świecenia, mały pobór i są dobrze widoczne.
    Jakie LEDy zastosować? Oświetlenie do samolotu zdalnie sterowanego.
  • Poziom 10  
    Paolo1976 napisał:
    Możesz zastosować diody mocy, np. 1W, lub 3W, ale licz się z dużym poborem prądu i koniecznością zamontowania na choćby małym radiatorze w celu chłodzenia, a to zwiększy masę samolotu..

Niestety odpada :(
    1 - duży pobór prądu szybko wyczerpie akumulator modelu (2200mAh)
    2 - radiator znacznie zwiększy wagę modelu :(

Paolo1976 napisał:
    Te diody mają być po to by samolot było widać?

Tak, diody mają służyć tylko do oświetlenia modelu (w nocnych lotach).

Paolo1976 napisał:
    Może po prostu daj kilka diod typu flux. Mają duży kąt świecenia, mały pobór i są dobrze widoczne.

Jakieś konkretne modele tych LEDów FLUX??
    Nie siedzę niestety w temacie elektroniki :(

W jednym z sklepów powiedziano mi że to są diody SMD i takie najlepiej zastosować.
  • Poziom 24  
    Tak więc zastosuj zwykłe diody flux, najlepiej firmy KINGBRIGHT, bo są wysokiej jakości. W nocy będzie bardzo dobrze je widać. Możesz się pokusić o maleńki układ na TLC555, aby diody migały.
  • Poziom 9  
    Wiem że temat bardzo stary ale ja do swojego samolotu użyłem poprostu paski ledowe, czerwone, zielone i białe, powiem szczerze że to zasilania tego użyłem pakiet LiPo 3S 11.1V 800mAh i generalnie wystarcza mi na 40 minut latania zatem tragedii nie ma, 2200mAh wystarczy o wiele dłużej o ile będzie podłączony do samego oświetlenia, bo jak dojdzie to tego ESC to już jest większy problem.