Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nauka lutowania dla początkującego.

iwohank 09 Nov 2004 14:01 25098 8
Altium Designer Computer Controls
    iwohank
    Level 11  
    Witam,
    muszę wlutować rezystor w płytkę od dekodera cyfrowego.
    Problem w tym, że nigdy nie lutowałem :(
    Czy ktoś zna może linki do stron z szybkim "kursem" lutowania albo może opisać pokrótce kroki lutowania?

Dzięki za pomoc
    iwohank

P.S. Szukałem na forum i nigdzie nie ma tego opisanego.
  • Altium Designer Computer Controls
    grzeskk
    Level 34  
    bierz lutownice i popróbuj na innej popsutej płytce wylutuj i wlutuj kilka elementów to złapiesz nieco doświadczenia
    jacekko63
    Level 31  
    Jeżeli nie masz doświadczenia,nie zaczynaj od skomplikowanego sprzętu.Możesz zrobić więcej szkody zwierając scieżki lub odgrzewając je od podłoża niż wartość twojej oszczędności.Chyba że pouczysz się wcześniej na czymś innym.
  • Altium Designer Computer Controls
    iwohank
    Level 11  
    Planuję nauczyć się na starej karcie grafiki.
    Dlatego potrzebuję wiedzieć od czego zacząć. Od razu nakładać cynę czy może kalafonię?
    Do czego właściwie służy kalafonia?
    iwohank
    Level 11  
    Znalazłem na necie:
    Krótki kurs lutowania:
    Rozgrzać lutownicę. Po odpowiednim uformowaniu wyprowadzeń lutowanego elementu, zetknąć je z polami montażowymi. Nabrać na grot lutownicy kroplę lutowia (cyna z topnikami) i nanieść je na styk pola z końcówką elementu. Po zastygnięciu cyny ocenić prawidłowość połączenia (patrz - rysunek). W przypadku powstania tzw. „zimnego lutu” nabrać na grot nieco kalafonii i ponownie rozgrzać połączenie, aż do oczyszczenia złącza i uformowania prawidłowego lutu.
    Sprawne wykonywanie jednego lutowania trwa mniej niż 15 sekund.
    elektronikk
    Level 20  
    kalafonia zawiera aktywatory ułatwiające lutowanie części np. zaśniedziałych (usuwa naloty i tlenki) kalafoni mozna takrze używać w sytuacjach gdy zwarłeś ścieżki wtedy bierzesz kalafonie na grot rozgdzewasz cyne którą zwarłeś ścieżki i np szpilką je rozdzielasz ( oczywiście gdy cyna jest roztopiona), najlepiej zrób jak radzą koledzy ,weż jakiś stary moduił i lutuj do woli praktyka czyni mistrza :) ważne!! : elementy należy lutować jak najkrócej ponieważ przegrzanie może doprowadzić do ich uszkodzenia !
    Pozdrawiam!
    Osa100

Level 22  
    Kalafonia jest używana jako topnik. Niektórzy zamiast niej stosują specjalne pasty czy płyny do lutowania. Topnik m.in. pozwala na właściwe zwilżenie lutowiem lutowanych powierzchni (wtedy właśnie powstaje pożądany menisk wklęsły widoczny na obrazku powyżej).
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam
    Z praktyki odradzam stosowanie wszelkiego rodzaju past, czy płynów. Większa ich część zawiera szkodliwe sybstancje powodujące śniedzenie o ile nie związki kwasowe.
    O lutowaniu to już dużo koledzy napisali, ale o rozlutowywaniu ?.
    Ja do tego celu użuwam taśmy plecionej miedzianej pokrytej cińką warstwą kalafoni. Nieważne, czy wylutowuję układ scalony, tranzystor, czy element dwunóżkowy, taśma ta ściąga mi cynę, odprowadza ciepło i nie powoduje przegrzania ścieżek obwodu drukowanego, tak "ślicznie" ściąga cynę, że nie trzeba wykałaczką robić otworów do wprowadzenia nowego elementu.
    willy102
    Level 15  
    Ja dołączam się do rad Kolegów. Proponuje Ci abyś lutował lutownicą transformatorową ponieważ obsłużysz ją jedną ręką w przeciwieństwie do kolbowej. Wystarczy stopić na grot trochę cyny umoczyć w kalafoni i pojechał... :) Na początek popróbuj na jakimś "dawcy części". Porównaj sobie swoje luty z orginalnymi powinny być pdobne. O kalafonie się nie bój bo nie przewodzi, a puźniej jej nadmiar możesz zmyć spirytusem jednak ona w niczym nie przeszkadza :)
    Powodzenia!