Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa odbiornika wielozakresowego typ PLL2288

kris8888 12 May 2011 21:26 1819 4
Computer Controls
    kris8888
    Level 35  
    Witam

Zabrałem się za naprawę przenośnego odbiornika z syntezą PLL marki BENCH model PLL2288. Odbiornik jest tani, typowo "hipermarketowy", ale szkoda mi go wyrzucać, bo w zasadzie to taki mały, zgrabny world receiver ma wszystkie pasma AM i FM, przełącznik czułości dla pasma KF. Zależy mi głównie na pasmach AM w tym radyjku.
    Problem w tym, że kompletnie nie działa zakres AM. Niestety, nie mam schematu, praktycznie jest nie do zdobycia, no chyba, że ktoś może mnie tu poratować. Odbiornik jest zbudowany w oparciu o TA2003 (część radiowa) i BU2614 (synteza PLL). Produkcja typowo chińska, firma Hinston. Wysłałem nawet do nich prośbę o schemat, ale niestety bez odzewu. Bazuję więc w zasadzie tylko na ogólnodostępnych schematach aplikacyjnych użytych układów scalonych.
    Z tego co ustaliłem to:
    1. Na zakresie FM cały odbiornik pracuje prawidłowo, pętla PLL synchronizuje się, zakres przestrajania jest prawidłowy.
    2. Na wszystkich zakresach AM brak jest zmian napięcia wyjściowego z pętli PLL przestrajającego warikapy, napięcie jest cały czas maksymalne, słychać jednak, że tor radiowy pracuje. Na wyświetlaczu oczywiście zmienia się częstotliwość w trakcie przestrajania.
    3. Po odpięciu wyjścia detektora fazy w pętli PLL sterującego warikapami i podpięciu w to miejsce zewnętrznego regulowanego napięcia pojawia się prawidłowy odbiór AM, jest mozliwość przestrajania w pełnym zakresie, na wszystkich pasmach AM. Czułość odbiornika jest prawidłowa. Czyli część radiowa raczej jest ok.
    4. Odłączenie sygnału heterodyny z wejścia pętli PLL powoduje zmianę napięcia przestrającego z maksymalnego na minimalne (bliskie zero). Jest więc jakakolwiek reakcja pętli PLL na sygnał z heterodyny. Pętla jednak w żadnym momencie nie synchronizuje się.

Próbowałem zwiększać lub zmniejszać wartość kondensatora sprzęgającego heterodynę z wejściem AM IN w PLL, ale nic to nie dało.

Pytanie więc, czy możliwe, że układ BU2614 jest uszkodzony i dlatego nie pracuje synteza dla AM? Czy coś może być nie tak z interfejsem pomiędzy mikrokontrolerem a BU2614? Co powinienem jeszcze sprawdzić, żeby ustalić gdzie jest usterka?

Chciałbym sie też dowiedzieć, czy w tego typu odbiornikach zakres zmian napięcia warikapowego powinien być taki sam na wszystkich zakresach AM i FM? Czy pompa ładunku na wyjściu komparatora fazy PLL jest wspólna dla zakresów AM i FM?

Odbiornik jest w dużej części w technologii montażu powierzchniowego, więc niestety dość trudno ustalić samemu dokładny schemat i coś sprawdzać na zasadzie wylutowywania kolejnych elementów w ciemno. Składa sie z dwóch płytek, jedna to część radiowa i m.cz, a druga to PLL, mikrokontroler, wyświetlacz i przyciski. Ta płytka z PLL i mikrokontrolerem ma oznaczenie A01-155FT. Może ktoś spotkał się z tego typu usterką i może mi coś pomóc. Z góry dziękuję.
  • Computer Controls
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Musiał byś podłączyć f-miarkę do 11 pinu pll i zobaczyć czy jest tam sygnał heterodyny AM.
  • Computer Controls
    kris8888
    Level 35  
    Nie mam miernika częstotliwości, ale jak podłączam oscyloskop do pinu 11 to widać wyraźnie sinusioidalny sygnał heterodyny. Widać też zmiany częstotliwości tego sygnału pod wpływem ręcznych zmian napięcia na warikapach. Dokładnej częstotliwości heterodyny jednak nie jestem w zmierzyć. Ale skoro tor p.cz. jest na dwóch filtrach ceramicznych 465kHz i jestem w stanie odebrać na długich I program to znaczy, że heterodyna pracuje we własciwym zakresie.
    Niestety w trakcie moich pomiarów padła synteza również na paśmie FM. Objaw dokładnie taki sam jak na AM. Nie wiem, czy z mojej winy, czy to jakis zimny lut na płytce (dokładnie wszystko sprawdziłem), czy po prostu padł całkowicie układ BU2614. Szukałem, czy mozna gdzieś kupić BU2614FS, bo taki dokładnie potrzebuję, ale nigdzie nie mogłem go namierzyć.Dlatego chyba się poddam z tym radyjkiem, posłuży już tylko jako dawca części. :cry:
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Sprawdź oscyloskopem podczas przestrajania na guzikach w AM i FM czy procesor podaje sygnał na szynę. Będziesz wiedział czy procesor steruje PLL. W pdfie syntezy jest rozrysowane gdzie co ma.
    kris8888
    Level 35  
    Sprawdziłem oscyloskopem linie CK, DA i widac tam jakies przebiegi. Zdziwiłem się jedynie, że mają stosunkowo niską czestotliwość, mimo że specyfikacja układu dopuszcza częstotliwość danych na szynie nawet do 1MHz. Sam mikroprocesor jest taktowany kwarcem 32kHz, więc pewnie dlatego tak wolna transmisja.

Sprawdziłem tez oscyloskopem przebieg na wyjściu kwarcowego generatora odniesienia 75KHz w pętli PLL i tez jest ok. Wygląda na to, że jednak układ scalony syntezy PLL jest uszkodzony.