Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ogrodowa. Skąd wykombinować taki zawór nastawny przepływowy?

sleczkal 12 Maj 2011 22:02 3465 5
  • #1 12 Maj 2011 22:02
    sleczkal
    Poziom 2  

Witam,

Mam problem z pompą ogrodową, która jest podłączona zasysaniem do zbiornika z deszczówką, a wylotem do bębna przenośnego z którego to podlewamy rośliny w ogordzie i rabatki przy pomocy standardowej "sikawki" z zaworkiem zamykającym. Podczas podlewania wszystko jest ok, ale jeżeli na parę sekund przestanę podlewać (zamykając zawór w sikawie) to wyrywa wąż - z oczywistych względów (wzrost ciśnienia). Zauważyłm, że pompa posiada w komorze wyjściowej dodatkowy otwór 1/4", do którego można podłączyć manometr lub wyłącznik ciśnieniowy. Z tego co wiem to wyłączniki takiem mają zastosowanie głównie przy wysokich ciśnieniach (hydrofor z naczyniem), więc ponoć nie mogę tego typu rozwiązania użyć w moim przypadku (zawór nie wyłączy pompy przy małym wzroście ciśnienia, a przewód ze złączek wyrwie). Wykombinowałem aby do opisywanego otworu 1/4" podłączyć jakiś zawór nastawny sprężynowy, który zadziała przy wzroście ciśnienia i wode przekaże na wejście pompy (powstanie przepływ zamknięty). A gdy ciśnienie spadnie (ogrodnik zacznie podlewać) zawór zamknie się i medium popłynie do bębna z sikawką. PROSZĘ O POMOC - skad wykombinować taki zawór nastawny przepływowy?????????????

Mam nadzieję, że dość naświetliłem mój problem. Dodam, że pompa ogrodowa to Omnigena Samozasysająca jednostopniowa pompa peryferalna WZ-250 - ciśnienie do 6 bar, zasysanie ok.6m, podnoszenie chyba 11m, przepływ 35l/min, wąż ogrodowy 1/2"
    Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

Proszę przeczytać wewnętrzne zasady działu (niebieski temat) i poprawić post oraz tytuł. W przeciwnym razie temat usunę [Łukasz]

0 5
  • #2 12 Maj 2011 22:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 02 Wrz 2013 19:51
    szaryk
    Poziom 12  

Witam. Pomimo, że temat przedawniony, ale z pewnością przyda się komuś. Zawór taki można byłoby przystosować z zaworu zwrotnego sprężynowego uzywanego w instalacjach centralnego ogrzewania. Należałoby tylko wymienić sprężynę na mocniejszą. Metoda prób do określenia cisnienia wymaganego na końcówce węża.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 08 Wrz 2013 13:04
    szaryk
    Poziom 12  

Witam. Rozumiem, że jest tylko pompa i wąż do podlewania. Brak zbiornika hydroforowego czy zbiornika przeponowego. Stąd zamknięcie wylotu wody musi spowodować silny wzrost ciśnienia w wężu - sytuacja raczej niewskazana. Wyjścia są dwa. 1-no droższe, 2-gie tańsze, ale wymaga 'pokombinowania". Najlepiej było kupić zestaw: pompa z włacznikiem, zbiornik przeponowy. Można dokupić i zmontować. Ale myślę, że zastosowanie zaworu zwrotnego 1/2 cala (mosiężny spreżynowy) pomogłoby. Należałoby tylko wymienić sprężynę na mocniejszą. Tak, aby otwarcie odbywało się przy ciśnieniu powiedzmy np. 3 bar. Metodą prób można do tego dojść. Pozdrawiam.

0
  • #6 29 Wrz 2013 23:19
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Jeśli jest to pompa WZ250B Omnigena a nie WZ250 Omnigena można zastosować sterownik ciśnieniowy pompy np. SK13 lub PC15. Problemem instalacji jest jednak w tym przypadku wąż i złączki, gdyż każda instalacja bez problemu wytrzymuje 4 bary ciśnienia a obie pompy posiadają ciśnienie maksymalne niższe od 4 bar.
    Drugim problemem jest to, że obie pompy nie są przystosowane do pompowania wody deszczowej.

0