Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie silnika 3 fazowego przez 230V

12 Maj 2011 22:40 5927 15
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam dwie maszyny stolarskie - frezarka kolumnowa i piła taśmowa, które zasilane były na 380V a ja niestety nie posiadam siły więc muszę coś wymyślić aby zasilić z 230V. Silnik frezarki na tabliczce znamionowej ma parametry pracy zarówno dla 220 jak i 380. Podobnie z silnikiem piły. Na tabliczce piły jest nawet schemat połączenia styków silnika na 220V. (urządzenia maja po kilkadziesiąt lat). Nie znam się kompletnie na technologii silników, uzwojeń, faz itp.
    Silniki to odpowiednio 1,5 HP i 1 HP obroty 2800.
    Z tego co na razie udało mi się dowiedzieć to czeka mnie zakup falownika, jakiegoś tam ale proszę was dalsze porady co z tym fantem zrobić.
  • Użytkownik obserwowany
    Tylko falownik takim film jak Abb Omron czy Siemens nic niego praktycznie nie bierz pod uwagę. Broń cię panie Boże LG LS bo to szajstwo i maszyny się okaże że " nie mają siły" pracować. A jedna maszyna jeden falownik.
    Pozdro Marcin
    PS: Nie mówcie o patencie koledzy z kondensatorem bo sami wiecie że to się nadaje..
  • Poziom 9  
    Tak, słyszałem, że kondensatory to liche wyjście. Pytałem o cenę falownika w jakiejś tam firmie i powiedzieli mi ok 750 PLN. A zastanawiam się czy nie taniej byłoby wymienić całe silniki na nowe jednofazowe o zbliżonych parametrach mocy.
  • Moderator Samochody
    gts1991 napisał:

PS: Nie mówcie o patencie koledzy z kondensatorem bo sami wiecie że to się nadaje..

A możesz to jakoś merytorycznie uzasadnić? Bo mam przeczącą prawom fizyki piłę tarczową napędzaną silnikiem 2,2kW/380 z jednej fazy, właśnie z kondensatorem i jakoś nie mam powodów do narzekania. A że jest nieco słabszy - cóż, coś za coś.
  • Poziom 35  
    PS: ...... mam przeczącą prawom fizyki piłę tarczową napędzaną silnikiem 2,2kW/380 z jednej fazy, właśnie z kondensatorem i jakoś nie mam powodów do narzekania. A że jest nieco słabszy - cóż, coś za coś.[/quote

Twoja piła przeczy prawom elektrody nawet!!! A pozatym oczywiście jest to najtańsze rozwiązanie i na pewno lepsze niż falownik i silnik w trójkąt.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    HP (koń parowy amerykańska jednostka mocy) to inaczej KM- to nasze około 745 W
  • Poziom 9  
    krzysiek7 napisał:
    HP to inaczej KM, a więc odpowiednio około 1,1 kW i 0,75 kW.

Oczywiście HP to horse power czyli kucyki ;)

Tu zdjęcia tabliczek:

Zasilanie silnika 3 fazowego przez 230V Zasilanie silnika 3 fazowego przez 230V

Mod. ROBSON33
    Należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

Poprawiłem, mam nadzieję, że teraz jest ok. woj74
  • Poziom 39  
    Powstaje jeszcze pytanie czy instalacja do której chcesz się podłączyć wytrzyma obciążenie z uwzględnieniem rozruchu. Może jednak warto przeanalizować możliwość zasilenia 400 V?
  • Poziom 9  
    "Dołożenie" 400V to spory koszt, przydział mocy z energetyki, licznik, instalacja itp. Raczej nie wchodzi w grę. Sama sieć w warsztacie jest nowa wręcz nowoczesna na przewodach 2,5mm2 z nową skrzynką rozdzielczą i zabezpieczeniami przewidzianymi na duże obciążenia.
  • Poziom 9  
    No tak i teraz zacznie się wojna kondensator vs falownik ;)

Jeśli jednak kondensator miałby dać radę to jakie parametry powinien mieć?
    Pewno montaż kondensatora nie zabije mojego budżetu więc może warto spróbować a może nie warto bo spalę silnik itp?

(Proszę o odpowiedź jak dla neandertalczyka bez tłumaczenia i wzorów fizycznych bo i tak mi wiele to nie mówi)

edit: widzę, że tu już ktoś poruszał podobne zagadnienie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic774758.html, postaram się poczytać ale czy ja co z tego zrozumiem...
  • Użytkownik obserwowany
    1 hp ( Koń parowy ) = 745W panowie.

Dodano po 57 [sekundy]:

robokop napisał:
    gts1991 napisał:

A możesz to jakoś merytorycznie uzasadnić? Bo mam przeczącą prawom fizyki piłę tarczową napędzaną silnikiem 2,2kW/380 z jednej fazy, właśnie z kondensatorem i jakoś nie mam powodów do narzekania. A że jest nieco słabszy - cóż, coś za coś.

Właśnie jest słabszy i to jest powód mojego narzekania kolego.

Falowniki 1F na 3F używki porządne kupisz około 500 zł bez problemu.
  • Moderator Samochody
    Biorąc pod uwagę że za te 500 zł kupisz dwa potrzebne silniki jednofazowe nowe to przyznasz że to jednak średni interes?
    A dobór kondensatora - C=60√P, według szkolnego wzoru. Zacznij od 60µF - silnik powinien startować i się nie grzać.
  • Poziom 9  
    A ewentualnie jakie silniki w rozsądnej cenie polecacie? Trochę tego wisi na Allegro ale nie wiem jak z jakością. Zaznaczam, że maszyny będą pracowały sporadycznie więc oczekuję kompromisu cena/jakość.