Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modulator FM do celów serwisowych

shadoweyes 12 Maj 2011 22:42 5588 13
  • Modulator FM do celów serwisowych
    Modulator FM miał służyć do strojenia odbiorników radiowych na zakresie UKF 65…75 MHz(86…108 MHz).
    W czasie, kiedy powstawał projekt były takie modulatory niedostępne w sklepach a były to lata 1989 -1995. W tym czasie powstał również stereo koder współpracujący z modulatorem FM, czyli powstał mały nadajnik UKF FM Stereo. Co rozszerzyło jego zastosowanie do strojenia odbiorników stereofonicznych. Na zdjęciu przedstawiona jest jedna z ostatnich wersji modulatora FM niestety zdjęć kodera nie posiadam, gdyż oryginalny projekt został sprzedany.
    Generator w.cz. pracuje w układzie Colpittsa przestrajanie częstotliwości odbywa się za pomocą trymera lub diody pojemnościowej włączonej równolegle do trymera.
    W warsztacie do strojenia odbiorników spisywał się bardzo dobrze. Testując układ poprzez podłączenie do jego wejścia magnetofon i badając zasięg na odbiorniku przenośnym uzyskano zasięg (mono) ok. 1km nadajnik znajdował się na ósmym piętrze budynku. W załącznikach umieściłem oryginalne skany projektów z krótkim opisem konstrukcji.

Modulator FM do celów serwisowych Modulator FM do celów serwisowych

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    shadoweyes
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: komputery, tranasmisje radiowe
    shadoweyes napisał 371 postów o ocenie 23, pomógł 26 razy. Mieszka w mieście POLKOWICE. Jest z nami od 2003 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
    shadoweyes napisał:

Generator w.cz. pracuje w układzie Colittsa przestrajanie częstotliwości odbywa się za pomocą trymera lub diody pojemnościowej włączonej równolegle do trymera.

Chyba raczej Colpittsa, ale domyślam się, że to literówka.
    Co do projektu, to trochę chyba był tak na szybko robiony? Wnioskuję po płytce, bo tak pomaćkane ścieżki pisakiem :) Ja jak jeszcze płytki robiłem pisaniem, to od linijki rysowałem, żeby wyglądało jak po termotransferze :)
  • Computer ControlsComputer Controls
    Paolo1976
    Poziom 24  
    drzasiek napisał:
    Co do projektu, to trochę chyba był tak na szybko robiony? Wnioskuję po płytce, bo tak pomaćkane ścieżki pisakiem :) Ja jak jeszcze płytki robiłem pisaniem, to od linijki rysowałem, żeby wyglądało jak po termotransferze :)

Pisakiem? Kiedyś, w latach '80 ścieżki malowało się lakierem do paznokci, albo lakierem nitro, bo inaczej się nie dało. I powstawało wiele wspaniałych urządzeń.
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
    shadoweyes
    Poziom 20  
    Płytka była malowana lakierem do paznokci i wytrawiana w kwasie azotowym. Co do wyglądu to może nie wygląda ładnie ale do celów eksperymentalnych wystarczyła. Zawsze można zaprojektować swoją(ładniejszą).
    Paolo1976
    Poziom 24  
    Tak, czy inaczej urządzenie bardzo przydatne i stanowiące dobrą bazę do budowy własnego przyrządu warsztatowego lub innego. Swoją drogą jakaś nostalgia mnie naszła, bo już prawie nikt nie prezentuje na Elektrodzie konstrukcji wykonywanych w czasach kiedy zdobycie każdego podzespołu graniczyło z cudem. Poza satysfakcją ze zbudowania i działania była satysfakcja ze zdobycia wszystkich potrzebnych części.
    axdam99
    Poziom 14  
    Wykonałem ten układ. Bardzo ładnie trzyma ustaloną częstotliwość. Obowiązkiem jest zaekranowane układu . zasilanie musi być stabilizowane , porządnie odfiltrowane. Inaczej zaczyna pływać. Płytkę troszeczkę przeprojektowałem, tworząc duże pola masy. Jako tranzystor T1 użyłem niskoszumnego bc 550 c. Dalej BF 194 , BF 197. Aktualnie pracuje nad sterowaniem diodą pojemnosciowa BB104 i przelaczaniem oirt-ccirt. Myślę ze doczeka się obudowy i stereokodera bo warto ze względu na stabilność :) .

Dodano po 3 [minuty]:

Modulator FM do celów serwisowychModulator FM do celów serwisowych
    lechoo
    Poziom 39  
    Stabilne zasilanie to nie wszystko, aby taki oscylator się nie odstrajał powinien być bezwzględnie zaekranowany. Mimo to może "pływać" przy zmianach temperatury otoczenia.
    Kodera stereo nie warto budować, programowe kodery stereo+rds są dużo lepsze, np. StereoTool. Zamiast kodera lepiej zrobić syntezę częstotliwości, np. na SAA1057.
    axdam99
    Poziom 14  
    @lechoo Nie każdy używa komputerów więc warto budować stereokoder :)

Niestety po 2h modulator przestał działać jak powinien. Teraz pływa, sygnał jest za słaby , powstał jakiś dziwny przydźwięk. Zmieniłem BF 197 ale nic to nie dało.
    lechoo
    Poziom 39  
    Aby zbudować przyzwoity koder stereo trzeba się nieźle napracować, nie widziałem tu na forum prostego i dobrego projektu. Pamiętaj, że oprócz kodera potrzebujesz też procesora dźwięku - przynajmniej filtrów, kompresora i limitera - bez niego nie zapanujesz nad właściwym poziomem sygnału. Sprzęt do programowego kodera (wystarczy stary komputer z procesorem core2duo) może okazać się znacznie tańszy.
    Zacznij jednak od zrobienia lepszego generatora FM, polecam ten projekt:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330169.html
    axdam99
    Poziom 14  
    Problem już rozwiązany. Problem tkwi w walniętym kablu sygnałowym. Przydało by się dobudować dodatkowy wzmacniacz wejściowy. (Limiter /kompresor mam). Urządzonko planuję używać tylko i wyłącznie do sprawdzania starego zakresu ukf OIRT przed przestrojeniem na nowe pasmo CCIR .

Jaki najlepszy sposób regulacji napięcia dla diod BB104 B , 0-30v ?

Dodano po 50 [minuty]:

Zrobiłem pierwsze testy zasięgu. Zasilanie 12.2V , jako anteny użyłem anteny 90cm dedykowanej do fiatów 125p itp. (akurat miałem pod ręką ). Czestotliwośc 100.2

W poziomie sygnał przeszedł bez większych problemów przez 2 ściany nośne.
    1 piętro , antena około metra od okna. Przy 120-130m traciłem sygnał , ale w dalszym ciągu był.

Następne testy po porządnym zaekranowaniu i dobrej antenie.
    mkpl
    Poziom 37  
    lechoo napisał:
    Stabilne zasilanie to nie wszystko, aby taki oscylator się nie odstrajał powinien być bezwzględnie zaekranowany. Mimo to może "pływać" przy zmianach temperatury otoczenia.
    Kodera stereo nie warto budować, programowe kodery stereo+rds są dużo lepsze, np. StereoTool. Zamiast kodera lepiej zrobić syntezę częstotliwości, np. na SAA1057.

Jak w tym przypadku z kartą dźwiękową? Równie problematyczny co Ariomate?

Ze swojej strony dodam, że ten modulator nadal działa mimo lat i służy w serwisie choć coraz częściej używam raspberry PI jako modulatora. W praktyce wystarczy Pi zero i odpowiedni soft by wygenerować stereo + RDS z stabilnością PLL. Wadą jest jedynie niski poziom sygnału wyjściowego, który trzeba dobrze odfiltrować. Tak uzyskany sygnał nie ustępuje niczemu w porównaniu do analogowych metod.
    lechoo
    Poziom 39  
    mkpl napisał:
    Jak w tym przypadku z kartą dźwiękową? Równie problematyczny co Ariomate?

W jakim sensie problematyczny? StereoTool zadowoli się praktycznie każdą kartą dźwiękową działającą z próbkowaniem 192kHz. Ja sprawdzałem zintegrowanego Realteka oraz ESI Juil@ (PCI) - obie karty działały poprawnie. Ważne jest żeby karta dźwiękowa przepuszczała pełne pasmo sygnału, tj. nie obcinała częstotliwości powyżej 20kHz.
    Airomate nie przypadł mi do gustu, niby generował poprawny sygnał MPX, ale separacja kanałów była kiepska - być może nie potrafiłem prawidłowo go dostroić. Zaś StereoTool ma bardzo dobrą separację kanałów i tyle presetów, że każdy znajdzie coś dla siebie - mi najbardziej przypadł do gustu preset o nazwie "Bob Hawkins - Loud 'n Clear (50us)".